[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

اراضی بایر بافت فرسوده بازآفرینی شود، روزنامه شیراز نوین

 به گزارش شیراز نوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی، ‌استاندار فارس در جلسه ستاد بازآفرینی بافت‌های فرسوده  بعد از ارائه گزارش توسط دستگاه‌های مربوط در خصوص بازآفرینی محله سعدی بعد از سیل ۶فرودین ماه سال جاری با تأکید بر اقدامات عملیاتی در زمینه این بازسازی گفت: باید برنامه کوتاهی که منجر به اقدام شود در این مناطق در دستور قرار بگیرد. 
استاندار فارس با بیان اینکه اولین مرحله از طرح بازآفرینی در محله سعدی انجام مطالعه بود که در این جلسه اعلام شد به زودی انجام می‌شود، عنوان کرد: هشتم فروردین به اداره‌کل راه و شهرسازی، شهرداری و سازمان آب منطقه‌ای ابلاغ کردیم مطالعات حوزه آبریز و تحت تأثیر سیل هم به شکل تلفیقی و هم فردی انجام شود.
استاندار فارس با تأکید بر اینکه انتظار است از توان تشکیلاتی نیروهای دستگاه‌های فوق برای مطالعه هرچه سریع‌تر استفاده شود، عنوان کرد: این مطالعات را می‌توان با استفاده از نیروهای داخلی سازمان که از نظر علمی ‌توانمند هم هستند، انجام داد. 
وی با بیان اینکه اگر این مهم انجام شده بود پس از آن باید به سراغ تملک و جابه‌جایی می‌رفتیم، خاطرنشان کرد: انتظار می‌رفت پس از گذشت 3 ماه از حادثه سیل شیراز که منجر به آسیب دیدگی بافت‌های مسکونی محله سعدی شد، اکنون در مرحله تملک و جابه‌جایی پلاک‌های مورد مسیر باشیم. استاندار فارس با انتقاد از روند فعلی ستاد بازآفرینی استان در اجرای طرح‌های پیش‌بینی شده پس از سیل پنجم فروردین ماه، گفت: با روند فعلی اقدامات صورت گرفته مراحل تملک و جابه‌جایی پلاک‌های آسیب دیده در زمانی طولانی انجام می‌شود.
استاندار فارس با اشاره به تأمین منابع برای جابجایی پلاک‌های مورد مسیر سیلاب که باید جابجا و دوباره احداث شوند، اظهار داشت: تأمین زمین برای جابه‌جایی این پلاک‌ها یکی از اقداماتی است که صورت گرفته است، به طوری که وزارت ارتباطات  ۷هکتار از اراضی خود را در شهر شیراز برای این امر اختصاص داده است. همچنین چند زمین دیگر برای این موضوع در محله سعدی  و ‌بر اساس طرح تفضیلی شناسایی شده است.
وی خواستار ارائه برنامه زمان‌بندی شده ستاد بازآفزینی برای تملک و جابه‌جایی‌ها شد و گفت: آماده‌سازی و اینکه ساخت و سازها از چه زمانی آغاز می‌شود، به ما اعلام شود.
استاندار فارس همچنین خواستار تعیین تکلیف اراضی الحاقی و تعیین سهم شهرداری در طرح بازآفرینی شد و گفت: پس از تصویب طرح آماده‌سازی، برنامه زمان‌بندی آماده‌سازی ارائه شود، چرا که نهایتاً زمین برای ساخت یا تحویل شهرداری، پیمانکار یا بنیاد مسکن داده خواهد شد.
رحیمی ‌با تأکید مجدد بر این نکته که ارائه مباحث تئوری در ستاد بازآفرینی منتج به نتیجه نخواهد شد، تصریح کرد: اختیارات ستاد بازآفرینی به هیئت اجرایی جهت سبک‌سازی و تسریع در کار سپرده شود.
وی همچنین در این جلسه از هیئت اجرایی ستاد اجرای طرح بازآفرینی شهری خواست مطالعه آبخیزداری و پروژه کنترل سیلاب که در محدوده دروازه قرآن و محله سعدی توسط دانشگاه شیراز، منابع طبیعی، سازمان آب منطقه‌ای فارس و منابع طبیعی انجام شده در قالب کمیته‌ای متشکل از چهار دستگاه مربوط در دستور کار قرار گیرد. 
استاندار فارس درباره ماده ۹ طرح باز آفرینی شهری که به منظور ترویج و‌ نوسازی بافت‌های فرسوده و ‌ناکارآمد شهری در راستای اجرایی ماده ۶ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و‌ عرضه مسکن است، گفت: دستگاه‌های دولتی موظف هستند زمین و اراضی که در این بافت‌ها به شکل بایر یا حتی واحدهای متروکه و بلااستفاده وجود دارد را معرفی کنند تا در زمینه طرح بازآفرینی از آنها استفاده شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی