[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

ادامه عملیات نجات جوجه‌های فلامینگو در دریاچه بختگان، روزنامه شیراز نوین

ایرنا- طی روزهای گذشته صدها جوجه فلامینگو در بخش شرقی دریاچه بختگان به علت افت سطوح آب در نمک زارهای این دریاچه گیر افتادند که دوستداران طبیعیت و محیط‌‌بانان این روزها عملیات امداد و نجات و انتقال جوجه‌ها را آغاز کرده‌اند و این عملیات ادامه دارد.
رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه تلاش برای نجات جوجه‌های فلامینگو در بخش شرقی تالاب بختگان با همکاری محیط‌بانان و جوامع محلی ادامه دارد گفت: با توجه به بارندگی‌های اواخر سال ۹۷ و اوایل سال‌۹۸ و آبگیری برخی نقاط در بخش شرقی تالاب بختگان طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت گمان می‌رفت جمعیت فلامینگوی جوجه‌آور در تالاب بختگان لانه‌سازی و جوجه‌آوری کنندکه با توجه به پیش‌بینی‌ها، پایش تالاب به‌صورت مستمر توسط نیروهای اجرایی واحدهای محیط زیست حاشیه تالاب و با کمک جوامع بومی ‌منطقه انجام شد.
لیلا جولایی چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: با افزایش دمای هوا و خشک شدن بخش‌های آبگیری شده تالاب، کلنی جوجه‌ها به سمت غرب تالاب و تعدادی نیز به مزارع حاشیه تالاب مهاجرت کردند.
وی افزود: به‌منظور مدیریت وضعیت بحرانی با همکاری دوستداران طبیعت و محیط‌بانان عملیات امداد و نجات جوجه‌های فلامینگو در چند مرحله انجام شد، در مرحله اول تعدادی از جوجه‌ها که به مزارع و روستاها پناه آورده بودند زنده‌گیری شدند و به نزدیکترین آبگیر منتقل شدند و پس از آن در محل تجمع اولیه کلنی‌ها اقدام به حفر کانال شد تا با بالا آمدن سطح آب زیستگاه موقتی شکل گیرد.
جولایی ادامه داد: همچنین کلنی‌هایی که با هدایت والدین در تالاب در‌حال حرکت هستند، زیر نظر کارشناسان و محیط‌بانان قرار گرفتند و به‌صورت مستمر پایش می‌شوند تا در صورت ضرورت عملیات انتقال انجام پذیرد.
رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست استان فارس اضافه کرد: پایش تالاب بختگان و رصد فلامینگوهای نابالغ تا اواسط شهریور ماه ادامه خواهد داشت و تلاش کارشناسان محیط زیست فارس این است که تلفات احتمالی پرندگان نابالغ را به حداقل برسد.
تالاب بختگان یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های آبی کشور است و از مهم‌ترین زیستگاه‌های جوجه‌آوری گونه فلامینگو است که در سال‌های اخیر به‌دلایل مختلفی از جمله خشکسالی و بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی خشک شده است و از رودخانه‌کر که منبع اصلی تأمین آب آن است هیچ‌گونه ورودی دریافت نمی‌کند. تخصیص حق آبه بختگان یکی از راهکارهای اصلی برای حفاظت و احیا این تالاب است. این تالاب در شرق فارس 
واقع شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی