[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

نشانه‌های فساد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

فساد در یک کلام سوءاستفاده از موقعیت است. اول اینکه مبارزه با فساد پیشینه‌ای تاریخی به طول همان تاریخ دارد و دوم اینکه مبارزه با فساد تنها در حد شعار و دارای آهنگی فریبنده است. خیلی‌ها جانشان را در راه مبارزه با فساد دادند و رفتند و انگار همه آنهایی که رفتند، راه درست مبارزه با فساد را می‌دانستند. دانستن این واقعیت که این اختاپوس صد جان دارد و ما یک جان، کلیدواژه انتخاب راه و رسم مبارزه با فساد است. درباره فساد کتاب‌ها نوشته‌اند و نویسندگان برجسته سعی در کشف رمز و راز این مرموز جهان کرده‌اند. با مرور آثار ثبت شده در این وادی، غیر از مفاهیم حقوقی و قانونی برای براندازی فساد و قطع ریشه‌های آن که در عمل محال بوده است، به یک واقعیت بزرگ می‌رسیم که فساد ساخته و پرداخته ذهن ما انسان‌هاست...

 انسان‌هایی که پس از به دست گیری قدرت، خودبه‌خود تبدیل به قطب فساد از طریق همان ذهنیت‌های غلط می‌شوند.
فساد از درون ذهن انسان آغاز به کار می‌کند. وقتی روح انسان منزه و پاک نباشد، وقتی انسان تشنه جاه و مقام باشد، آینده‌ای جز ایجاد و ترویج فساد در انتظارش نیست. وقتی به اخبار توجه می‌کنیم، بالغ بر آنچه باید از قبل این سرمایه‌گذاری فرهنگی در بعد رسانه دستگیرمان شود ترویج همان داستان فساد است و تمام افرادی که از کوچک و بزرگ به خوانش آن خبر اقدام می‌کنند، تبدیل به افرادی می‌شوند که انگار در یک مسابقه بزرگ یا تماشاچی بوده‌اند یا رقیبی که از رقابت باز نگه داشته شده یا در جریان مستقیم رقابت به هر دلیل از دستیابی به جام بازمانده‌اند.
ذکر این نکته لازم است که شدت برخورد با فساد، آن‌هم فسادی که امروز از آن با عنوان سیستماتیک بودن یاد می‌کنیم، با حربه قضایی ممکن است. هر اندازه که در داستان فساد شاهد گسترش باشیم، نوع برخوردهای قضایی با فساد بیشتر سوال‌برانگیز می‌شود. همچنین لازم است بدانیم روزی در تقویم جهان به نام روز مبارزه با فساد نام‌گذاری شده است. این روز جهانی در تاریخ میلادی، نهم دسامبر است که برابر آنچه گفته می‌شود، دست‌اندرکاران امر این روز مهم را جشن می‌گیرند؛ در حالی که غلبه‌ای بر فساد نداشته‌اند و شاید با خودشان تعارف می‌کنند. این روز از 31 اکتبر2003 هم‌زمان با تصویب دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد شکل گرفته است.
وقتی به تعریف فساد از نظر قانونی توجه می‌کنیم، به عبارت سوءاستفاده از موقعیت می‌رسیم. احتمالاً منظور از موقعیت همان قدرت کسب شده از سوی دستگاه‌های دولتی و حکومتی است که بدون نظارت بعدی در اختیار برخی افراد ناصالح قرار می‌گیرد. در مرحله بعدی موضوع تعریف فساد، به انواع فسادهای خرد و کلان می‌رسیم. در این تعریف، فساد را مشتمل بر جهات گوناگونی می‌کنیم و البته مجازات برای هرکدام متفاوت است و شاید همین تمایز باعث بروز خطا شده است؛ چراکه کوچک را بزرگ کردیم و بزرگ را کوچک و این امر ممکن است، چراکه برخی دانه‌درشت‌ها از زیر تیغ مجازات می‌گریزند و آفتابه‌دزدها معمولاً در زندان یا برای عبرت دیگران بر سر دار مجازات قرار گرفته‌اند.
وقتی ما با سیستم‌های بسته و غیر پاسخگو و قلدر طرف حساب می‌شویم و شفافیتی در کار نیست و اگر هست نمایشی و بدون بازده است، باید در انتظارفساد باشیم که از بالا به پایین ساری و جاری است. برخورداری از قدرت مطلق در ادارات، نهادها و سازمان‌ها، بی‌ثباتی مدیریتی، نارسایی قوانینی که قابل دور زدن هستند، نبود امنیت شغلی برای کارکنان، باندبازی و نبود شایسته‌سالاری ازجمله عوامل بروز فساد است.
 ما چون فکر می‌کنیم از قافله ثروت عقب مانده‌ایم یا عقب نگه داشته شده‌ایم، در یک رویکرد ذهنی دست به فساد می‌زنیم تا عقب‌افتادگی خود را جبران کنیم. در مشاغلی که کارگزاران با مردم ارتباط چهره به چهره دارند وقوع فساد به یک امر حتمی ‌تبدیل شده؛ چراکه دراین رویکرد عناصر صاحب قدرت، با مانع‌تراشی قانونی سعی در برداشت موانع با اهرم دریافت رشوه می‌کنند. اگر به وضعیت صنایع و ارتباط کارآفرینان با دستگاه‌های صادرکننده مجوز توجه کنیم، شاخه‌هایی از فساد را خواهیم دید که در دایره‌ای بسته و چرخه تاب‌دار بی‌نظارتی چه بر سر متقاضیان آورده‌اند. ابتکار صدور مجوزهای بدون نام برای کارآفرینان و صاحبان صنایع در این راستا یک شاهکار بوده است، اگر کارساز باشد.
راه فاصله‌گیری از فساد، تربیت نسل و اتخاذ روش‌های فرهنگی است؛ آنچه به طور کل از آن غافل مانده‌ایم و فساد اداری نشان از بی‌فرهنگی دارد که گریبان اجتماع ما را گرفته است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی