[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

واکنش کویت به ادعای آمریکا علیه ایران ، روزنامه شیراز نوین

نماینده دائم کویت در سازمان ملل به ادعای آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در حمله به نفتکش‌های دریای عمان واکنش نشان داد.
به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه القبس، منصور العتیبی، نماینده دائم کویت در سازمان ملل در واکنش به نمایش مضحک آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: ثابت کردن این مسئله که قایق موجود در ویدئو‌یی که آمریکایی‌ها منتشر کردند، متعلق به سپاه پاسداران ایران باشد امری دشوار است.
بر اساس این گزارش، نیروی دریایی آمریکا روزجمعه (۲۴‌خرداد) فیلمی ‌منتشر و در آن ادعا کرد یک قایق ایرانی در‌حال جدا کردن یک مین عمل‌ نکرده از بدنه نفتکش ژاپنی به نام «کوکوکا» است. به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد جمعه در توییتی خصمانه ایران را مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان دانست و نوشت: ارزیابی آمریکا این است که ایران مسئول حملات دریای عمان است.
پیش از آن نیز مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص حملات به دو نفتکش در دریای عمان مدعی شده بود: تحلیل آمریکا این است که حمله امروز به نفتکش‌ها کار ایران بوده و ایران قصد دارد جریان نفت را دچار مشکل کند. همچنین جرمی ‌هانت، وزیر امور خارجه انگلیس در این‌باره مدعی شد: «ارزیابی‌مان ما را به این نتیجه رسانده است که تقریباً قطعی است ایران مسئولیت این حمله‌ها را بر عهده دارد».
هانت ادعا کرد: «حمله‌های اخیر الگویی از رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران را شکل داده و منطقه را با خطری جدی مواجه می‌سازد». از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اتهام‌زنی بی‌اساس وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: مسئولیت تأمین امنیت تنگه هرمز، بر عهده جمهوری اسلامی ایران است و نشان دادیم که در سریع‌ترین زمان ممکن به کمک ملوانان کشتی‌های دچار سانحه رفتیم و آنها را نجات دادیم. وی افزود: ظاهراً برای آقای پمپئو و سایر دولتمردان آمریکایی متهم کردن ایران در حادثه مشکوک و تأسف‌بار برای نفتکش‌ها راحت‌ترین و ساده‌انگارانه‌ترین کار است. در‌حالیکه نخست وزیر ژاپن برای کاهش تنش‌ها، با نفر اول جمهوری اسلامی ایران در‌حال دیدار است کدام دست‌های پنهان به‌دنبال اثرگذاری بر این تلاش‌ها در منطقه است و چه‌کسانی از آن سود می‌برند؟! موسوی ادامه داد: آقای پمپئو! این تشکیک نه تنها شوخی و خنده‌دار نیست بلکه نگران‌کننده و هشدار‌آمیز است.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به ادعاهای آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در این حملات در توییتی نوشت: اینکه ایالات متحده فوراً و بدون ذره‌ای شواهد عینی یا هر اماره‌ای، به اتهام پراکنی علیه ایران دست می‌زند، تنها این را کاملاً آشکار می‌کند که تیم بی در‌حال حرکت به سوی یک نقشه جایگزین است: خرابکاری در دیپلماسی (از جمله در اقدامات آبه شینزو) و سرپوش گذاشتن بر تروریسم اقتصادی علیه ایران.
وی در توییت دیگری افزود: من چند‌ماه پیش دقیقاً درباره همین سناریو هشدار دادم؛ نه به این دلیل که من یک پیشگو باشم، بلکه به این دلیل که من ذات تیم بی 
را می‌شناسم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی