[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

هنر اقطاب فرهنگی افزایش معرفت عاشقان اهل‌بیت(ع) است، روزنامه شیراز نوین

تولیت آستان حرم سید عبدالعظیم حسنی(ع) خاطرنشان کرد: هنر قطب‌های فرهنگی باید افزایش معرفت کسانی شود که با اهل بیت(ع) آشنا هستند و همچنین زمینه آشنایی کسانی که شناختی ندارند، به برکت این قطب‌های مقدس فرهنگی فراهم شود.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، حجت‌الاسلام محمد محمدی ری‌شهری در حاشیه دومین اجلاسیه تولیت‌های آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران به میزبانی شیراز در یک مصاحبه مطبوعاتی با اصحاب رسانه، اظهار کرد: فلسفه اصلی دومین اجلاسیه تولیت‌های آستان‌های مقدس ایران را رسیدن به نقطه مطلوب در فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل کردن بقاع مقدسه به قطب‌های فرهنگی کشور است.
وی افزود: با توجه به پیام گام دوم انقلاب برنامه‌های جدی و قوی‌تری از گذشته برای هم افزایی آستان‌های نورانی در زمینه‌های فرهنگی و خدمت‌رسانی به زائران و انتقال پیام این مراقد منور به داخل و خارج کشور است.
محمدی ری‌شهری ادامه داد: برنامه ریز‌ی‌های مناسبی در ابتدای کار انجام شده است و امیدواریم در آینده نه چندان دور بتوانیم نتایج کار را به مردم ارائه دهیم و مشخص شود که این نشست‌ها چه برکاتی را برای زائران به دنبال داشته است.
وی خاطرنشان کرد: بنا بر روایات معصومین، اگر مردم جهان با مکتب اهل بیت(ع) آشنا باشند همه آن را با دل و جان می‌پذیرند، چون منطبق با فطرت آن‌هاست.
سید محمد سعیدی، تولیت آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س) نیز در ادامه این نشست در خصوص تأثیر این گونه نشست‌ها در فرهنگ جامعه، گفت: در روایات اسلامی ‌این تعبیر از چند نام معصوم وارد شده است که خدا رحمت کند کسی را که امر ما اهل بیت را دنبال کند.
وی ادامه داد: امام، شهیدان، ایثارگران و مردم انقلابی با قیام و انقلابشان آمدند تا امر اهل بیت(ع) را احیا کنند.
سعیدی بیان کرد: از زمان تشکیل نظام جمهوری اسلامی ‌شاهد مظاهر و نمونه‌هایی از احیای امر اهل بیت(ع) هستیم. در مساجد تعداد نمازگزاران در حرم‌های شریف جمعیت‌های زائران در ایام حج و اعتکاف جمعیت کثیر حجاج و معتکفین و ایام اربعین تا قبل از انقلاب سابقه نداشته است.
وی عنوان کرد: حرم‌های شریف و اعتاب مقدسه یکی از مراکزی است که انتظار ارتقا و رشد معارف اهل بیت(ع) از آن‌ها می‌رود.
حجت الاسلام سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت نیز گفت: فعالیت‌هایی که در اعتاب مقدسه ایران انجام می‌شود، می‌تواند برای اعتبات کشورهای سوریه و عراق مورد استفاده قرار بگیرد و این هم‌افزایی تأثیر به سزایی برای آشنایی زائران و اعتاب مقدسه می‌تواند به دنبال داشته باشد.
وی با تأکید بر اینکه در موسم اربعین بیش از یک هزار نفر از روحانیون دعوت و به پیاده روی اربعین اعزام می‌شوند، اضافه کرد: روحانیونی که به چند زبان مسلط هستند به اربعین اعزام می‌شوند و برای آنان هم برنامه‌های فرهنگی در نظر داریم و معرفی اعتاب مقدسه نیز از جمله این برنامه‌ها است.
به گفته حجت‌الاسلام نواب، 17 تیر ماه، نخستین پرواز زائران ایرانی راهی سرزمین وحی می‌شوند و آخرین پرواز زائران نیز 17 شهریور به سوی ایران خواهد بود.
نماینده ولی‌فقیه در سازمان حج و زیارت، مدت سفر را حداکثر 40روز اعلام کرد و گفت: امسال تفاهم نامه‌ای حج و زیارت با وزارت حج عربستان انعقاد کرد که سریع‌تر از سال‌های قبل انجام شد.
نواب تصریح کرد: برای خبرنگارانی که می‌خواهند پیام زائرین اربعین را به مردم برسانند، برنامه ریزی شده است و این افراد می‌توانند با هماهنگی دستگاه‌های مربوط، کارهای اعزام را انجام دهند.
حجت الاسلام محمدحسن رحیمیان، تولیت مسجد مقدس جمکران نیز گفت: یکی از شگفتی‌هایی که شاهد آن هستیم این است که به رغم مشکلات معیشتی و اقتصادی که انتظار می‌رود حضور مردم در مراکز و مراسم دینی کاهش دهد روز به روز شاهد افزایش حضور مردم در این مراکز مقدس هستیم.
وی افزود: به عنوان به مثال در مسجد جمکران در سال 94 به مدت یک سال و طبق آمار ارائه شده 21 میلیون نمازگزار به مسجد مقدس جمکران مراجعه کردند که این نشان دهنده افزایش 16 درصد جمعیت در این مکان بوده ‌ایم.
رحیمیان با اشاره به حضور حداکثری زوار در اماکن مقدسه، اظهار کرد: این مهم باارزش است و در زیارت مشهد مقدس، پیاده‌روی اربعین، مراسم شب‌های قدر، احیا و اعتکاف همگی وظایف ما را برای خدمتگذاری مردم مؤمن سنگین و مضاعف می‌کند.
وی ادامه داد: پس از 40 سال انقلاب و با وجود شرایط تحریم و نارسایی‌ها در عملکردها و تنگناها که بر اثر دشمن بر مردم تحمیل شده باز هم مردم پایبند انقلاب و اسلام هستند.
 رحیمیان گفت: روز قدس شاهد جمعیت کثیر مردم بودیم و این ما را بر این می‌دارد که هر چه داریم مراکز اعتاب خدمتگذار مردم بزرگ و شرف ایران باشیم. وی بیان کرد: در مراسم و مناسبت‌های مختلف که مربوط به حضرت شاهچراغ(ع) می‌شود، وظیفه داریم مردم را در آن مراسم با آن موضوع آشنا کنیم. آیت‌الله دستغیب، تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) هم گفت: آستان‌های مقدس حکم زلالی از آب جاری دارد و سرچشمه آن وحی و نوبت است و این آستان‌ها در اختیار عموم قرار دارد و بایستی به بهترین وجه مورد بهره قرار گیرد.
وی بیان کرد: یکی از خروجی‌های ملموس این نشست برای مردم، انجام کارهایی است که به صورت تفاهم نامه بین عتبه احمد ابن موسی و سایر اعتاب با موضوع ارائه خدمات اجتماعی، فرهنگی و رفاهی و... است که در اختیار زوار قرار می‌گیرد.
آیت‌الله دستغیب اضافه کرد: شیراز به عنوان قطب پزشکی جنوب کشور شناخته شده و با توجه به شهرت در انجام عمل پیوند کبد، ابتدا همکاری‌های خوبی در این جهت در اعتباب مقدسه انجام و کسانی که در آستان مقدس خدمت می‌کنند، می‌توانند از این خدمات به خوبی بهره‌مند شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی