[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

اعتراض، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

احترام به خواسته‌های عمومی جامعه، یکی از مؤلفه‌های اصلی حقوق شهروندی است. ولی ما گاهی به همه دلبستگی‌های مردم پشت می‌کنیم و برای علایق و دلمشغولی‌های آنها ارزش چندانی قائل نیستیم. گروهی بر این باورند که در بحبوحه روزهای مبادای امروزی، باید از سر ناچاری کاسه قناعت به دست گرفت و ارزهای بیت‌المال را بیهوده به آتش نکشید. به عقیده آنان، اکنون زمان مناسبی برای استخدام مستشاران خارجی در عرصه ورزش نیست و نباید منابع عمومی کشور را در زمینه‌های فرعی هدر داد. این دلواپسی در برهه‌ای محلی از اعراب خواهد یافت که ما برای واردات دخانیات، اقلام آرایشی، بیل و کلنگ، غذای سگ و گربه، کلاه‌گیس، سنگ پا، آدامس و بسیاری دیگر از وسایل لوکس و غیرضروری ارزهای دولتی را دور نریخته باشیم و منابع عمومی فقط کشور برای تهیه نیازهای اولیه و اساسی مردم هزینه شده باشد...

 چنان که از اخبار و افشاگری‌ها برمی‌آید، در دهه‌های اخیر در اختصاص ارز دولتی با دلسوزی و در نظر گرفتن اولویت‌ها، تصمیمات هوشمندانه‌ای اتخاذ نکرده‌‌ایم. بنابراین، پرداخت چند صدهزار یورو به مربیان بزرگی که در کالبد جامعه شور و نشاط و شادی تزریق می‌کنند و زمینه تعالی ورزش را پدید می‌آورند، به طور حتم دارای توجیه منطقی و عقلانی است.
ایوانکوویچ در زمره مستشاران اخلاق‌مدار، باتجربه و کارآزموده‌ای بود که حضورش برای فوتبال ایران سراسر منفعت و پیروزی به حساب می‌آمد. مردی که در اوج روزهای سخت، برای هواداران ارتش سرخ شادکامی ‌و مسرت به ارمغان آورد و همه مهلکه‌های اقتصادی و حاشیه‌های سیاسی را به فراموشی سپرد. پرسپولیس ایران پرطرف‌دارترین تیم آسیاست و در زمره محبوب‌ترین باشگاه‌های فوتبال جهان قرار می‌گیرد. هواداران ارتش سرخ سال‌ها رنج ناکامی ‌را به جان خریدند تا مگر رهبر نجات‌بخشی از راه برسد و مهر پایانی برای همه ناکامی‌هایشان بزند. این بار مرد ناجی پرسپولیس، همان پروفسور نام‌آشنای کروات بود. مردی که با دست‌های خالی، از جوانان بی‌نام و نشان و بازیکنان معمولی ستاره ساخت و همه رکوردها را در فوتبال ایران جابجا کرد. جام‌های قهرمانی یکی پس از دیگری در ویترین افتخارات سرخ‌پوشان قرار می‌گرفت و میلیون‌ها هوادار در آسمان‌ها سیر می‌کردند. اما در اوج روزهایی که ارتش سرخ بهترین جشن‌های قهرمانی‌اش را برپا می‌کرد، اتفاقی باورنکردنی روی داد. دستمزد پروفسور پرداخت نشد و برانکو ایوانکوویچ رسماً به باشگاه الاهلی، آن هم از نوع عربستانی‌اش پیوست!
با نگاهی به ریشه‌های فوتبال ایران، درمی‌یابیم بسیاری از باشگاه‌های ورزشی و به ویژه فوتبالی، به صورت آشکار و نهان همچنان نان‌خور و مواجب‌بگیر دولت مانده‌اند و پدیده خصوصی‌سازی، آن‌چنان که مدنظر فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا بوده، هیچ‌وقت در ایران اجرایی نشده است. نتیجه کار چنان می‌شود که هیئت‌مدیره‌ها و مدیرعامل‌های تیم‌های ریشه‌دار و پرطرف‌دار ایران هر لحظه آبستن تغییر و تحول باشند و در پس باشگاه‌های بزرگی نظیر استقلال و پرسپولیس، شاهد میلیاردها تومان بدهی‌های داخلی و خارجی هستیم. متأسفانه مشکلات باشگاه‌های ایران فقط به مباحث ریشه‌ای خلاصه نمی‌شود و مدیریت آنها حتی در انجام رسالت‌های اولیه و مقطعی خود هم ناکام مانده است. برای اثبات این ادعا، واپسین دسته‌گل مدیرعامل و هیئت‌مدیره پرسپولیس را مرور کنیم و نیم‌نگاهی به پرسش‌های زیر داشته باشیم:
به راستی چرا مدیرعامل پرسپولیس نتوانست دستمزد ایوانکوویچ را پرداخت کند؟ مگر میلیون‌ها هوادار سرخ‌پوش خواهان حفظ او بر مسند مربیگری نبودند؟ چرا فرهنگ استعفا در میان مدیران ما نهادینه نشده و چرا مدیرعامل پرسپولیس وقتی در تهیه منابع مالی ناکام مانده بود، استعفای خود را تقدیم هیئت‌مدیره نکرد تا فرد دیگری زمام امور را به دست بگیرد؟ جدا شدن برانکو از پرسپولیس آن‌چنان غیرمنتظره و نابهنگام نبود و چرا مدیران بالادستی تیم، هیچ آلترناتیوی برای نیمکت پرطرف‌دارترین تیم آسیا ندارند؟ به راستی تکلیف فصل آتی پرسپولیس چه می‌شود و چگونه مدیرعامل و هیئت‌مدیره می‌خواهند برای تیم عصیان‌زده‌ای که مغز متفکر خود را از دست داده، بازیکن جذب کنند؟ مگر قرار نیست سرخ‌پوشان به عنوان فاتح لیگ، برنده جام حذفی و قهرمان بی‌بدیل سوپرجام در آوردگاه‌های بین‌المللی در برابر تیم‌های تا دندان مسلح عربی، از نام پرافتخار ایران دفاع کنند؟ آیا مسئولان پرسپولیس همه خدمات و دستاوردهای آقای پروفسور را به فراموشی می‌سپارند و جرأت شکایت از او به اِی‌اف‌سی را دارند؟ آیا نوبت قهرمانی پرسپولیسی‌ها به سر آمده و قرار است برای چند سال آینده همه هزینه‌ها برای آبی‌پوشان پایتخت صرف شود و آنها به همه افتخارات دست یابند؟ چه کسی پاسخگوی قلب‌های شکسته و اذهان آشفته میلیون‌ها هوادار ارتش سرخ خواهد بود؟ شاید باشگاه فقط در برهه‌ای که به کمک‌های مالی هواداران محتاج است، سراغی از تیفوسی‌هایش می‌گیرد و در زمانی که آنها خواسته‌های برحق خود را طلب می‌کنند، با عینک‌های دودی و اتومبیل‌های شاسی‌بلند از کنارشان عبور می‌کنند. مدیران باشگاه پرسپولیس این روزها باید در برابر ارتش سرخ هواداران پاسخگوی عملکردشان باشند. شاید گاهی به همه دلبستگی‌های مردم پشت می‌کنیم و برای علایق و دل‌مشغولی‌های آنها ارزش چندانی قائل نیستیم.
در شرایط فعلی، ایرانیان در معرض ناجوانمردانه‌ترین تحریم‌های استعمارگران و استثمارگران هستند و خط فقر و گسست‌های اجتماعی هر روز قلمرو شوم خود را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، باید برای علایق و دلبستگی‌های مردم ارزش مضاعفی قائل شد و به سادگی از کنار آن عبور نکرد. ماندن برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس، خواسته برحق تمامی ‌هواداران پرطرف‌دارترین تیم آسیا بود که مدیران تیم به سادگی و با طیب خاطر از کنار آن عبور کردند. هوادارانی که در فضای مجازی به مرز 30میلیون نفر رسیده‌اند و شمار حقیقی آنها به مرزهای پنجاه میلیونی تنه می‌زند. احترام به خواسته‌های عمومی‌ جامعه، یکی از شاخصه‌های اصلی حقوق شهروندی است.

پی نوشت:
باشگاه پرسپولیس در فضای مجازی ۲۹.۳ میلیون دنبال کننده دارد و پس از یوونتوس، بارسلونا، منچستر، رئال و لیورپول در رده ششم پرطرف‌دارترین تیم‌های جهان است. پرسپولیس در این رده‌بندی بالاتر از بسیاری از تیم‌های بزرگ نظیر گالاتاسرای، چلسی، آرسنال و بوکاجونیورز قرار گرفته است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی