[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

خشکسالی ماندگار شد، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس اعلام کرد که با وجود بهبود وضعیت بارش و میانگین بارندگی نسبت به سال گذشته، فارس همچنان درگیر کم‌آبی است.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، حمیدرضا دهقانی یکشنبه دوم تیرماه، در جمع خبرنگاران و با اشاره به قرارداشتن در هفته صرفه‌جویی در مصرف آب، گفت: امسال میانگین بارش استان فارس شاهد افزایش 181 درصدی بود.
وی با بیان اینکه میانگین بارش امسال 372 و سال گذشته 132 میلی‌متر بوده است، گفت: افزایش میانگین بارندگی، منجر به افزایش نسبی سطح آب در مخازن سدها شد، به طوری که بالغ بر 210میلیون مترمکعب آب از سدهای درودزن و ملاصدرا برای اراضی کشاورزی پایین‌دست رهاسازی شده است.
دهقانی حجم ذخیره آب قابل استفاده مجموع سدهای استان فارس را بیش از یک میلیارد متر مکعب اعلام و در عین حال تأکید کرد که با توجه به کم‌بارشی و خشکسالی متوالی سال‌های گذشته و همچنین برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی در فارس، این استان همچنان در شرایط کم‌آبی به سر می‌برد. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه تقریباً تمام دشت‌های استان فارس با افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی مواجه است، گفت: وابستگی بخش بزرگی از جمعیت فارس به کشاورزی، پایین بودن قیمت آب، راندمان کم آب در بخش کشاورزی و مصرف بیش از 90درصدی منابع آب در این بخش، مدیریت مصرف در مایه حیات و آبادانی را به یک ضرورت تبدیل کرده است.
دهقانی با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی، از رسانه‌ها درخواست کرد در راستای ارتقای فرهنگ مصرف بهینه خصوصاً در زمینه آب، همراهی بیشتری داشته باشند.
مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس گفت: مردم فهیم استان در مصرف آب شرب روز به روز به سمت صرفه‌جویی بیشتر و مصرف بهینه گام برمی‌دارند؛ اما متأسفانه در بخش کشاورزی، فرهنگ‌سازی و توجه به صرفه‌جویی در مدیریت مصرف آب به خوبی انجام نشده و در این امر مهم نیازمند همراهی و همکاری بیش از پیش عموم مردم، کشاورزان، صدا و سیمای استان، رسانه‌های مختلف، مجموعه‌های فرهنگی، آموزش و پرورش، دانشگاهیان، نخبگان، روحانیون و غیره هستیم.
دهقانی گفت: با توجه به اینکه منابع آب فارس جوابگوی نیاز استان نیست، صاحب‌نظران در تمام بخش‌های مرتبط بر لزوم توقف توسعه سطح افقی سطح زیر کشت تأکید دارند.
این مقام مسئول گفت: ما به کشاورزان و باغداران استان توصیه می‌کنیم با استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت، به محصولات کم‌آب‌بر و کشت‌های گلخانه‌ای روی بیاورند تا بتوانیم با ایجاد تعادل منطقی در تأمین، توزیع و مصرف این مایه حیات‌بخش، از امنیت غذایی و حیاتی استان و کشور صیانت کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی