[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۴۷
  • دوره جدید

جمعیت روستایی باید حفظ شود، روزنامه شیراز نوین

مهندس عطاءالله زمانی، مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس در بازدید از طرح‌های عمران روستایی شهرستان پاسارگاد، بر لزوم توسعه و محرومیت‌زدایی در مناطق روستایی تأکید کرد و بیان داشت: جلوگیری از خالی شدن روستاها از سکنه یک اصل اساسی در توسعه روستایی است. به گزارش روابط عمومی ‌بنیاد مسکن استان فارس، مهندس زمانی در گفت‌وگو با مدیر و کارکنان بنیاد در این شهرستان، به بررسی مشکلات پیش رو جهت تحقق بودجه پیش‌بینی شده شهرستان تأکید کرد و افزود: همه تلاش‌ها در راستای حفظ جمعیت روستایی در مناطق روستایی است. خالی شدن روستاها از سکنه عواقب اجتماعی و فرهنگی به دنبال دارد. باید از همه فرصت‌های پیش رو برای عمران و توسعه روستاها در جهت حفظ جمعیت روستایی استفاده کرد.
وی با بیان اینکه شهرستان پاسارگاد دارای قابلیت‌های ویزه در توسعه گردشگری روستایی است، گفت: شهرستان پاسارگاد یکی از مناطقی است که از خشکسالی‌های ممتد آسیب فراوان دیده است و کشاورزی و تولیدات روستایی در این شهرستان دستخوش تغییر شده؛ اما می‌توان با تأکید بر گردشگری و توسعه گردشگری روستایی، به جنبه‌هایی دیگر از تأمین درآمد و معیشت مردم نگاه کرد و به حفظ بافت‌های روستایی و جمعیت ساکن در روستاها همت گماشت. مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس، مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها را هم مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: باید امکانات رفاهی و آسایشی مردم در مناطق روستایی و تأمین درآمد به حدی برسد که ما به مهاجرت معکوس هم فکر کنیم و بتوانیم بخشی از سرریز جمعیت شهری را در روستاها اسکان دهیم. در این زمینه باید به عدالت در توسعه بیشتر فکر کرد و سهم برابر با مناطق شهری برای توسعه روستایی لحاظ نمود. مهندس زمانی بر لزوم حفظ قانون و مقررات و رعایت حریم طرح‌های‌ هادی تأکید کرد و با اشاره به اینکه احداث واحدهای مسکونی خارج از طرح‌ هادی تخلف است، اظهار داشت: در استان 2 هزار و 376روستای بالای 20 خانوار جمعیت وجود دارد که همه‌ آن‌ها شامل طرح ‌هادی هستند. مدیر بنیاد مسکن شهرستان پاسارگاد نیز در این برنامه، فعالیت‌های محرومیت‌زدایی و عمران روستایی در این شهرستان  در جهت تأمین جمعیت روستایی را تشرح کرد و بیان داشت: شهرستان پاسارگاد امسال و سال‌های گذشته برخوردار از خدمات توسعه روستایی و محرومیت زدایی بوده است.
مجید محمدی، محرومیت‌زدایی و توسعه روستایی را کارکرد اصلی بنیاد مسکن دانست و گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌ نهاد عمومی ‌است که بر اساس فرمان تاریخی 21 فروردین ماه رهبر معظم انقلاب اسلامی ‌حضرت امام خمینی(ره) به منظور تأمین مسکن محرومان، به ویژه روستاییان در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های دولت و در جهت تحقق توسعه پایدار تشکیل شده است.
محمدی در ادامه گفت: تهیه طرح ‌هادی روستایی در 24روستا و اجرای پروژه‌های بهسازی روستایی در 22 روستا با اعتبار بالغ بر 152میلیارد ریال و همچنین صدور اسناد املاک روستایی و شهری برای 3242 واحد شهری و روستایی در این مدت انجام شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی