[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

استنشاق دخانیات عامل افزایش فشار خون است، روزنامه شیراز نوین

مدیر گروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی شیراز استنشاق دخانیات به هر شکل را عامل بروز اختلال در عروق و تأثیرگذار بر افزایش فشارخون و ابتلا به بیماری‌های مختلف دانست.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، سیامک شمس، چهارشنبه 29‌خرداد در حاشیه بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در شیراز گفت: مصرف هر یک از انواع دخانیات، عامل افزایش 2‌تا هشت برابری پلاک در عروق خونی است.
این کارشناس ارشد بهداشت محیط خاطرنشان کرد: مصرف دخانیات به هر شکلی به واسطه رسیدن مواد سمی ‌به بدن باعث به وجود آوردن اختلالات عروقی در بدن می‌شود‌. 
او افزود: دخانیات ریسک فاکتور مهمی ‌برای به وجود آمدن گرفتگی‌های داخل رگ است که باعث می‌شود جریان خون و فشارخون در داخل عروق افزایش پیدا کند‌. 
به گفته شمس، مصرف دخانیات اعم از سیگار، قلیان یا حتی استنشاق ثانویه دود ناشی از مصرف دخانیات را منجر به رسیدن مواد سمی‌ به بدن افراد دانست و گفت: این مواد سمی ‌که بیشتر آن نیکوتین است، باعث اختلال عروقی در بدن می‌شود.
مدیرگروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه اختلال عروقی چند مکانسیم دارد ادامه داد: مکانیسم اول، تحریک جداره عروق است که با تشکیل پلاک‌هایی مثل پلاک‌های آتروم در داخل عروق همراه است؛ تشکیل و به‌وجود آمدن این پلاک‌ها و چسبیدن سلول‌های خونی به این پلاک‌ها، عمق و فضای داخل رگ را کم می‌کند که در اصطلاح به آن تنگی عروق می‌گوییم‌. 
او ادامه داد: موارد دیگری هم در به‌وجود آمدن این پلاک‌ها در داخل عروق نقش دارد، اما دخانیات ریسک فاکتور مهمی ‌برای گرفتگی‌های داخل رگ است که باعث می‌شود جریان خون و فشارخون در داخل عروق افزایش پیدا کند، در واقع یک واکنش جبرانی با قلب به وجود می‌آید و چون جریان خون کم می‌شود، قلب با افزایش ضربانش، فشار داخل عروق را افزایش می‌دهد که از آن به عنوان فشارخون بالا یاد می‌کنیم‌. 
شمس افزود: در کنار این حالت، مکانیسم دیگری بعد از مصرف دخانیات به وجود می‌آید که مکانیسم هورمونی نیکوتین از طریق واسطه‌های شیمیایی است و از انتهای اعصاب آزاد می‌شود، در این حالت ترشح آدرنالین و نورآدرنالین در خون بالا می‌رود و باعث می‌شود تعداد ضربان قلب در دقیقه افزایش پیدا کند که این حالت منجر به افزایش فشارخون می‌شود‌. 
مدیرگروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه بیان کرد: یکی دیگر از مکانیسم‌هایی که در افزایش فشارخون نقش دارد، مربوط به مسمومیت با منواکسید کربن ناشی از مصرف دخانیات است، زمانی که فرد دخانیات مصرف می‌کند، اکسیژن خون کاهش یافته و منواکسید کربن با هموگلوبین ترکیب می‌شود که ترکیب پایدار و مقاومی‌است و باعث می‌شود با یک واکنش جبرانی، بدن تعداد گلبول‌های قرمز خود را افزایش دهد و در اصطلاح عامیانه به این حالت غلظت خون می‌گوییم‌. 
شمس یادآور شد: این سه مکانیسم بعد از مصرف دخانیات باعث می‌شود که شرایط عروقی و افزایش فشارخون به وجود آید‌.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی