[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

جامعه به اعتیاد حساس نیست، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه خبر
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر فارس گفت: مهمترین اقدام در حوزه مبارزه با موادمخدر اقدامات فرهنگی خصوصاً حساس‌سازی همه اقشار به‌ویژه مسئولان است.
ابراهیمی‌گفت: آنچه در هفته مبارزه با موادمخدر انجام می‌شود عمدتاً نقشی نمادین دارد حال آنکه اقدامات در این بخش باید برنامه زیزی شده، مستمر و با هدف حساس‌سازی عموم جامعه باشد‌.
ابراهیمی‌ سطح حساسیت جامعه، خصوصاً خانواده‌ها در موضوع مواد مخدر و اعتیاد را پایین ارزیابی و تأکید کرد که خانواده اولین رکن در مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد به شمار می‌رود. مبارزه‌ای که اثرگذار باشد‌.
وی که اعتقاد دارد ارائه آمار و ارقام بر حساس‌سازی جامعه تأثیر چندانی ندارد، بیان واقعیت‌ها را یک بخش از موضوع آگاهی بخشی دانست و گفت: اگر در حساس‌سازی موفق عمل کرده بودیم امروز شاهد رشد اعتیاد نبودیم.
ابراهیمی‌گفت: سال‌هاست به شکل مداوم آمار کشفیات و معتادان و‌... را اعلام کرده‌ایم اما هنوز در رابطه با اعتیاد نوجوانان و جوانان با مشکل مواجه هستیم؛ این موضوع ضرورت مقدم دانستن پیشگیری را متذکر می‌شود و یکی از ارکان پیشگیری، ایجاد و ارتقاء حساسیت در جامعه است.
وی گفت: اینکه یک خانواده در مورد رفت و آمدهای فرزندان خود اطلاع کافی نداشته باشد، زنگ خطر است؛ باید همه افراد خصوصاً مدیران جامعه و پدر و مادرها را نسبت به اعتیاد و موادمخدر حساس‌تر کنیم.
ابراهیمی در ادامه به روند فزاینده اعتیاد در جهان اشاره و اضافه کرد: امروز براساس آمارهای جهانی، در 275‌میلیون نفر در گروه سنی 15 تا 64‌سال حداقل یکبار مواد مخدری که سر دسته آنها مواد روانگردان قرار دارد را امتحان کرده است.
او مواد روانگردان را خطری بزرگ برای جامعه بشری توصیف و اضافه کرد: در جهان بالغ بر 800‌نمونه از مواد محرک و روانگردان وجود دارد و افزایش این روند را از سال 2009 تا 2017 شاهد بوده‌ایم.
ابراهیمی ‌مواد مخدر را ابزاری سیاسی اقتصادی دانست که در راستای ایجاد و تقویت تروریسم در جهان به کار گرفته شده است و گفت: درآمد سوداگری موادمخدر در جهان به درآمد صنعت نفت و توریسم تنه می‌زند و پول نامشروع حاصل آن صرف تروریسم می‌شود.
او با اشاره به اینکه یکی از خطرناکترین گروه‌های تروریستی جهان در افقانستان گفت: خبرها حاکی از ایجاد لابراتوارهای تولید شیشه در آن کشور توسط گروه تروریستی یاد شده است.
ابراهیمی‌با یادآوری اینکه اعتیاد و رشد شیوع مصرف موادمخدر در بین نوجوانان و جوانان را امری جهانی دانست و گفت: متأسفانه الگوی مصرف امروز به مواد تلفیقی گرایش یافته و معتادان بیشتر از یک نوع ماده مخدر صنعتی به همراه یک نوع ماده مخدر سنتی به شکل تلفیقی مصرف می‌کنند.
او با بیان اینکه اکثر معتادان دستگیر شده در شیراز، مصرف مواد مخدر تلفیقی دارند گفت: یکی از معضلات امروز ما فضای مجازی است، هنوز راهکار قوی و تأثیرگذاری در فارس برای مقابله با تهدیدات فضای مجازی در اختیار نداریم و در این باب همه را به کمک می‌طلبیم.
ابراهیمی ‌با اشاره به کشف بالغ بر 13‌تن موادمخدر از ابتدای سال 98 تاکنون در فارس، حجم کل مواد مخدر کشف شده در سال‌97 را بالغ بر 45‌تن اعلام و اضافه کرد: سال گذشته و به‌دنبال حساسیت‌هایی که در مورد مدارس و دانشگاه‌ها ایجاد شد، پلیس 15 طرح در اطراف مدارس و 3‌طرح در اطراف دانشگاه‌های شیراز اجرا کرد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس گفت: طرح‌های اجرا شده در این زمینه منجر به پاکسازی پیرامون 45 مدرسه و 10 دانشگاه در شیراز شده است.
ابراهیمی ‌وجود اعتیاد در جامعه دانش‌آموزی را رد نکرد اما با تأکید براینکه این میزان در کشور یک درصد است گفت: دانش‌آموزان بیشتر تریاک و گل مصرف می‌کنند؛ در بین دانشجویان نیز مصرف گل وجود دارد. او شایعترین مواد مخدر مصرفی را تریاک، هروئین و شیشه و حشیش اعلام و اضافه کرد: قرارگرفتن هروئین و شیشه در رده دوم نوع ماد مخدر مصرفی، یک زنگ خطر پر سر و صدا و جدی است.
ابراهیمی‌ همچنین کاشت خشخاش در جنگل‌های بلوط در استان فارس را تکذیب و تاکید کرد که بیان این مطلب از سر ناآگاهی بوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی