[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

کاهش اطاله دادرسی اولویت دستگاه قضایی است، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری-گروه خبر
 رئیس کل دادگستری استان فارس از صدور کیفرخواست قاتل امام جمعه کازرون در تیرماه امسال خبر داد و گفت: رسیدگی به پرونده شهید حجت‌الاسلام خرسند، امام جمعه فقید کازرون در روز 12 تیرماه تعیین و نتیجه حکم اعلام می‌شود.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی در نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته قوه قضائیه اظهار کرد: در تلاش هستیم بر اساس اولویت‌های پرونده‌های وارده به دادگستری استان، در کمتر از شش ماه تا یک سال به پرونده‌ها رسیدگی و نتیجه رأی اعلام شود. به همین منظور، وقت رسیدگی برای پرونده شهید حجت‌الاسلام خرسند، امام جمعه فقید کازرون، برای 12تیرماه تعیین و نتیجه رأی اعلام و حکم در تیرماه اجرا خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه بر اساس نظرات کارشناسان پزشکی قانونی قاتل از سلامت کامل عقلی برخوردار بوده و با برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده تلاش به شهادت رساندن امام جمعه را داشته است، افزود: در اظهارت وی مقرر بوده وی در یک برنامه تعزیه امام جمعه را به شهادت برساند که به دلیل اینکه امام جمعه فقید در آن مراسم حضور پیدا نمی‌کند، برنامه به تعویق می‌افتد و در صبح گاه 21 رمضان، هدف شوم خود را اجرا می‌کند.
رسیدگی به بیش از 800پرونده در طول سال
این مقام مسئول  با اشاره به برنامه‌های دادگستری فارس گفت: این برنامه‌ها در راستای سیاست دستگاه قضایی خواهد بود. یکی از برنامه‌های اصلی، آزادی زندانیان مهریه است که استطاعت مالی لازم را ندارند. در حال حاضر 27 زندانی مهریه در زندان محبوس هستند.
 رئیس کل دادگستری فارس رسیدگی به کمتر از 800هزار پرونده در طول سال را توسط تنها 570 قاضی امری مهم دانست و گفت: در سال گذشته موفق شدیم از تعداد 800هزار پرونده، تعداد 200هزار پرونده را در شورای‌های حل اختلاف فارس و مابقی را در شعبه‌های دادگستری استان رسیدگی و نتیجه رأی را اعلام کنیم.
در سال گذشته 5هزار نفر از زندان‌های فارس آزاد شدند
موسوی کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها را به عنوان یک مهم در امر اجرای برنامه‌های دادگستری استان مطرح کرد و افزود: طی یک سال گذشته حدود 5 هزار نفر از زندان‌های فارس به دلایل مختلفی آزاد شدند که عموماً مرتکبان جرائم غیرعمد هستند.
این مقام قضایی اضافه کرد: کاهش اطاله دادرسی از دیگر اولویت‌های دستگاه دادگستری فارس است که قرار است بر اساس اولویت پرونده‌ها در کمتر از شش ماه تا یک سال رأی قطعی صادر شود.
توهین، بیشترین تعداد پرونده‌های تشکیل شده در فارس
به گفته حجت‌الاسلام موسوی، بیشترین موضوع تعداد پرونده‌های استان توهین و افترا است. این موضوع در شأن مردم شیراز نیست که بخواهد بیشترین تعداد پرونده در این زمینه تشکیل شود.
وی دادگستری فارس را یکی از مجموعه‌های سالم دستگاه قضایی کشور دانست و گفت: ما با شائبه فساد هم برخورد و در برابر فشارهای بیرونی هم با قدرت ایستادگی خواهیم کرد.
اعضای شورا صلاحیت اعلام نظر کارشناسی در پرونده سیل را ندارند
رئیس کل دادگستری فارس در پاسخ به سوال خبرنگاران به پرونده سیل شیراز اشاره کرد و گفت: چنانچه شورای شهر تمایل دارند این پرونده سریع‌تر به نتیجه برسد، از اظهارنظری که منجر به اخلال در پرونده می‌شود خودداری کنند؛ زیرا آنها نمی‌توانند نظر قضایی را اعلام و اطلاع‌رسانی کنند. 
حجت‌الاسلام موسوی  با بیان اینکه 5 پرونده اقتصادی در شعب ویژه فارس رسیدگی شده است، از تشکیل دو پرونده جدید خبر داد و گفت: دادگاه‌های مفاسد اقتصادی همچنان در فارس هم علنی برگزار می‌شود.
این مقام مسئول ادامه داد: در بحث پرونده ثبت احوال تعداد 37متهم دارد و قرار جلب و دادرسی صادر شده و شعبه دوم دادگاه کیفری فارس به آن رسیدگی می‌کند.
وی ادامه داد: عناوین اتهامی ‌متهمان پرونده ثبت احوال قلمداد کردن طفل به زن دیگری غیر از مادر و اخذ رشوه است و چهار متهم ردیف‌های اول، دوم، چهارم و ششم، از کارکنان ثبت احوال هستند.
رئیس کل دادگستری فارس با اشاره به پرونده تورگردانان، گفت: در این پرونده 17 متهم وجود دارد که اتهام آنان تشویق مردم به فساد و فحشا از طریق انتشار محتوای مبتذل در فضای مجازی است و همه متهمان با قرار وثیقه مناسب، تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند.
رئیس کل دادگستری فارس همچنین گفت: پرونده مربوط به نفت و گاز زاگرس جنوبی نیز با 13 متهم با عناوین اتهامی ‌رشوه و تبانی در معاملات مطرح به رسیدگی است و شخصاً بر روند آن نظارت کامل خواهم داشت.
اعدام سلطان هروئین در ملأ عام
حجت‌الاسلام موسوی، اعدام سلطان توزیع کننده هروئین و اجرای حکم سارقان مسلح آرایشگاه‌های شیراز را یکی از اقدامات مهم دادگستری فارس عنوان کرد و گفت: فردی به عنوان توزیع کننده سلطان هروئین به جرم توزیع 1700کیلوگرم هروئین  دستگیر و پرونده آن رسیدگی و رأی صادر شد که قرار است حکم آن در ملأ عام اجرا شود.
بازداشت مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های فارس به جرم ارتشا
رئیس کل دادگستری فارس، از بازداشت مدیرعامل جدید سازمان همیاری شهرداری‌های فارس به جرم ارتشا خبر داد و گفت: میزان ارتشا و علت اصلی این مهم در حال بررسی است و تا صدور قطعی رأی نمی‌توانیم نتیجه را اعلام کنیم.
حجت‌الاسلام موسوی از رسانه‌ها خواست تا صدور رأی قطعی و دستگیری متهمان اصلی، نمی‌توانند از جزئیات و ذکر نام متهم اطلاع‌رسانی کنند تا تحقیقات پرنده تکمیل شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی