[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

طرح‌های حوزه آبخیز فاقد اثر بخشی است ، روزنامه شیراز نوین

طرح روش‌های مدیریت بهینه آبخیز شهری ارائه شده از سوی کارشناسان پارک علم و فناوری فارس در کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی وامور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سعید نظری» عضو شورای اسلامی شهر شیراز در این جلسه گفت: در شیراز بیش از آنکه نگران بروز سیل باشیم، باید نگران شرایط حاکم بر مدیریت منابع انرژی و آب باشیم.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز افزود: پس از بروز سیل فروردین ماه به یکباره‌ همه به فکر مطالعه و اجرای طرح‌های آبخیزداری و بهسازی مسیر مسیل‌ها شده‌اند، اما طرح جامعی برای مدیریت منابع آب در شیراز ارائه نشده است.
وی با بیان اینکه خشکسالی آزار دهنده در سالیان اخیر عمده منابع آب شیراز را تلف کرده است اظهار کرد: پس از بروز سیل فروردین ماه به یکباره‌ همه به فکر اجرای طرح‌های آبخیز داری و بهسازی مسیر مسیل‌ها شده‌اند، اما طرح جامعی برای مدیریت منابع آب در شیراز ارائه نشده است.
وی با انتقاد از جامع نبودن طرح‌های مطالعاتی مدیریت بهینه آبخیز شهری افزود: طرح‌های مطالعاتی زیادی در حوزه‌ی آبخیزداری ارائه شده است؛ این طرح‌ها عمدتاً تکراری و فاقد اثربخشی لازم است و اجرای آن با این روش‌ها به نتیجه نخواهد رسید.
نظری خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد آبخیز شهری می‌تواند یکی از روش‌های بهینه مدیریت منابع آب و انرژی باشد اما شرایط فعلی شیراز، طرح جامع و ترکیبی را می‌طلبد تا از دوباره‌کاری جلوگیری شود.
وی با بیان اینکه کارشناسان تاکنون موفق نشده‌اند طرح‌های مدرن و‌ خلاقانه متناسب با ساختار جغرافیایی شهر شیراز ارائه کنند افزود: وجود حداقل ۸۰۰‌هکتار باغ در قلب شیراز، اهمیت وجود طرح‌های کارآمد مدیریت منابع آب را جدی‌تر می‌کند.
عضو کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز بر توجه به خشکسالی و تغییرات اقلیمی ‌جهان تأکید کرد و افزود: عمده طرح‌های ارائه شده بر موضوع سیل فروردین ماه تمرکز دارد و از چالش‌های اصلی شیراز در حوزه مدیریت منابع آب غفلت شده است.
نظری با بیان اینکه باید از نگرش‌های یک‌بعدی در منابع آب خودداری کنیم ادامه داد: شهر شیراز به طرح جامعی نیاز دارد که همزمان مجموعه‌ای از عوامل اثرگذار در حوزه منابع آب از جمله سیل، خشکسالی، کم آبی، شیوه انتقال آب به مراکز مورد نیاز از جمله باغ‌ها، تغذیه سفره‌های زیرزمینی، قنوات و دریاچه‌های اطراف شهر، جلب مشارکت‌های عمومی و احیاناً عوامل دیگر را مورد مطالعه قرار داده و پیشنهاد کاربردی به همراه داشته باشد.
همچنین دکتر «قاسم مقیمی» دراین جلسه گفت: بحث مدیریت یکی از چالش‌های امروز جامعه‌ی ماست. عضوهیئت رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز گفت: با توجه به بارش فراوان باران، محدوده‌ی شهری از نعمت آبهای زیرزمینی محروم است زیرا همه‌ی خیابان‌ها آسفالت شده و جذب آب به حفره‌های زیرزمینی میسر نیست. «لیلا دودمان» در این جلسه گفت: نگرش به طرح جامع آبخیزداری و مدیریت بهینه آبخیز شهری باید از حالت موردی، مقطعی و پروژه‌ای کوتاه‌مدت خارج شده و به آن دیدگاه کلان‌تری داشته باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی