[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

سامبوکاران فارس برای شرکت در مسابقات انتخابی تیم ملی آماده می‌شوند، روزنامه شیراز نوین

مسئول انجمن سامبو استان فارس گفت: ورزشکاران فارسی این رشته برای شرکت در مسابقات انتخابی تیم ملی آماده می‌شوند.
به گزارش روابط عمومی ‌و پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی اداره کل ورزش و جوانان فارس و به نقل از روابط عمومی‌ هیئت ورزش‌های رزمی ‌استان، امین نجاتی افزود: انجمن سامبو از دی ماه سال 1397 در استان زیرنظر هیئت ورزش‌های رزمی ‌فعالیت خود را آغاز کرده است و در حال حاضر رشته رزمی ‌سامبو در شهرستان‌های شیراز، مرودشت، ارسنجان، خرم‌بید، پاسارگاد، استهبان، فسا، نی‌ریز و قیر و کارزین فعال است.
وی افزود: 250 ورزشکار نیز به صورت حرفه‌ای این ورزش را در استان دنبال می‌کنند که برای حضور پرقدرت در رقابت‌های انتخابی تیم ملی، اردوی تمرینی خود را در دو بخش مسابقات اسپورت سامبو و کامبت سامبو به صورت منظم آغاز کرده اند.
مسئول انجمن سامبو استان فارس ادامه داد: در جلسه ای که با حضور مسئولان این انجمن برگزار شد، برنامه‌ریزی برای حضور حداکثری داوران استان فارس در دوره‌های داوری کشوری برگزاری مسابقات انتخابی رده سنی 13 تا 16 سال زیر نظر هیئت ورزش‌های رزمی ‌استان فارس، برای شرکت در المپیاد استعدادهای برتر و برنامه‌ریزی به منظور فعال نمودن سامبو در بخش بانوان فارس از دیگر اهداف این انجمن در سال 98 تعیین شد.
سامبو یک ورزش رزمی ‌روسی به معنای «دفاع از خود بدون سلاح» است که در دههٔ ۱۹۲۰ در ارتش سرخ شوروی به منظور تقویت توانایی مبارزهٔ تن‌ به‌ تن سربازان، پایه‌گذاری شد. این رشته بر فنون گلاویزی و پرتابی تأکید دارد و تلفیقی از مؤثرترین تکنیک‌های چندین رشتهٔ دیگر از جمله جودو ژاپنی، کشتی آزاد و فرنگی و سبک‌های محلی کشتی آسیای میانه و قفقاز و هنرهای رزمی ‌است.
ویکتور اسپیریدونوف و واسیلی اوشچپکوف، پایه‌گذاران سامبو هستند. آنها دو سبک متفاوت را پایه‌گذاری کرده بودند که در نهایت با یکدیگر ادغام شده و سامبو نام گرفت. این رشته در سال ۱۹۳۸ به عنوان یک ورزش رسمی ‌مورد تأیید کمیسیون ورزشی اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت. مسابقات سامبو در سال ۱۹۸۰ به صورت آزمایشی در المپیک مسکو برگزار گردید؛ ولی نتوانست به عنوان یک رشته ورزشی در المپیک باقی بماند. به دلیل وجود تکنیک‌های ناب، منحصربه‌فرد و ترکیبی در این رشته ورزشی، امروزه این ورزش در بسیاری از کشورهای جهان مانند روسیه، بلغارستان، بلاروس، مغولستان، اوکراین، قزاقستان، ازبکستان، ونزوئلا، صربستان، ژاپن و ایران محبوبیت دارد. این رشته در ایران زیر نظر فدراسیون ورزش‌های رزمی ‌فعالیت دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی