[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

رد پای بیوه سیاه در مُهر، روزنامه شیراز نوین

رد پای بیوه سیاه در مُهر
براساس برخی گزارش‌های مردمی، رد پای بیوه سیاه در شهرستان مُهر از شهرستان‌های جنوبی استان فارس دیده شده و حتی یکی از اهالی این شهرستان براثر گزش این حشره کشنده، تا پای مرگ رفته است!
به گزارش ایسنا منطقه فارس، چندی پیش  یکی از اهالی روستای نورآباد از توابع بخش مرکزی شهرستان مهر پس از استحمام، توسط حشره‌ای که گفته می‌شود در حوله‌ این فرد بوده مورد گزش قرار گرفته و برای مداوا به یکی از بیمارستان‌های شیراز منتقل شده و از مرگ نجات یافته است.
پزشکان در این خصوص گفته بودند احتمالاً توسط نوعی «رُتیل سمی» عامل گزیش بوده، اما با توجه به مشاهدات عینی شهروندان مناطق جنوبی کشور، به نظر می‌رسد حشره‌ای که عامل مسمومیت آن مصدوم شده بود، «بیوه سیاه» بوده است. بیوه سیاه، از رسته عنکبوتیان بوده و حشره شناسان سم او را از خطرناک‌ترین سموم می‌دانند، به طوری که براساس تحقیقات علمی، ‌زهرش  ۱۵برابر مرگ‌بارتر از زهر مار زنگی است و حالا نشانه‌هایی از حضور این حشره خطرناک، در یکی از گرم‌ترین نقاط فارس زبان به زبان بین اهالی می‌گردد. اگرچه وجود این حشره خطرناک در نقاطی از هرمزگان و خوزستان هم پیش از این گزارش شده بود. به گزارش ایسنا، عنکبوت بیوه سیاه از معروف‌ترین عنکبوت‌های سمی ‌است که گونه‌های مختلف آن در سراسر جهان، به ویژه آسیای میانه و منطقه مدیترانه زندگی می‌کند. از نکات مشهور در خصوص این عنکبوت، کشتن جُفت توسط عنکبوت ماده و بعد از جفت‌گیری است. بیوه سیاه، حشره‌ای به رنگ مشکی براق است که روی شکم خود علامتی شبیه به ساعت شنی و به رنگ نارنجی متمایل به قرمز دارد و بیشتر در  توده‌های چوب، کنده‌های درخت، توده‌های خاکروبه، نقاط تاریک و زوایای انبارها، میان شاخه و برگ درختان در باغ‌های میوه و درون دیوارهای سنگی و زیر صخره‌ها زندگی می‌کند. این حشره در محل زندگی انسان بیشتر نقاط تاریک و زوایای پنهان را برای زندگی انتخاب می‌کند که گرم و دور از دسترس و تاریک باشد و اگر احساس خطر کرده یا ناگهانی لمس شود، نیش می‌زند. به گزارش ایسنا، با توجه به اینکه اینگونه عنکبوت سمی ‌بومی‌ایران نیست، به نظر می‌رسد از طریق محموله‌های باری وارد جنوب کشور شده باشد. وجود این حشره در مناطق جنوبی استان فارس و خصوصاً شهرستان مُهر، از سوی هیچ مرجع و دستگاه رسمی ‌تأیید یا تکذیب نشده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی