[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

واگذاری ۱۷ مجوز سرمایه‌گذاری بی‌نام، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: ۱۵۰ طرح سرمایه گذاری بدون نام در زمینه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، گردشگری و… در این استان تهیه و مجوزهای آن صادر شده و اکنون آماده واگذاری به متقاضیان است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت‌الله رحیمی‌ در حاشیه بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی‌ در تهران و دیدار با دکتر سید ضیا ‌هاشمی، ‌مدیر عامل ایرنا، ضمن تشریح ظرفیت‌های این استان در حوزه‌های مختلف افزود: با توجه به شعار سال و بیانیه گام دوم انقلاب، امسال تلاش شده که محدودیت‌های استان فارس در مسیر توسعه و رونق اقتصادی کاهش یابد و همچنین از توانمندی‌های استان نیز بیشتر استفاده شود.
وی با برشمردن ظرفیت‌های فارس در بخش‌های مختلفی نظیر کشاورزی، گردشگری، صنعت، معدن و خدمات بازرگانی گفت: تعدادی کارخانه و کارگاه صنعتی در سطح این استان وجود دارد که در سال‌های گذشته با کمتر از ظرفیت و توان واقعی در حال فعالیت بودند.
دکتر رحیمی ‌اضافه کرد: اولین هدفی که در استان فارس از ابتدای سال جاری به طور جدی دنبال شده، این است که واحدهای تولیدی با ظرفیت واقعی خود ادامه فعالیت دهند.
وی اظهار داشت: برای تحقق این هدف، مشکلاتی مانند کمبود سرمایه در گردش، ناتوانی در تأمین مواد اولیه و بازپرداخت تسهیلات دریافت شده در این واحدهای تولیدی وجود داشت که تلاشی جدی برای رفع این مشکلات در کارگروه رفع موانع تولید استان فارس صورت گرفت و بخش قابل توجهی از این موانع برطرف شد.
استاندار فارس، دومین گام صنعتی امسال استان را تلاش برای احیای کارگاه‌های صنعتی تعطیل شده در این استان عنوان کرد و اظهار داشت: بسیاری از این کارگاه‌ها به دلیل تغییر تکنولوژی، بدهی بانکی، ناتوانی در تأمین مواد اولیه و اختلافات شرکا تعطیل شده و همچنین بخش دیگری از واحدهای تولیدی این استان نیز به دلیل ناتوانی در بازپرداخت تسهیلات، به تملک بانک‌ها درآمده بودند.
دکتر رحیمی، با اشاره به نشست‌های مختلف کارگروه رفع موانع تولید استان فارس با شرکت‌های بیمه، بانک‌ها، امور مالیاتی و… با هدف برداشتن موانع پیش روی تولیدکنندگان فارس، افزود: تعدادی از این کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در سه ماه نخست امسال به سمت افزایش تولید رفته و همچنین واحدهایی که به صورت نیمه تعطیل بودند نیز به سمت فعال شدن هدایت شده است.
وی ادامه داد: واحدهای صنعتی که کاملاً تعطیل شده یا به دلیل عدم توانایی در بازپرداخت تسهیلات به تملک بانک‌ها درآمده بودند نیز به مالکان بازگردانده یا براساس قانون به متقاضیان جدید دیگری واگذار شده است.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در فارس اضافه کرد: کارخانه آرد دادلی (بیسکویت تینا) و کارخانه کاشی حافظ از جمله واحدهای تولیدی این استان بود که در سالیان گذشته تعطیل شده بود؛ اما در ماه‌های اخیر به چرخه تولید بازگشته‌اند.
رحیمی‌ عنوان کرد: واحدهای دیگری نظیر کارخانه‌های چینی و سرامیک این استان در سالیان گذشته با کاهش تولید مواجه و با ظرفیتی کمتر از توان فعالیت می‌کردند که در ماه‌های اخیر به سمت افزایش میزان تولید و توسعه پیش رفته‌اند.
وی با بیان اینکه در سه ماهه نخست امسال تکمیل فرایند ساخت کارخانه‌های فولاد این استان به صورت ویژه پیگیری شده است، گفت: در زمینه بهره گیری از توانمندی‌های این استان و توسعه کارگاه‌ها و صنایع جدید نیز گام‌های خوبی در ماه‌های ابتدایی سال جاری در این استان صورت گرفته است.
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ۱۵۰طرح سرمایه‌گذاری بدون نام در زمینه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، گردشگری و… در این استان تهیه و مجوزهای آن صادر شده و اکنون آماده واگذاری به متقاضیان است.
دکتر رحیمی، با اشاره به شناسایی موانع فراروی سرمایه‌گذاری افزود: کاهش فرآیند زمان‌بر و بعضاً دچار مشکل در زمینه سرمایه‌گذاری در دستور کار دستگاه‌های اجرایی این استان قرار گرفته که در این خصوص ایده صدور مجوزهای بدون نام مطرح، دنبال و پیگیری شد.
وی، از صدور مجوز ۱۵۰ طرح بدون نام سرمایه گذاری در فارس خبر داد و گفت: در حال حاضر مجوز سرمایه گذاری در این ۱۵۰ طرح صادر شده و افرادی که متقاضی سرمایه گذاری در این موارد باشند، می‌تواند سریعاً از آنها بهرمند شوند.
استاندار فارس ادامه داد: این بسته‌های سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلفی نظیر مواد غذایی، کشاورزی، صنایع مختلف به ویژه صنایع کانی غیرفلزی و گردشگری آماده و جز این موارد ۳۵۰ فرصت سرمایه‌گذاری دیگر نیز در این استان ایجاد شده است.
دکتر رحیمی ‌به مزایای طرح‌های بدون نام سرمایه گذاری در این استان اشاره و افزود: سرمایه گذاران بخش خصوصی با بهره مندی از مزایای طرح‌های بدون نام، دیگر نیازی به صرف زمان برای اخذ مجوزهای مختلف و مراجعه به دستگاه‌ها خدماتی و… ندارند.
وی ادامه داد: همه این موارد و پیگیری‌های لازم از سوی دفتر جذب سرمایه‌گذاری استانداری فارس انجام شده و اکنون تنها باید اسم سرمایه‌گذار متقاضی برای طرح مورد نظر ثبت و اجرای آن آغاز شود.
استاندار فارس همچنین گفت: تاکنون بیش از ۱۷ مجوز سرمایه‌گذاری بی‌نام در این استان به متقاضیان واگذار و این افراد اکنون کار خود را آغاز کرده‌اند.
وی در ادامه با بیان اینکه تلاش شده تا پاسخگویی به درخواست‌های سرمایه‌گذاری خارج از روند طرح‌های مجوز دار موسوم به بی نام نیز به کمتر از یک ماه کاهش پیدا کند، اظهار داشت: از جمله مزایای طرح‌های سرمایه‌گذاری بی نام می‌توان به کاهش فساد اداری، کم کردن زمان، شفاف‌سازی در امور و عدم سردرگمی‌سرمایه گذاران اشاره کرد.
دکتر سید ضیا‌ هاشمی، مدیرعامل ایرنا در این دیدار از رحیمی ‌به عنوان مدیری باتجربه و شناخته شده یاد کرد و توفیق او در استان فارس به عنوان یکی از قطب‌های کشور در حوزه صنعتی، گردشگری، کشاورزی و علمی‌ را توفیق ملی دانست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی