[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

ترویج احکام و بسط کلام شیعی در سایه‌سار فضایل امام صادق(ع)، روزنامه شیراز نوین

امام صادق(ع) در ظلمت بحران‌ها و آشوب‌ها دنیای شیعه را به فروغ تعالیم خویش روشنی بخشید و حقیقت اسلام را از آلایش انحرافات و گزند فریبکاران حفظ نمود. به درستی که آن امام عصاره فضل و صداقت در رفتار و گفتار و مروج احکام و بسط کلام شیعی بوده اند.
امام صادق(ع) آن قدر فقه و دانش اهل بیت را گسترش داد و زمینه ترویج احکام و بسط کلام شیعی را فراهم ساخت که مذهب شیعه به نام او به عنوان مذهب جعفری شهرت یافت. از این رو دانشمندان و راویان از دانش امام بهره فراوان برده و از ایشان حرف و حدیث بسیار نقل کرده‌اند.
امام صادق(ع) همواره مبارزی نستوه و خستگی ناپذیر و انقلابی بنیادی در میدان فکر و عمل بود. کاری که امام حسین(ع) به صورت قیام خونین انجام داد، آن امام همام قیام خود را در لباس تدریس و تأسیس مکتب و انسان‌سازی انجام داد و جهادی راستین کرد.
زندگانی امام را می‌توان به سه بخش مختلف تقسیم کرد.در دوره امام سجاد(ع) و امام باقر(ع) که تقریباً نیمی ‌از عمر آن حضرت را به خود اختصاص می‌دهد. در این دوره امام صادق(ع) از علم و تقوی و کمال و فضیلت آنان در حد کافی بهره مند شد.
بخش دوم زندگی امام جعفر صادق(ع) از سال ۱۱۴ هجری تا ۱۴۰ هجری است. دراین دوره امام از فرصت مناسبی که به وجود آمده استفاده نمودند و مکتب جعفری را به تکامل رساندند. در این مدت، چهار هزار دانشمند تحویل جامعه دادند و علوم و فنون بسیاری را که جامعه آن روز تشنه آن بود، به جامعه اسلامی ‌ارزانی داشتند.
هشت سال آخر زندگانی امام(ع) بخش سوم زندگی امام صادق(ع) را تشکیل می‌دهد. در این دوره، امام بسیار تحت فشار و اختناق حکومت منصور عباسی قرار داشت. در این دوره آن حضرت دائماً تحت نظر بود و مکتب جعفری عملاً تعطیل گردید.
آیت الله لطف الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در تبیین شخصیت ربوبی حضرت امام صادق(ع) در بیان ویژگی‌های مؤمن، خارج نشدن از خط انصاف و حق در هنگام خشم را از نگاه آن امام همام، یک ویژگی مهم بیان کرد.
آیت الله دژکام با تأکید بر اینکه در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری نیز، تأکید بر همین نکات مشاهده می‌شود، تأکید حضرت امام صادق(ع) را مصداق لزوم پرهیز از افراط و تفریط در مواجهه با مسائل اجتماعی و سایر مسائل دانست و گفت: گاه به رفتار و عملکرد کسی اعتراض داریم، این اعتراض باید به گونه‌ای مناسب و تأثیرگذار مطرح شود.
آیت الله دکتر احمد بهشتی نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری نیز با بیان گوشه‌هایی از فضایل اخلاقی امام صادق(ع) گفت: اما‬م صادق‬(ع) ‬قبل از هر چیز عبد خدا بود و همواره در پیشگاه خدا و در نهایت تواضع به سر می‌بردند. ارتباط و پیوندشان‬ با خدا چنان تنگاتنگ بود که همواره سجده ‏های طولانی انجام می‌دادند‬ و به یاد خدا بودند. یاد خدا موضوعی است که نیاز امروز جامعه ماست.
آیت الله بهشتی در ادامه افزود: مناقب و صفات آن حضرت بیش از حد شمار است و عقل و فهم شخص آگاه و بصیر درباره انواع مناقبش حیران است، تا آنجا که علوم سرشاری که به خاطر تقوای زیاد بر قلبش جاری بود، همه احکامی ‌را که علل آنها برای کسی قابل درک نیست و علومی ‌را که عقول از احاطه به حکم آنها قاصر است در زندگی آن حضرت جاری بوده است.
گزارش خبرنگاران ایرنا از شیراز و سایر شهرستان‌های فارس حاکی‌ست دوستداران خاندان عصمت و طهارت روز شنبه همگام با سایر هم‌وطنان در بقاع متبرکه، حسینیه‌ها و مرقد مطهر امامزادگان شریف با برگزاری آیین‌های سوگواری و عزاداری، سالروز شهادت رئیس مذهب جعفری حضرت امام جعفر صادق(ع) را گرامی‌داشتند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی