[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

تولید رنگ مصنوعی سازگار با محیط زیست از قارچ، روزنامه شیراز نوین

گروهی از محققان مؤسسه بیوانرژی وابسته به وزارت انرژی آمریکا موفق به تولید نوعی رنگ مصنوعی سازگار با محیط زیست با استفاده از رنگدانه‌های آبی به دست آمده از نوعی قارچ شده اند.
رنگدانه‌های یادشده توسط نوعی میکروب تولید می شود که کاملاً بی‌ضرر و سالم هستند و استفاده از آنها به جای رنگ‌های مصنوعی موجود در بازار به کاهش آسیب‌های وارد شده به محیط زیست کمک شایانی می کند.
رنگدانه‌های به دست آمده بدین شیوه از کیفیت و قابلیت‌های رنگ مصنوعی برخوردارند و از آنها می توان برای تولید رنگ‌های مختلف استفاده کرد. این اولین بار است که از گیاهی مانند قارچ برای تولید رنگ‌های پایدار و متنوع و سازگار با محیط زیست استفاده می‌شود.
این فرایند هزینه زیادی نداشته و موجب تولید سموم آلوده کننده محیط زیست نیز نمی‌شود. از سوی دیگر، این کار چندان وقت‌گیر هم نیست. ولی تجاری سازی فرایند یادشده هنوز مستلزم صرف وقت است.
رنگدانه‌های شناسایی شده در قارچ‌ها برای تولید رنگ حاوی آنزیمی موسوم به NRPS هستند که میکروب‌ها و قارچ‌ها از آنها برای نگهداری و حمل برخی مؤلفه‌های حیاتی استفاده می‌کنند. NRPS از قابلیت تبدیل دو نوع آمینواسید به رنگدانه‌های آبی برخوردار است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی