[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

خطر آتش‌سوزی را جدی بگیرید، روزنامه شیراز نوین

رئیس اداره روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: نزول رحمت الهی و بارش‌های مناسب سال جاری سبب رویش قابل توجه گیاهان مرتعی و خودرو در غالب دشت‌ها، کوه‌ها و حاشیه مزارع کشاورزی استان شده که این امر خطرات احتمالی ناشی از آتش‌سوزی در مراتع، جنگل‌ها و مزارع کشاورزی را افزایش داده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، علیرضا واحدی‌پور افزود: جهت پیشگیری از آتش‌سوزی به غیر از زمان‌های نیاز و اضطراری، به هیچ ‌عنوان در طبیعت آتش روشن نکنید و هنگام خروج پس از اطمینان از خاموش بودن آتش، ضایعات مربوط را در مکان‌های مخصوص جمع‌آوری زباله‌ها قرار دهید.
وی با اشاره به اینکه محل برپایی آتش حداقل تا شعاع 10 متر باید عاری از هر نوع علف خشک و ضایعات چوب درختان باشد، بیان کرد: از روشن کردن آتش در میان علف‌های خشک به شدت بپرهیزید؛ چرا که این علف‌ها آتش را به سرعت به سایر نقاط منتقل می‌کنند.
واحدی‌پور با اشاره به اهمیت توجه به جهت وزش باد در زمان روشن کردن آتش، افزود: در روزهایی که وزش باد شدت دارد، آتش روشن نکنید و در صورتی که به شعله‌ زیادی نیاز ندارید، از ریختن چوب زیاد و سایر مواد اشتعال‌زا روی آتش جداً خودداری کنید. 
این مقام مسئول تأکید کرد: برای روشن کردن آتش، به هیچ عنوان از بنزین و سایر مواد خطرناک استفاده نکنید؛ چرا که ممکن است دست شما به بنزین آغشته شده باشد و پس از روشن کردن کبریت، دستان شما دچار حریق شده و سراسیمه دستان خود را تکان دهید که این امر موجب پاشش بنزین در طبیعت و آتش گرفتن آن می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در محل برپایی آتش باید حتماً وسایل خاموش کننده آتش را به همراه خود داشته باشید، افزود: برای پخت و پز در طبیعت، از وسایل منصوب (منقل‌ها و باربیکیوها) در این مکان‌ها استفاده کنید، در غیر این صورت از منقل‌های سیار برای درست کردن زغال استفاده کنید و از درست کردن آتش روی سطح مستقیم زمین بپرهیزید.
واحدی‌پور با بیان اینکه تابش آفتاب به سطح شیشه، باعث تمرکز پرتوهای آفتاب روی یک نقطه خاص و موجب آتش گرفتن آن قسمت و در نهایت سرایت به سایر نقاط خواهد شد، هشدار داد: به هیچ عنوان ظروف شیشه‌ای مانند شیشه نوشابه، بشقاب شکسته و ته‌سیگار روشن یا خاموش را در طبیعت رها نکنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی