[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

۸۰۰هزار پرونده قضایی در شأن مردم فارس نیست، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس در  سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه شیراز هم‌زمان با هفتم تیر ماه ضمن تبریک هفته قوه قضائیه و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی، شهدای مدافع حرم و به ویژه شهید مظلوم دکتر بهشتی، معمار بزرگ دستگاه قضا و 72 تن از یاران باوفای ایشان، ایام شهادت امام جعفر صادق(ع) را تسلیت گفت.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی در ادامه در جمع نمازگزاران در مصلای نماز جمعه شیراز، ضمن قدردانی از نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و همچنین تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) گفت: امروز فضای معنوی مصلای نماز جمعه مزین به پیکر پاک و مطهر شهدای عزیز جنگ تحملی و مدافعان حرم شده است. شهدایی که ارزشمندترین سرمایه وجودی خویش را فدای اسلام و سرافرازی میهن اسلامی‌ کردند. 
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در ادامه با اشاره به این که بیانیه گام دوم انقلاب در همه برنامه‌های کشور و قوه قضائیه جاری است، تصریح کرد: ریاست معظم قوه قضائیه در حکم انتصاب خود دستورات رهبری انقلاب را به عنوان منشور تحول قضایی قرار داده‌اند و ما نیز ضمن پیروی از منشور، در راستای تحول قضایی نیازمند همراهی شما نمازگزاران و متدینین به عنوان نخبگان این استان هستیم.
 حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی در ادامه، افزایش بی‌رویه پرونده‌های قضایی در استان فارس را در شأن استان بافرهنگ و مذهبی فارس ندانست و گفت: گردش 800 هزار پرونده در طول سال گذشته حاکی از آمار بسیار بالای حجم ورودی پرونده به دستگاه قضایی استان فارس است.
وی در ادامه، کمبود فضای فیزیکی و نیروی انسانی در دستگاه قضایی را یکی از مشکلات مجموعه دانست و گفت: به منظور کاهش حجم ورودی پرونده‌های قضایی نیازمند شناسایی ظرفیت‌ها هستیم و در این راستا همراهی صدا و سیما، شهرداری و اداره ثبت اسناد و املاک و سایر ادارات و نهاد‌ها در کاهش حجم ورودی پرونده می‌تواند تأثیرگذار باشد.
رئیس کل دادگستری استان فارس از برنامه‌ریزی دادگستری استان در خصوص کاهش اطاله دادرسی خبر داد و گفت: بدین منظور کمیته رفع اطاله دادرسی فعال‌تر شده و مذاکراتی نیز در خصوص کاهش  مدت زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی صورت گرفته و برنامه‌های ویژه‌ای در خصوص جرائم مهم و امنیتی مانند سرقت‌های مسلحانه و آدم‌ربایی به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد. 
حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی در ادامه ابراز امیدواری کرد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم که تا 6 ماهه آینده همه پرونده‌های مسن موجود که رقمی‌ حدود 4 هزار  پرونده است، تعیین تکلیف شود.
رئیس شورای قضایی استان فارس در ادامه به موضوع اتقان آرا نیز اشاره کرد و گفت: تقاضای ماده477 زیاد و اعتراض نسبت به رأی‌های داده شده بسیار زیاد بود. برای این که رأی‌های صادره، آرای محکم و مستدلی باشد از حضور و نظرات دانشگاهیان، علما و روحانیون باید استفاده شود. به همین منظور دادگستری استان فارس درصدد انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با دانشکده حقوق دانشگاه شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی ‌و حوزه‌های علمیه فارس در این خصوص است.
حجت‌السلام والمسلمین موسوی با بیان این که زیبنده شهر مذهبی شیراز نیست که مظاهر فساد، بدحجابی و سگ‌گردانی علنی گردد، بر طرح مقابله عملی با مظاهر فساد در شهر شیراز تأکید کرد و گفت:   قطعاً دغدغه همه متدینین شهر شیراز را از همه مهم‌تر می‌دانیم و این امر یکی از برنامه‌های جدی دستگاه قضایی استان فارس است. اجازه  این‌گونه بی‌فرهنگی‌ها  داده نمی‌شود و اگر با اقدام فرهنگی جواب ندهد، حتماً با این‌گونه افراد برخورد قاطع و قانونی خواهد شد.
وی به زندانیان مهریه نیز اشاره کرد و گفت: زندانیان مهریه فارس حدود 600 نفر بودند و در حال حاضربه 30 نفر تقلیل و کاهش یافته و اجازه نمی‌دهیم از این به بعد کسانی که نمی‌توانند مهریه پرداخت کنند، به زندان بیفتند.
 رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه منویات مقام معظم رهبری برای ما حجت است و در سال رونق تولید دادگستری فارس تمام تلاش خود را در زمینه رونق تولید و حمایت از سرمایه‌گذاری مشروع به کار می‌گیرد، گفت: در این مدت کوتاه از سوی مسئولان قضایی بازدیدهای مختلفی از واحدهای صنعتی و تولیدی صورت گرفته است. در سال گذشته  با اهتمام دادگستری فارس از تعطیلی 60واحد تولیدی جلوگیری شد و دادگستری فارس  با قاطعیت از تولیدکنندگان حمایت می‌کند.
 وی در خصوص مبارزه با مفسدان اقتصادی نیز گفت: دستگاه قضایی دادگاه‌های ویژه مبارزه با مفسدین و اخلالگران نظام اقتصادی را دایر کرده  است. در سال گذشته در دادگاه مبارزه با اخلالگران نظام اقتصادی و در امر مبارزه با مفسدین اقتصادی احکام بسیار خوبی صادر گردید و برخی از پرونده‌های دیگر در این خصوص  نیز در شُرف  صدور رأی است. رئیس کل دادگستری فارس با بیان این که شورای پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی استان طرح‌های خوبی را در سال‌های گذشته اجرا کرده است، تأکید کرد: افرادی که در سال‌های قبل زمین‌هایی را از سوی دولت به منظور اجرای طرحی تولیدی و عمرانی گرفته و اقدامی ‌در راستای به کارگیری این املاک برای سرمایه‌گذاری انجام نداده‌اند مورد بررسی قرار گرفته و این زمین‌ها را از آنان پس خواهیم گرفت. گفتنی است پیش از سخنان رئیس کل دادگستری فارس، مشکلات قضایی بیش از 700  نفر از مراجعان در شیراز در یک دیدار چهره به چهره،  قبل از برگزاری نماز جمعه بررسی و دستورات قضایی لازم صادر شد.
این گزارش حاکی است عمده‌ترین تقاضای مراجعان را تسریع در رسیدگی‌ها، تقاضای عفو و تخفیف مجازات، مرخصی زندانیان و اعمال ماده 477 آئین دادرسی کیفری تشکیل می‌دهد. 
حجت‌الاسلام و المسلمین موسوی افزود: مسئولان قضایی در شهرستان‌ها و مرکز استان علاوه  بر دیدار مردمی ‌در هفته قوه قضائیه، سه‌شنبه هر هفته نیز با نظارت حوزه ریاست دادگستری استان، مشکلات قضایی مردم را بررسی می‌نمایند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی