[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

هجمه علیه شهرداری بی‌تقوایی است، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز-گروه خبر
 رفع مشکلات بازار وکیل، روشنی شب‌های شیراز، احداث تصفیه‌خانه لوکال قصردشت و همچنین راه‌‌اندازی بهشت احمدی تا پایان سال جاری، در دستور کار شهرداری قرار دارد. بنا به گفته معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز، این سازمان امسال برای اولین بار در بودجه سال جاری خود ردیف‌های مشخصی برای حل برخی مشکلات شهری در نظر گرفته است. محمدرضا محمدحسن‌پور در نشست خبری روز گذشته خود، با تشریح حوزه کاری این معاونت به پرسش‌های خبرنگاران در زمینه‌های مختلف پاسخ گفت. بخشی از این جلسه نیز به پاسخگویی این مقام شهرداری درباره حواشی مطرح شده علیه شهرداری شیراز درباره موضوع سیل فروردین ماه بود.
محمدحسن‌پور هجمه‌ها علیه شهرداری درباره واقعه سیل فروردین ماه را بی‌تقوایی خواند و گفت: لایروبی و پاک سازی مسیر دروازه قرآن پیش از فصل بارندگی به طور کامل انجام شد و اسناد آن نیز موجود است. حتی پیش از نوروز نیز با حضور برخی انجمن‌های مردم نهاد و با تلاش پاکبانان، از فاصله 10 کیلومتری ورودی شهر در این مسیر پاک‌سازی انجام گرفته بود؛ اما نوع و میزان بارندگی و حجم روان آب ایجاد شده که غیرمتناسب با ورودی در نظر گرفته شده در بالادست دروازه قرآن بود، موجب بروز این فاجعه شد؛ در حالی که به گفته کارشناسان مربوط شهرداری شیراز در این روز رکورد سرعت عملیات بحران را در کشور شکست و با وجود تمام ناملایماتی که شد، به وظیفه خود به طور کامل عمل کرد. وی با انتقاد از تضعیف اداره بحران شهرداری طی دوره‌های گذشته، از احیا و ارتقای این اداره خبر داد.
معاون خدمات شهری شهرداری در بخش دیگری از این نشست، با اشاره به وضعیت دارالرحمه شیراز و تکمیل ظرفیت این آرامستان، از پایان یافتن عملیات عمرانی و تأسیساتی بهشت احمدی تا یک ماه آینده خبر داد و گفت: سردخانه موجود در بهشت احمدی در حال حاضر در کشور بی‌نظیر است و در صورت بروز اتفاق ناگواری، ظرفیت پذیرش 200نفر را دارد که تا یک ماه آینده عملیات مربوط به ایجاد آن به پایان خواهد رسید و هم‌زمان فعالیت غسالخانه و سردخانه فعلی در دارالرحمه شیراز به پایان می‌رسد. وی راه‌های دسترسی به بهشت احمدی را یکی از مشکلات مهم این آرامستان دانست و گفت: در تلاش هستیم تا علاوه بر فعالیت‌های عمرانی در شهرداری، با همکاری اداره کل راه و شهرسازی سایر راه‌های دسترسی به این آرامستان را نیز هرچه سریع‌تر تکمیل کنیم و به بهره‌برداری برسانیم و تا پایان تابستان این آرامستان به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی همچنین با اشاره به نورپردازی‌ها در سطح شهر گفت: شب‌های شیراز برای ما اهمیت زیادی دارد و به همین منظور، کارگروهی تشکیل شده که به زودی شاهد تحولات خوبی در این‌باره خواهیم بود.
محمدحسن‌پور با بیان اینکه نورپردازی پل میدان معلم امسال در دستور کار است، تصریح کرد که شب‌های شیراز، روشن نیست، به همین دلیل تا نوروز ٩٩ نورپردازی در بسیاری از پل‌ها و فراتر از آنها اجرایی خواهد شد.
 اما معضل وجود بارفروشان و برخورد با آنان، یکی دیگر از مسائلی بود که در این جلسه مطرح شد. معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری گفت: امروز جمعیت زیادی از مردم بیکار هستند و راحت‌ترین راه درآمد برای آنان بارفروشی است؛ اما شهرداری هم هیچ مسئولیتی در خصوص اشتغال بارفروشان ندارد و اعتقادی بر ادامه فعالیت آنها به ویژه وانت‌بارها نداریم. وی افزود: وظیفه شهرداری وجود شهری عاری از زشتی و به دور از مشکلات جانبی است، لذا امروز بسیاری از محورها مدیریت شده و تقریباً به صفر رسیده است.
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه شهرداری به تنهایی قادر به حل این مشکل نیست، گفت: به جز بازارچه‌های میوه که توسط سازمان مشاغل و فرآورده‌های کشاورزی مشغول به فعالیت هستند، تحت هیچ شرایطی مجوز فعالیت به صورت بارفروشی در سطح شهر داده نمی‌شود. اگر جایی هم شخصی ادعا می‌کند که مجوزی گرفته، این کار خلاف محسوب می‌شود. محمدحسن‌پور با تصریح بر اینکه حاشیه‌ها ما را خسته کرده و اتفاق نظر هم در این باره وجود ندارد، گفت: به زودی جدی‌تر با این موضوع برخورد خواهد شد، چراکه شهرداری با هر نوع فعالیت در قالب بارفروشی با وانت مخالف است.
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز در ادامه با اشاره به موضوع آبیاری فضای سبز شهری، با تصریح بر اینکه تنها آب پایداری که کلانشهرها می‌توانند برای فضای سبز سطح شهر استفاه کنند تصفیه‌خانه لوکال و فاضلاب‌هاست، گفت: بین ٨٠ تا ٩٠درصد آب مصرفی مردم شیراز  امکان بازگشت به مدار دارد و اعتبار لازم در بودجه امسال برای تصفیه‌خانه‌های لوکال نیز دیده شده است. امیدواریم تا پایان سال یکی از تصفیه‌خانه‌های لوکال شیراز اجرایی شود. وی اضافه کرد: اولین تصفیه‌خانه به دلیل وجود باغ‌ها و حساسیت‌های ناشی از آن، در قصردشت خواهد بود.
مرمت بازار وکیل و میزان پیشرفت عملیات در این بخش نیز دیگر پرسشی بود که در این جلسه مطرح شد. معاون خدمات شهری شهرداری از همکاری این سازمان با میراث فرهنگی به منظور طراحی‌های ویژه برای بازار وکیل خبر داد و گفت: بنا به گفته رئیس اداره برق شیراز، بحث تأسیسات برق بازار مرتفع شده و طی یکی دو روز آینده نیز بازدید میدانی از این پروژه انجام خواهد شد. محمدحسن‌پور با بیان این که امسال برای اولین بار جهت مرمت این بازار ردیفی ویژه در بودجه شهرداری دیده شده است، گفت: باید تا پایان سال تمام مشکلات تأسیساتی و مرمت بازار تمام شود، کما این که در بخش بازار وکیل شمالی این موضوع کاملاً انجام گرفته و در حال انجام عملیات مربوط در بازار وکیل جنوبی هستیم تا کانال مشترک تأسیساتی مورد نظر تکمیل شود.
 وی همچنین با بیان اینکه تمام توان خود را برای کودکان کار گذاشته‌ایم، چرا که معتقدیم هزینه برای آنها سرمایه‌گذاری در آینده است، گفت: نگاه ما به کودکان کار کاملاً علمی است و برنامه‌ریزی مجموعه شهرداری بر کاهش آسیب‌های اجتماعی در آینده با سرمایه‌گذاری بیشتر روی کودکان کار امروز است.
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز به جمع‌آوری زباله‌های قابل بازیافت که درصد قابل توجهی از آن توسط هزار و ٥٠٠معتاد متجاهر و افراد دیگر جمع‌آوری می‌شود هم اشاره و بیان کرد: مصوبه‌ای در شورای هیئت مدیره سازمان پسماند تصویب شده که این مهم ساماندهی شود. یکی از بندهای این مصوبه، مربوط به معتادانی است که می‌توانند به جمع‌آوری زباله‌های قابل بازیافت اقدام کنند، به شرط اینکه سه ماه دوره ترک اعتیاد را گذرانده باشند. وی همچنین از اعلام فراخوان جهت احداث سایت پسماند زباله‌های ساختمانی خبر داد و گفت: طرح تفصیلی پسماند برای اولین بار در کشور در شهرداری شیراز انجام شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی