[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

انتشار و فروش اوراق مشارکت خط دو مترو شیراز آغاز شد، روزنامه شیراز نوین

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز از انتشار و فروش 6000 میلیارد ریال اوراق مشارکت جهت احداث خط دو متروی شیراز خبر داد. به گزارش روابط عمومی‌ معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز،‌ هاشم‌پور با بیان اینکه تعهد بازپرداخت سود این اوراق به طور مساوی بر عهده دولت و شهرداری شیراز خواهد بود، خاطرنشان کرد: سود علی‌الحساب این اوراق  18 درصد در نظرگرفته شده است و هر سه ماه یک بار قابل احصا خواهد بود. ضمن آنکه اصل مبلغ نیز در سررسید قابل دریافت است.
بنا به گفته معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز، مدت مشارکت این اوراق چهارساله و مقاطع پرداخت سود علی‌الحساب آن هر سه ماه یک بار در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه کشور به نمایندگی از سوی دولت و بانک شهر، به عنوان مرجع تضمین کننده اوراق مشارکت خواهد بود افزود: این اوراق معاف از مالیات و قابل معامله در بورس بوده و همچنین نزد سیستم بانکی کشور از مزیت وثیقه‌گذاری برخوردار است.
هاشم‌پور با اشاره به اینکه در قانون بودجه امسال دولت، انتشار 8هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت از سوی شهرداری‌ها پیش‌بینی شده است، خاطرنشان کرد: در این راستا شهرداری شیراز با عاملیت بانک شهر نسبت به انتشار و فروش 6 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت با هدف احداث خط 2 مترو اقدام نموده است.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با اشاره به روند انتشار این اوراق در سال‌های اخیر اظهار داشت: انتشار این اوراق علاوه بر تکمیل خط یک و احداث خط 2 متروی شیراز، زمینه مشارکت شهروندان در توسعه، عمران و آبادانی شهر را فراهم خواهد آورد.
وی افزود: از آنجا که در شرایط فعلی دولت و شهرداری‌ها، چندان نمی‌توان به ظرفیت بودجه مستقیم این دو نهاد برای توسعه مترو تکیه کرد، برآنیم از ظرفیت‌های دیگر موجود در بودجه، نظیر اوراق مشارکت استفاده کنیم.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با تأکید بر اینکه بخش عمده‌ای از خط یک متروی شیراز نیز توسط انتشار و فروش اوراق مشارکت خریداری شده از سوی شهروندان اجرا و به بهره‌برداری رسیده است، خاطرنشان کرد: برای ادامه روند تکمیل و توسعه زیرساخت‌های مترو نیز از این ظرفیت بهره خواهیم برد.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با بیان اینکه تجربیات ملی نیز نشان می‌دهند که عبور مطمئن از تنگناهای مالی برای توسعه شهر از مسیر تلفیق اقتصاد شهری و اقتصاد اسلامی ‌میسر خواهد بود، می‌افزاید: تأمین منابع مالی ابرپروژه‌های شهر همچون مترو از محل توسعه و تحصیل ابزار‌های مالی، یکی از مهم‌ترین راهکارهایی است که می‌تواند در شرایطی که کشور تحت تأثیر پیامدهای حاصل از چالش‌های مالی قرار گرفته است، راه گشا باشد.
هاشم‌پور اضافه کرد: انتشار اوراق مشارکت به سبب ماهیت سودآوری، مشارکت پذیر بودن و برخورداری از مؤلفه‌های بانکداری اسلامی‌ همواره در نزد مردم با اقبال مواجه بوده است.
هاشم‌پور در پاسخ به این سوال که آیا دریافت تسهیلات و منابع درآمدی حاصل از انتشار اوراق مشارکت می‌تواند به عنوان یک ابزار مالی قابل اتکا برای شهرداری‌ها محسوب شود، تصریح کرد: دریافت تسهیلات و انتشار اوراق مشارکت در چارچوب یک بسته سیاستی متناسب با پروژه، آن هم در شرایط حساس کنونی که از سویی کشور با پیامدهای حاصل از رکود اقتصادی مواجه است و از سوی دیگر بودجه شهری پوشش مناسبی برای توسعه طرح‌های زیرساختی و عمرانی نخواهد بود، به عنوان یک ابزار مالی کارآمد در مسیری هزینه خواهد شد که علاوه بر ایجاد ارزش افزوده، زمینه تکمیل شاخصه‌های توسعه شهر را فراهم خواهدآورد.
گفتنی است مرحله اول انتشار و فروش این اوراق در روزهای پایانی سال گذشته و مرحله دوم آن در تاریخ 2 تیر سال جاری منتشر شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی