[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

برخورد با خانه‌های بازی بدون مجوز تشدید می‌شود، روزنامه شیراز نوین

معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صمت فارس گفت: مدیران خانه‌های بازی در استان فارس برای دریافت مجوز قانونی به اداره بهزیستی مراجعه کنند.
محمدابراهیم صداقت با اعلام آغاز «طرح ساماندهی خانه‌های بازی کودکان» در این استان گفت: مدتی است در سطح شهر و استان مراکزی تحت عنوان «خانه بازی کودکان» با هدف سرگرم کردن کودکان زیر 7 سال فعال هستند و با دریافت هزینه‌های مختلف نسبت به نگهداری از فرزندان مردم اقدام می‌کنند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 60 خانه بازی در سطح شهر شیراز و تعدادی در شهرستان‌ها فعال هستند، اظهار داشت: این مراکز مجوز فعالیت خود را از اتحادیه صنف پلاستیک و اسباب‌بازی فروش دریافت نموده‌اند، در حالی که عملکردشان هیچ سنخیتی با صنف یادشده نداشته و بیشتر شبیه برخی از فعالیت‌های مهدهای کودک است و باید زیر نظر اداره بهزیستی به ارائه خدمات بپردازند. صداقت با انتقاد از فعالیت این مراکز گفت: در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد اغلب مربیان این مراکز هیچ گونه صلاحیتی در نگهداری از کودکان نداشته و مدرکی نیز مبنی بر آموزش در زمینه کار با کودکان ندارند! به گفته وی در این مراکز کتاب، اسباب بازی و تنقلات مختلف به فروش می‌رسد و نرخ‌های ارائه شده از سوی خانه‌های بازی بدون کارشناسی است.
معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صمت فارس گفت: با توجه به حساسیت موضوع، نحوه فعالیت و نظارت بر این مراکز در کمیسیون نظارت استان مطرح و عدم صنفی بودن فعالیت این مراکز تأیید و مصوب شد متقاضیان برای دریافت مجوز قانونی به اداره بهزیستی مراجعه نمایند.
به گفته صداقت با صدور این مصوبه، در یک اقدام مشترک بازرسان این سازمان به همراه کارشناسان بهزیستی به خانه‌های بازی مراجعه و ضمن ارائه تذکرات لازم، آنها را برای دریافت مجوز به بهزیستی هدایت نموده و چنانچه در مهلت تعیین شده برای تعیین تکلیف مجوز خود اقدام نکنند، اسامی‌ آنها به مراجع قضایی برای رسیدگی و برخورد اعلام می‌شود.
مراکز رفاه کودک و خانواده اجازه استفاده از عنوان مهدکودک را ندارند
معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صمت فارس در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت مراکز رفاه کودک و خانواده اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در سال گذشته برخی از مهدهای کودک با دریافت مجوز از اداره کل بهزیستی استان به عنوان مراکز رفاه کودک و خانواده به ارائه خدمات پرداخته‌اند، ضروری است به جمع‌آوری تابلوی مهدکودک اقدام و تابلوی مراکز رفاه کودک و خانواده را برای آگاهی مردم نصب نمایند. به گفته صداقت، این مراکز در انجام تبلیغات محلی، بروشور، نشریه و... اجازه استفاده از عنوان مهدکودک را ندارند.
این مقام مسئول تأکید کرد: باتوجه به اینکه این مراکز بر اساس خدماتی که به مشتریان ارائه می‌دهند به دریافت هزینه می‌پردازند، از نرخنامه یکسانی برخوردار نیستند. ضمن آنکه مدیران این مراکز موظف‌اند نرخنامه خدمات خود را در معرض دید مراجعه کنندگان قراردهند.
به گفته صداقت، ارائه کلاس‌های مشاوره‌ای برای کودکان و خانواده آنها، پذیرش رده سنی 7 تا 12 سال و محاسبه هزینه‌های تمام شده از تفاوت‌های این مراکز با مهدهای کودک است. وی در پایان یادآور شد: مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف در خصوص خدمات ارائه شده در مراکز یاد شده می‌توانند موارد را از طریق تلفن 124 (ستاد خبری سازمان صمت) اطلاع دهند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی