[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

سه میلیون متر مکعب آب از سد چشمه عاشق نی‌ریز رها می‌شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس اداره منابع آب شهرستان نی‌ریز گفت: طی روزهای آینده ٣ میلیون متر مکعب آب از سد چشمه عاشق این شهرستان برای مصارف کشاورزی رها خواهد شد.
فریدون حیدری به خبرنگار ایرنا گفت: به پیشنهاد جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز از ۶ تیر ماه برای رها شدن این میزان آب تصمیم‌گیری شده و به مدت ٥٠روز این رهاسازی ادامه خواهد داشت، میزان آب خروجی از سد چشمه عاشق در این برنامه حدود ۷۰۰ لیتر بر ثانیه است.
حیدری ادامه داد: این رها شدن آب با موافقت شرکت آب منطقه‌ای فارس انجام شده و در صورتی که بعد از این دوره کشاورزان متقاضی رها کردن بیشتر آب باشند، پیشنهاد آنها در کمیته مدیریت منابع آب استان مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای آن تصمیم گرفته می‌شود.
به گفته رئیس اداره منابع آب شهرستان نی‌ریز، اغلب باغداران منطقه رودخور که درختان انار و پسته دارند و برخی دیگر از کشاورزان منطقه آب برای آبیاری باغات خود استفاده می‌کنند. سد چشمه عاشق با ظرفیت ۶۲میلیون متر مکعب آب اکنون ۲۶میلیون متر مکعب آب را ذخیره کرده. این سد در بخش قطرویه شهرستان نی‌ریز واقع شده است. این سد، اولین سد بتونی غلطکی در فارس است و با بهره‌برداری از منابع آب آن حیات و زندگی به دشت قطرویه می بخشد.
سد چشمه عاشق در ۹۶ کیلومتری جنوب شرق شهرستان نی‌ریز و ۲۷۰ کیلومتری جنوب شیراز روی رودخانه‌ای به همین نام احداث شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی