[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

هنرمند تجسمی‌کار : دوری تشکل‌ها از جریان‌های هنری، روزنامه شیراز نوین

گروه فرهنگ- محسن دانش:
«قدرت اجرایی و توانایی‌های تصمیم گیری تشکل‌های هنری در شیراز ضعیف است و نیاز به تقویت دارد.»
«روح الله محرری»، هنرمند شیرازی که در کارنامه هنری اش برپایی چندین جشنواره هنری به چشم می‌خورد، با بیان این نظر می‌گوید: تشکل‌های هنری شیراز، بیشتر در حد یک اسم فعالیت می‌کنند و به دلیل کمبود بودجه و نداشتن برنامه‌های فراگیر کارشناسی شده در سال، معمولاً تأثیرگذار نیستند و حرکت‌های رو به جلویی را در بین هنرمندان سبب نمی‌شوند.
طراحی اندیشه‌های نو
این هنرمند تجسمی کار شیرازی می‌افزاید: تشکلی که توانایی برپایی یک برنامه همایشی هنری را هم ندارد و تنها به مدد کمک‌های خارج از تشکل توان برگزاری برنامه‌هایی ساده و کوچک را دارد، چگونه می‌تواند در پیشبرد اهداف هنرمندان مؤثر باشد و جریان هنری را در بین مخاطبان هنر راهبری کند؟
او ادامه می‌دهد: متأسفانه در بیشتر تشکل‌های یاد شده، ماه‌ها می‌گذرد و جلسه‌ای تعیین‌کننده برای قوت بخشی به فعالیت‌های هنرمندان برپا نمی‌شود و تنها در روی برخی از اوراق و تابلوهای تبلیغاتی، نامی از این تشکل‌های کم رمق دیده می‌شود که کاملاً هم جنبه تشریفاتی دارد و در حد ظاهری است.
وی خواستار دقت بیشتر در شکل گیری تشکل‌های هنری در شیراز است و عنوان می‌کند که باید به جای راه‌اندازی پشت سر هم و بدون هدف و برنامه این تشکل‌ها، به بررسی عملکرد‌ها و ضعف‌های آن‌ها در طول سال بپردازیم و بسترهای خودکفایی‌شان را با طراحی اندیشه‌های نو و مشارکت فکری هنرمندان فراهم کنیم.
بهره‌مندی از تجربه‌های ارزشمند پیشکسوتان هنر
او اعتقاد زیادی به همفکری و بهره گیری از ظرفیت‌های هنری دارد و می‌گوید: نشستن در یک فضای دربسته و بی اطلاع بودن از نظرات سازنده برخی از هنرمندان، سبب بی‌رمق شدن تشکل‌ها و دوری از جریان‌های هنری می‌شود؛ بنابراین شایسته است که با برپایی جلسات هم اندیشی در هر ماه و جمع آوری فکرهای تازه هنری، خرد جمعی را به لایه‌های درونی تشکل‌ها وارد کنیم و بسترهای اندیشه گرایی را در جامعه هنری شیراز افزایش دهیم.
این تجسمی کار معتقد است که با بهره مندی از تجربه‌های ارزشمند پیشکسوتان هنر در شیراز، می‌توانیم مسیرهای نوینی را برای تشکل‌های یاد شده تعریف کنیم و توانایی‌های هنرمندان رشته‌های مختلف را با خود همراه سازیم.
از نظرگاه این هنرمند، بیشتر تشکل‌های هنری شیراز حتی از داشتن یک مکان مشخص فرهنگی محروم هستند و جایگاه شایسته‌ای برای ادامه فعالیت‌هایشان ندارند. بنابراین اغلب برنامه‌های جمعی‌شان را حذف می‌کنند و از این نظر کاملاً غیرحرفه‌ای عمل می‌کنند.
کمرنگ‌بودن ارتباط بین تشکل‌های هنری
به باور این مدرس هنر، در صورت روی کار آمدن هنرمندان اندیشمند و متفکر در رأس این تشکل‌ها -که تجربه خوبی هم در فعالیت‌های جمعی داشته باشند- زمینه‌های خودکفا شدن فراهم می‌شود و دیگر هنرمندان نیازمند کمک‌های مالی اندک از سوی برخی از نهادهای فرهنگی و هنری ندارند و می‌توانند با حمایت تشکل مرتبط با هنر خویش، به راحتی به فعالیت‌هایشان ادامه دهند.
محرری می‌گوید: باید روند کار به صورتی پیش برود که جدا از حمایت‌های مالی، هر تشکلی بتواند مدافع حقوق معنوی هنرمندان تحت پوشش خود هم باشد و با کمک کارشناسان حوزه‌های مختلف هنری، مشاوری امین و قوی برای فعالان هنری باشد.
وی می‌افزاید: هم اکنون هنرمندان رشته‌های مختلف هنری در شیراز نیازمند حمایت‌های معنوی فراگیر هستند و در بسیاری از موارد صدایشان به جایی نمی‌رسد؛ در حالی که با وجود تشکل‌های قدرتمند و کارآمد دیارشان به راحتی می‌توانند به مطالباتشان برسند.
او با تأکید بر سازماندهی هدفمند تشکل‌های یاد شده و تأثیرات مثبت آن‌ها بر روند پیشرفت کیفی کار هنرمندان شیراز ادامه می‌دهد: کمرنگ بودن ارتباط بین تشکل‌های هنری هم عامل محدودکننده دیگری است که فعالیت‌های هنری را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. بنابراین شایسته است که با برپایی نشست‌های همفکری و همدلی فصلی و ایجاد بسترهای خردورزی جمعی در میان اعضای این تشکل‌ها، زمینه‌های نزدیکی بیشتر هنرمندان و تقارب آرای آن‌ها را فراهم سازیم و از دستاوردهای به دست آمده برای ارتقای هنر بهره بگیریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی