[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

بیمارستان‌های کشور «شبکه‌ای» می‌شوند، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت، جزییات برنامه این وزارتخانه برای شبکه‌ای کردن بیمارستان‌ها را توضیح داد.
دکتر بهزاد کلانتری در گفت‌وگو با ایسنا، از اقدام وزارت بهداشت برای اداره شبکه‌ای بیمارستان‌های کشور خبر داد و گفت: راه‌اندازی بیمارستان‌های شبکه‌ای یا زنجیره‌ای، اقدامی ‌است که در دنیا در حال انجام است. وزارت بهداشت هم مدتی است که آیین‌نامه آن را تدوین کرده‌ که اکنون این آیین‌نامه در مرحله نظرخواهی بوده و نهایتاً در ماه جاری نهایی می‌شود.
وی افزود: بیمارستان زنجیره‌ای یا شبکه‌ای به این معناست که بیمارستان‌های کوچکی که اداره آن‌ها از نظر اقتصادی به‌صرفه نیست، زیرمجموعه‌ای از بیمارستان‌های بزرگ‌تر و به نوعی جزئی از بیمارستان‌های بزرگ‌تر می‌شوند. با این اقدام دیگر بیمارستان‌های کوچک رئیس، امور مالی و اداری مستقل نداشته و همه اقداماتشان در بیمارستان بزرگ‌تر انجام می‌شود. بر این اساس، رئیس بیمارستان بزرگ‌تر باید بیمارستان کوچک را هم مدیریت کند. در واقع بیمارستان‌های بزرگ همه اقدامات بیمارستان کوچک را انجام می‌دهند و به نوعی بیمارستان بزرگ، یک بیمارستان کوچک را تحت پوشش قرار داده و معین آن محسوب می‌شود.
کلانتری با بیان اینکه در بیمارستان‌های شبکه‌ای همه مسائل اعم از تغذیه، ‌بودجه و... به صورت مشترک انجام شده و پرداختی پرسنل نیز از سوی بیمارستان بزرگ انجام می‌شود، ‌افزود: در عین حال پزشکان هم در این بیمارستان‌ها به صورت یکسان و مشترک اقدام کرده و پزشکان بیمارستان بزرگ موظف‌اند بیمارستان کوچک را هم پوشش دهند.
مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت درباره تعداد بیمارستان‌های کوچک در کشور گفت: در کشور ۸۲بیمارستان زیر ۳۲ تخت‌خوابی داریم و ۲۶۵بیمارستان زیر ۱۰۰تخت‌خوابی داریم. البته باید درباره همه این بیمارستان‌ها به صورت مجزا تصمیم‌گیری و بررسی کرد که آیا می‌توانند به صورت زنجیره‌ای و شبکه‌ای اداره شوند یا خیر. پاسخ به این سوال به نوع فعالیت بیمارستان بستگی دارد و البته آیتم‌های دیگری هم در تصمیم‌گیری در این‌باره دخیل است.
کلانتری ادامه داد: فرض کنید اگر بیمارستانی در یک منطقه دورافتاده قرار داشته باشد و حداقل فاصله‌اش با بیمارستان بعدی ۱۰۰کیلومتر باشد، آیا می‌توان آن را به عنوان زیرمجموعه یک بیمارستان بزرگ قرار داد؟ بنابراین باید در تصمیم‌گیری‌هایمان این مسائل را در نظر بگیریم. بنابراین اینطور نیست که همه بیمارستان‌ها شبکه‌ای شوند، بلکه بر اساس مطالعاتمان، برخی بیمارستان‌های واجد شرایط زیرمجموعه یک بیمارستان بزرگ قرار می‌گیرند. این مطالعات باید از نظر میزان فاصله، دسترسی، امکان پوشش و... انجام شود. در حال حاضر اقدامات اولیه این طرح را انجام دادیم و مشخص کرده‌ایم که از این ۸۲بیمارستان مثلاً ۵۰بیمارستان دارای قابلیت اداره شدن به صورت شبکه‌ای هستند.
کلانتری در ادامه صحبت‌هایش گفت: به طور کلی بیمارستان‌ها در کشورمان به بیمارستان‌های زیر ۱۰۰تخت، بیمارستان‌های بین ۱۰۰ تا ۲۰۰تخت، بیمارستان‌های ۲۰۰ تا ۳۰۰تخت‌خوابی و بیمارستان‌های بالای ۳۰۰تخت و تا ۱۰۰۰تخت‌خوابی تقسیم شده‌اند. باید توجه کرد که در حال حاضر ۴۷درصد کل ۱۰۰۰بیمارستان کشور اعم از خصوصی، دولتی و سایر سازمان‌ها زیر ۱۰۰تخت‌خوابی هستند. همچنین ۸۰درصد کل بیمارستان‌های کشور یعنی ۸۰۰بیمارستان، زیر ۲۰۰تخت‌خوابی هستند. سایر بیمارستان‌ها نیز بالای ۲۰۰ تخت بوده و بیشتر بیمارستان‌های بالای ۲۰۰ تخت هم در سیستم دولتی قرار دارند.
وی با بیان اینکه می‌توان ۶۲۴ بیمارستان دولتی را در قالب ۲۰۰ هلدینگ بیمارستانی به صورت شبکه‌ای اداره کرد، گفت: راه‌اندازی بیمارستان‌های شبکه‌ای برای بیمارستان‌هایی است که منابعش از سوی دولت پرداخت می‌شود. اگر بیمارستان‌های خصوصی هم تمایل داشته باشند، می‌توانند از این دستورالعمل استفاده کنند. این طرح برای مدیریت هزینه است و هزینه بیمارستان‌ها را هم کاهش خواهد داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی