[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

ارتقای صلح منطقه ارمغان حضور ایران در اجلاس‌های شانگهای و سیکا، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می‌گوید: اگر ایران در پیمان امنیتی مانند شانگهای وارد شود، هم آنها می‌توانند از ظرفیت‌های ایران در مسائل امنیتی‌، مبارزه با تروریسم‌، مبارزه با مواد مخدر استفاده کنند، هم ما می‌توانیم از ظرفیت آنها در مسائل امنیتی استفاده کنیم.
محمدجواد جمالی‌نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با اشاره به اهمیت حضور رئیس جمهوری در اجلاس «شانگهای» و «سیکا» گفت: شانگهای از سال‌۲۰۰۱ با شرکت روس‌ها‌، چینی‌ها و 4‌کشورهای آسیای میانه پایه‌گذاری شد و الآن هم کشورهای دیگر هند و پاکستان به آن ملحق شدند، ایران و مغولستان‌، افغانستان به‌عنوان گروه ناظر هستند.
وی افزود: پیمان شانگهای بیشتر به‌عنوان اینکه مسائل امنیتی، فرهنگی و اقتصادی را پیگیری کند‌، به‌وجود آمد و برای چینی‌ها به عنوان موازنه بین ناتو و اتحادیه اروپا بود؛ من فکر می‌کنم که جمهوری اسلامی و پیمان همکاری‌های شانگهای می‌توانند در این همکاری‌، یک برداشت‌های مشترکی داشته باشند.
‌نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان این که سازمان همکاری شانگهای علاقه‌مند به همکاری در زمینه‌های مختلف با جمهوری اسلامی ایران است تأکید کرد: جمهوری اسلامی در حال حاضر جزو پیمان‌های امنیتی منطقه نیست و اگر هم بوده خیلی موفق نبوده است و اگر بتواند در این پیمان امنیتی وارد شود، هم آنها می‌توانند از ظرفیت‌های ایران در مسائل امنیتی‌، مسائل مبارزه با تروریسم‌، مبارزه با مواد مخدر استفاده کنند، ماهم می‌توانیم از ظرفیت آنها در مسائل امنیتی استفاده کنیم.
این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه کشورهای عضو پیمان شانگهای می‌توانند از ظرفیت‌های ایران در مورد مسائل امنیتی، به‌خصوص در مسائل افراط‌گرایی و مبارزه با مواد مخدر و مسائل اقتصادی استفاده کنند مطرح کرد: از نظر اقتصادی هم ما یک بازار بسیار خوب هستیم‌، همچنین یک جغرافیای مناسب برای ترانزیت کالا داریم‌، از مسیر جاده ابریشم می‌توان بهره‌برداری کرد.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: همانطور که می‌دانید کشورهای عضو پیمان شانگهای نزدیک به ۳‌میلیارد جمعیت دارد که می‌شود گفت ۴۵‌درصد جمعیت جهان است. وسعت زیادی دارد، به اضافه اینکه حاشیه مذاکرات بسیار مهم است و دیدارهای رئیس جمهوری با رئیس جمهور چین و روسیه و دیگر کشورها بسیار مهم بوده است. جمالی نوبندگانی با اشاره به حضور و سخنرانی دکتر روحانی در جمع سران کشورهای عضو شانگهای مطرح کرد: جز معدود دفعاتی بوده است رؤسای جمهور چین و روسیه اینقدر صریح از جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند و آمریکا را محکوم کردند و این به نظر خودش یک پیام مثبت است.
وی ادامه داد: ما کشوری هستیم که اشتراکات فرهنگی بسیار زیادی با کشور تاجیکستان داریم‌، فرهنگ، زبان‌، مذهب، دین‌، سابقه تاریخی‌، تمدن، اشتراکات مهمی‌با این کشور داریم و دو کشور این قدر به هم نزدیک هستند. باید از ظرفیت مان استفاده کنیم و اشتباهات گذشته هردو طرف را جبران کنیم و به یک تفاهم خوبی برسیم.
عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی‌، تصریح کرد:تاجیکستان که در گذشته با حضور ایران به عنوان عضو دائم و عضو اصلی مخالف بود، اما وزیر خارجه تاجیکستان به ایران سفر کرد، دکتر روحانی هم در قالب شرکت در کنفرانس سیکا به تاجیکستان رفتند و به نظر من این می‌تواند فتح باب خوبی برای ارتباط با کشورهای همسایه باشد.
گفتنی است؛ سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، پایه‌گذاری شد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی