[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

سواد، تبدیل دانش به عملکرد است ، روزنامه شیراز نوین

معاون وزارت آموزش و پرورش و رئیس سازمان سوادآموزی با اشاره به اینکه سال‌های 57 و 58 حدود 35.5 درصد از زنان ایران باسواد بودند، گفت: امروز 82.2 درصد از زنان کشور باسواد هستند.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، شاپور محمدزاده پنجشنبه 30 خرداد در جلسه شورای آموزش و پرورش استان فارس، دستاوردهای چهاردهه گذشته در زمینه‌های علمی ‌و اقتصادی را بی‌شمار ارزیابی و اضافه کرد: پیش از انقلاب اسلامی ‌47.5 درصد از کل جامعه باسواد بودند؛ اما اکنون 87.6درصد باسوادی در ایران ثبت شده است.
رئیس سازمان سوادآموزی همچنین با بیان اینکه قبل از انقلاب 30درصد جامعه روستایی ایران باسواد بودند، گفت: این آمار اکنون به 78.5درصد افزایش یافته است.
محمدزاده گفت: اگر چه حیطه مأموریت سازمان سوادآموزی افراد گروه 10 تا 49 ساله است؛ اما از امسال تلاش برای باسوادی افراد بالای 49سال نیز در حیطه مأموریت این سازمان قرار گرفته است.
او پوشش تحصیلی کشور در مقطع ابتدایی در سال تحصیلی گذشته را 98.13 درصد اعلام و اضافه کرد: طی 6 سال فعالیت دولت تدبیر و امید، 2 میلیون و 608 هزار بی‌سواد و کم سواد، باسواد شده‌اند و براساس آخرین سرشماری، درصد سواد در میانگین کشوری 87.6 و در فارس 88.8درصد بوده است.
معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین با اعلام اینکه شهرستان‌های آباده، شیراز و فسا درصد باسوادی بیشتری نسبت به سایر شهرستان‌های فارس دارند، گفت: شهرستان‌های کوار، رستم، قیر و کارزین، فراشبند و زرین‌دشت نیز بیشترین درصد بیسوادی را در فارس به خود اختصاص داده‌اند.
رئیس سازمان سوادآموزی اعلام کرد که این سازمان آماده اجرای طرح شتاب‌بخشی سوادآموزی در پنج شهرستان فارس است و اضافه کرد: در سال جدید تحصیلی 2 میلیارد و 800 میلون تومان برای باسوادی افراد، در قالب طرح‌هایی مانند شتاب بخشی پیش‌بینی شده است و 800میلیون تومان نیز این سازمان تعهد می‌کند تا طرح را در 5شهرستان فارس به شکل مطلوبی اجرایی کند.
معاون وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد که اجرای طرح شتاب‌بخشی در 5شهرستان فارس جزو مصوبات این جلسه است و اعتبارات آن از حوزه ملی تأمین خواهد شد.
بهزاد نوروزی چگینی، معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس نیز در ادامه این جلسه عنوان کرد: فارس در سال 96 در رتبه ششم فعالیت‌های سوادآموزی کشور قرار داشته است.
وی با بیان اینکه احصا و جذب کم سوادان در سه مرحله پیگیری می‌شود، بیان کرد:  در سال 98، موظف به آموزش 29هزار 312نفر شده‌ایم.
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس با اعلام این نکته که شش منطقه فارس باید در سوادآموزی شتاب بخشی شود، تأکید کرد: در این راه به حمایت مالی و معنوی نیاز داریم.
نوروزی ادامه داد: جدیدترین تعریف از سواد تبدیل دانش به عملکرد است و در این راستا مراکز یادگیری محلی به تلفیق دانش و مهارت می‌پردازند.
وی خاطرنشان کرد: مراکز یادگیری محلی در سال 96، از 15مرکز در سال 97 به 26 مرکز رسیده و باید در سال 98 به 42 مرکز برسد و تا سال 1400 نیز این مراکز را به 59 مرکز افزایش خواهیم داد.
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه دستگاه‌ها و نهادهای مختلف باید برای افزایش کیفی و مهارتی سوادآموزی یاری رسانند، گفت: در استان فارس 59 منطقه آموزشی وجود دارد که به دلیل پراکندگی مناطق تصمیم گرفتیم به صورت تصادفی 10درصد از پرونده‌ها را بررسی کنیم تا تصویری واقعی از کیفیت آموزشی ایجاد شود. اگر لازم شد 100درصد پرونده‌ها را بررسی خواهیم کرد.  
نوروزی بیان کرد: استفاده از تکنولوژی یکی از مهارت‌های قرن اخیر است و امسال 15 اداره در این طرح همکاری می‌کنند.
وی همچنین به طرح آموزش زنان و دختران عشایر با همکاری نهاد زنان ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: در این حوزه آموزش به دو هزار و ۹۱۷نفر را تعهد کرده‌ایم.
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس در موضوع سوادآموزی به اتباع خارجی نیز گفت: هدف در سال 97 آموزش به بالغ بر دو هزار و ۲۰۰تن بوده و در سال 98 هدف به رساندن آن به سه هزار نفر است.
نوروزی همچنین با بیان اینکه در پیشرفته ترین مناطق جهان هم سوادآموزی بزرگسالان تعطیل نمی‌شود، تأکید کرد: استان فارس آمادگی تعریف و اجرای طرح سرانجام بخشی را دارد که البته این طرح به معنای پایان بخشی به سواد آموزی نیست.
معاون سوادآموزی استان فارس یادآور شد: پیش‌نویس اولیه این طرح در حال تهیه است و در نهایت چند استان به صورت آزمایشی انتخاب می‌شوند تا اگر  طرح مشکلاتی داشت، به همه استان سرایت نکند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی