[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

کشاورزی با آموزش و ترویج متحول می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: به دلیل محدودیت منابع آب و خاک در استان، ظرفیت توسعه بخش کشاورزی به صورت افقی وجود ندارد، از این رو به دنبال توسعه عمودی در این بخش هستیم.
به گزارش روابط عمومی‌ سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمدمهدی قاسمی در همایش «آب، کشاورزی و زندگی» در شهرستان جهرم افزود: این همایش به همت جهاد کشاورزی، اداره آب، فرمانداری و صنف کشاورزی شهرستان با هدف ارائه آخرین یافته‌های در بحث صرفه‌جویی مصرف آب برگزار شد.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرستان جهرم از اوایل دهه ۵۰ دشت ممنوعه بوده و در این شهرستان سطح آب زیرزمینی بسیار افت داشته و عمیق‌ترین چاه‌های استان را داریم، جهت فائق آمدن بر چالش آب باید از تکنولوزی، فناوری و دانش روز استفاده کنیم تا ظرفیت باغ‌های مرکبات شهرستان پایدار بماند.
قاسمی ‌افزود: برهمین اساس «سامانه آبیاری هوشمند» که توسط محققان کشاورزی استان طراحی و ابداع شده است به شهرستان معرفی شده و طرح‌های الگویی در حال پیاده‌سازی است. این سامانه‌‎ها زمان و میزان آب آبیاری را به ما اعلام می‌کنند.
این مقام مسئول بیان کرد: امیدواریم کشاورزان عزیز با بهره‌گیری از این سامانه‌ها و تکنولوژی‎های نوین بتوانند باغ‌های بهتری را داشته باشند تا با مدیریت آبیاری بر چالش آب به نحو مطلوبی فائق بیایم.
قاسمی ‌با بیان اینکه جهت فائق آمدن بر چالش آب دو راهکار داریم، گفت: باید با اجرای عملیات‌های آبخوانداری، آبخیزداری و تغذیه مصنوعی آب‎های سطحی از همه میزان آب بارندگی استفاده و به سفره‌های آب زیرزمینی کمک کنیم که در این حوزه با پیگیری‌های دولت، حمایت‌های مجلس و به اذن مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی اعتبارات بسیار خوبی تأمین شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه خیلی از مسائل گلخانه نظیر حرائم، مساحت، صدور مجوز‌ها حل شده، تأکید کرد: دو شرط اصلی و کفایت کننده برای متقاضیان احداث گلخانه داشتن پروانه چاه و غیر تصرفی بودن زمین است.
در ادامه همایش، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: نسخه مدیریتی کنترل زوال مرکبات  توسط محققان با هماهنگی و مشارکت سازمان حفظ نباتات و معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی آماده شده و با رعایت یکسری اصول اولیه تا حد زیادی این عارضه قابل کنترل است.
کاظم خاوازی افزود: معرفی و سازگاری ارقام مجول و پیارم خرما و معرفی ارقام نارنگی ورا و پرنا و نسخه‌های فنی مدیریت باغ از خدمات این ایستگاه تحقیقات به باغداران است.
به گفته خاوازی، آنچه امروزه در بخش کشاورزی تأثیرگذار است و این بخش را متحول می‌کند، اشاعه دانش یعنی آموزش و ترویج است.
 وی افزود: دانش فقط در اختیار ‌دانشگاه و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی نیست، بلکه بخش قابل توجهی از دانش در اختیار بهره‌برداران و کشاورزان عزیز است. دانش باید به چرخه در بیاید و اطلاعات به دست همه کشاورزان برسد و اطلاعات مراکز تحقیقات به صورت الگوی کشت باید در اختیار کشاورزان قرار گیرد تا چهره بخش کشاورزی را کاملاً تغییر بدهد. 
خاوازی با اشاره به اینکه تا قبل از سال 1393 کنترل کیفی کود سروسامان نداشت، افزود: سامانه پیام کوتاه تعیین اصالت کود با هدف ساماندهی و نظارت بر بازار کود مصرفی بخش کشاورزی توسط مؤسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی راه‌اندازی شده و کشاورزان برای اطمینان از اصالت انواع مواد کودی خریداری شده می‌توانند شماره ثبت برچسب روی بسته کود را به این سامانه پیامک کنند که تخلفات در این زمینه پیگیری قضایی هم دارد.
معاون وزیر با اشاره به اینکه تقریباً هیچ بذر گندم، جو و سویا وجود ندارد که خارج از کشور وارد ایران شود و همه توسط سازمان تحقیقات تأمین می‌شود، گفت: در 5 سال اخیر حدود 80رقم در اختیار کشاورزان قرار گرفت. به عنوان مثال رقم گندم رخشان یکی از ارقامی ‌است که کشاورزان پیشرو با حداقل  یک تا دو نوبت مصرف آب کمتر از این رقم زیر 12تن در هکتار برداشت نکردند.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تأکید کرد: خیلی از تغییرات نیاز به پیچیدگی‌های عجیب تکنولوژی یا سرمایه‌گذاری ندارند و صرفاً با کسب اطلاعات از مراکز تحقیقاتی کشور صورت می‌گیرد.
در ادامه، نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ‌گفت: در شرایط فعلی جهاد کشاورزی با تحلیل درستی از شرایط کشور، کشاورزی را کمک شایانی به اقتصاد می‌داند. 
محمد‌رضا رضایی کوچی افزود: به اعتقاد بنده درکنار منابع کشور که عمدتاً از نفت و مالیات تأمین می‌شود بخش کشاورزی می‌تواند کمک فراوانی به اقتصاد داشته باشد، مخصوصاً در شرایط فعلی که بستر صادرات برای تأمین ارز کشور فراهم است.
وی اظهار کرد: حداقل ۱۵کشور با جمعیتی نزدیک به ۵۰۰میلیون نفر در همسایگی کشور ما هستند که می‌توانیم نیازهای آنان را در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی تأمین کنیم که متأسفانه این بستر به خوبی فراهم نشده است.
نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ‌با اشاره به اعزام متخصصان داخلی و خارجی به شهرستان جهرم در بررسی زوال مرکبات، افزود: از همکاری خوب وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه سپاسگزارم.
رضایی کوچی اظهار کرد: اگرچه در اجرای آبیاری تحت فشار موفق بودیم؛ اما در کنار آن باید ترمیم کانال‌های کشاورزی، آبخیزداری و جاده بین مزارع مورد توجه قرار گیرد.
در ادامه رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی‌ با اشاره به چالش‌های کشاورزی خواستار توجه و دقت بیشتر مدیران و مسئولان به بخش کشاورزی شد. احمدعلی کیخا افزود: این همه ارزی که در بخش خودرو گذاشتیم که هنوز هم به‌کیفیت و قیمت مطلوب و مناسب نرسیدیم، اگر همان پتانسیل و توجه را در بخش کشاورزی گذاشته بودیم اکنون وضعیت و اقتصاد کشور خیلی بهتر بود.
کیخا تأکید کرد: نباید حرف کشاورز را پس زد، بلکه باید با جان و دل حرف و مشکلات کشاورزان را شنید و برای حل مشکلات آنان اقدام و تلاش جدی صورت بگیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی