[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

جنگ تماشایی سرخابی‌های اروپا در سن‌پطرزبورگ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: جام بیست و یکم به نیمه‌نهایی رسید. جام جهانی 2018 روسیه با تمام اتفاقات غیرمنتظره‌اش، به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود. یک تورنمنت باکیفیت و جذاب، با تمام اتفاقات تلخ و شیرینی که برای فوتبال‌دوستان جهان رقم زده و حالا 4تیم باقی مانده منتظر آخرین اتفاقات تلخ و شیرین برای خود هستند.
یکشنبه شب تکلیف دو تیم دیگر حاضر در نیمه‌نهایی مشخص شد. ابتدا انگلیس موفق به شکست سوئد شد و سپس میزبان با تمام شایستگی‌هایش، ضربات پنالتی را به کرواسی واگذار کرد تا انگلیس پس از 28سال و کرواسی پس از 20سال، به نیمه‌نهایی برسند.
انگلیس در مصاف با سوئد تیم برتر میدان بود. آنها در نیمه اول برتری مطلقی به حریف خود داشتند و آمار حملات و موقعیت‌های گلشان این را نشان می‌داد. انگلیس در نیمه نخست 19بار به محوطه جریمه سوئد حمله کرد، در حالی که این عدد برای سوئدی‌ها در عدد 3متوقف شد! سوئد در 45دقیقه نخست حتی یک موقعیت نصفه و نیمه روی دروازه حریف ایجاد نکرد؛ در حالی که انگلیس 4بار روی دروازه سوئد خطرساز شد و به دو موقعیت بسیار خطرناک هم رسید که یکی از آنها تبدیل به گل شد. درست در دقیقه 30 مسابقه بود که یک ارسال کرنر توسط اشلی یانگ با ضربه سر  هری مگوایر به گل اول مسابقه تبدیل شد تا این تیم جوان انگلیس یک گام دیگر به تاریخ‌سازی نزدیک‌تر شود. حالا آنها برای صعود به جمع 4تیم برتر دنیا، فقط 45دقیقه مقاومت می‌خواستند.
سوئد که در نیمه اول یک تیم کاملاً بی‌خطر نشان داده بود، نیمه دوم را با ایجاد خطری جدی آغاز کرد، اما جوردن پیکفورد با یک واکنش عالی، ضربه مارکوس برگ را دفع کرد. پس از خلق این موقعیت توسط سوئد، انگلیس به بازی برگشت و حملاتی جسته گریخته روی دروازه حریفش انجام داد و توانست اولین موقعیت جدی نیمه دومش را به گل تبدیل کند. سانتر دیدنی جسی لینگارد با ضربه سر دله آلی به گل دوم تبدیل شد و انگلیس در آستانه صعود قرار گرفت. در ادامه، این سوئد بود که دوبار به شدت خطرساز شد اما باز هم راهی به دروازه پیدا نکرد. در 15دقیقه پایانی هیچ خطری دروازه دو تیم را تهدید نکرد تا انگلیس با خیالی آسوده، حضور خود در نیمه نهایی را قطعی کند.
آخرین بازی مرحله یک‌چهارم نهایی هم بین روسیه میزبان و کرواسی انجام شد. کرواسی که به همراه بلژیک مقتدرترین صدرنشین مرحله گروهی بود، در بازی مرحله یک‌هشتم مقابل دانمارک به مشکلات زیادی خورد و در نهایت با برخورداری از بخت بلند در ضربات پنالتی، راهی یک‌چهارم شد. روسیه هم که اولین تیم صعود کننده به مرحله حذفی بود، در یک‌هشتم با شکست اسپانیا در ضربات پنالتی راهی یک‌چهارم شد. مسابقه این دو تیم با برتری کرواسی آغاز شد و کروات‌ها در همان 15دقیقه ابتدایی می‌توانستند به گل هم برسند. در 15دقیقه دوم بازی با افت  محسوسی مواجه شد و کمتر توپی وارد محوطه‌های جریمه دو تیم شد، اما 15دقیقه سوم اتفاقات خاصی را در پی داشت. یک حمله بسیار سریع از روس‌ها، با ضربه تماشایی و مهارنشدنی دنیس چریشف به گل اول بازی تبدیل شد. این گل در دقیقه 31 به ثمر رسید اما 9دقیقه بعد، همکاری عالی بازیکنان کرواسی به سانتر ماریو مانزوکیچ منجر شد و آندره کراماریچ دروازه روسیه را گشود تا نیمه اول با تساوی 1-1 به پایان برسد.
در نیمه دوم، برتری کروات‌ها بیشتر به چشم آمد و آنها با بهره‌گیری از مهره‌های نامدار خود، دو برابر میزبان حمله و موقعیت گل ایجاد کردند، اما به گل نرسیدند تا بازی به وقت اضافه کشیده شود. در پایان 90دقیقه، آمار 30حمله برای کرواسی و 19حمله برای روسیه به ثبت رسید و کروات‌ها در ایجاد موقعیت‌های خطرناک گل‌زنی، 4 بر 1 از حریف پیش بودند. در حقیقت، روسیه از تنها موقعیت خطرناک خود بیشترین استفاده را کرده بود!
اما در 30دقیقه وقت اضافه، داستان بازی 180درجه تغییر کرد! روس‌ها در وقت اضافه 12حمله کردند، 6بار روی دروازه کرواسی خطرساز شدند و سه موقعیت بسیار جدی خلق کردند، در حالی که در طرف مقابل، کرواسی فقط 6بار حمله کرد و به یک خطر جدی هم دست یافت که همان را هم به گل تبدیل کرد!
در صد و یکمین دقیقه مسابقه بود که دوماگوج ویدا مدافع پیش‌تاخته کرواسی، ارسال کرنر لوکا مودریچ را با ضربه سر به گل تبدیل کرد. نیمه اول وقت اضافه با حساب دو بر یک به سود کرواسی به پایان رسید. اما در نیمه دوم و در حالی که همگان منتظر برتری کرواسی در پایان وقت‌های اضافه بودند، این ماریو فرناندز بود که با ضربه سر خود، میزبان را در بازی نگه داشت و کار را به ضربات پنالتی کشاند.
اما در ضربات پنالتی باز هم این کروات‌ها بودند که پیروز شدند. این بار روسیه نتوانست خاطره خوب ضربات پنالتی برابر اسپانیا را تکرار کند و با شایستگی تمام، از جامی وداع کرد که میزبانی آن را بر عهده داشت. روسیه 2018 بدون تردید، بهترین روسیه تمام دوران بود و خاطرات خوبی برای علاقه‌مندان به فوتبال به یادگار گذاشت. اما داستان این کرواسی پرقدرت همچنان ادامه دارد. آنها فرداشب ممکن است تاریخ سازی کرده و به فینال جام جهانی برسند!
اما امشب در ورزشگاه شهر سن‌پطرزبورگ، نخستین دیدار مرحله نیمه‌نهایی از ساعت 22:30دقیقه به وقت ایران برگزار می‌شود. دو تیم پرقدرت اروپا که با شکست دو قدرت سنتی آمریکای جنوبی توانسته‌اند به جمع 4تیم برتر دنیا راه پیدا کنند: فرانسه و بلژیک.
بلژیک که در دهه 80 و 90 با یک نسل طلایی موفق شده بود در فوتبال اروپا بدرخشد و در سال 1986 به نیمه‌نهایی جام جهانی  هم رسید، حدود 15سال در یک افت فاحش به سر برد. آنها در  مسابقات جام ملت‌های اروپا در سال 2000 که میزبانی رقابت‌ها (مشترک با هلند) را هم برعهده داشتند، نتوانستند حتی از گروه خود صعود کنند! دهه اول قرن بیست و یکم با افول کامل فوتبال بلژیک سپری شد، اما برنامه‌ریزی خوب در فوتبال این کشور، آینده آنها را تضمین کرده بود. حالا نسل طلایی فوتبال بلژیک، در آستانه خلق یک اتفاق تاریخی در جهان فوتبال است. بلژیک با ستاره‌های نامدارش، پتانسیل قهرمانی در این جام جهانی را هم دارد؛ اما حریف امشب آنها تیمی است که هم از لحاظ داشتن ستاره و هم از لحاظ تجربه و شخصیت تیمی، در وضعیت مطلوب‌تری به سر می‌برد. قهرمان جام جهانی 98، قهرمان یورو 2000، نایب‌قهرمان جام جهانی  2006 و نایب‌قهرمان یورو 2016! یکی از پرافتخارترین تیم‌های 20سال اخیر فوتبال جهان، حریف امشب بلژیک است.
فرانسه که دو سال پیش در زمین خودش نتوانست قهرمانی را در برابر پرتغال نه چندان قدرتمند حفظ کند و یک ناکامی بزرگ برای هواداران پرشمارش رقم زد، حالا می‌خواهد همه چیز را با یک قهرمانی بزرگ‌تر جبران کند. شاگردان دیدیه دشان پس از نمایش‌های خسته کننده‌ای که در مرحله گروهی از خود نشان دادند، حالا بازی به بازی بهتر می‌شوند و می‌خواهند ثابت کنند شایستگی قهرمانی در جهان را دارند. فرانسوی‌ها در مرحله گروهی ابتدا با وجود یک بازی ضعیف موفق به شکست استرالیا شدند. سپس یک پیروزی نسبتاً راحت را برابر پرو با حداقل اختلاف گل جشن گرفتند و پس از آن در یک بازی تشریفاتی، یک تساوی بدون گل را به دانمارک تقدیم کردند! تنها بازی بدون گل جام بیست و یکم! اما فرانسه در مرحله یک‌هشتم نهایی یکی از جذاب‌ترین بازی‌های تمام ادوار را رقم زد. آنها موفق شدند آرژانتین را 4-3 شکست دهند و حریف اروگوئه در مرحله یک‌چهارم نهایی شوند. در این مرحله هم دیگر تیم آمریکای جنوبی برابر فرانسه پرستاره زانو زد و با دو گل تن به شکست داد.
در طرف مقابل، بلژیک با ارائه بازی‌هایی تماشاگرپسند و چشم‌نواز و با پیروزی‌های پرگل مقابل پاناما و تونس، خیلی زود صعود خود به مرحله بعد را قطعی کرد و در بازی سوم با تیم دومش، تیم دوم انگلیس را شکست داد و به یک‌هشتم رسید. آنها از صدرنشینی و قرار گرفتن در قسمت سخت جدول نترسیدند و تاکنون مزد این شجاعت خود را گرفته‌اند. هرچند بازی با ژاپن به یک بازی بسیار سخت برای آنها تبدیل شد و با خوش‌شانسی توانستند راهی مرحله یک‌چهارم نهایی شوند؛ بازی آنها در برابر برزیل به یکی از بهترین بازی‌های تمام ادوار تبدیل شد و این تیم با درخشش ادن‌ هازارد، موفق به شکست پر افتخارترین تیم جهان شد. حالا آنها سد محکم دیگری به نام فرانسه پیش‌رو دارند. بلژیک امشب یکی از بهترین بازیکنان خود را در ترکیب ندارد. مونیر مدافع راست آماده و سرحال بلژیکی‌ها، در بازی با برزیل دو اخطاره شد و بازی مهم امشب را از دست داد. 
تقابل اومتیتی و واران، مدافعان بارسایی-رئالیِ فرانسه با روملو لوکاکو مهاجم تنومند منچستریونایتد، یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های بازی امشب خواهد بود. همچنین رویارویی ادن‌ هازارد کاپیتان استثنایی بلژیک با بنجامین پاوارد یکی از پدیده‌های فرانسه در سمت راست خط دفاعی، یکی از چیزهایی است که می‌تواند سرنوشت این بازی را تعیین کند. انگولو کانته هافبک همیشه عالی فرانسه هم مأمور مهار کوین دبروین، ‌هافبک خلاق بلژیک خواهد بود و در طرف مقابل، پوگبای فرانسوی باید با فلاینی و ویتسل، دو ‌هافبک تخریبی بلژیک مقابله کند. اما شاید سرنوشت بازی را دو فوق‌ستاره تهاجمی فرانسه رقم بزنند: آنتوان گریزمان و کیلیان امباپه در برابر خط دفاعی پرادعا و قدرتمند بلژیک قرار می‌گیرند و پس از عبور از آنها، سد محکمی به نام تیبو کورتوآ را در دروازه پیش‌رو دارند. با نگاهی به همین اسامی می‌توان به جذابیت‌های فوق‌العاده بازی امشب پی برد. 
جدال تاریخی روبرتو مارتینز با دیدیه دشان، مردم کدام کشور را خوشبخت می‌کند؟

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی