[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

آرامشی که داریم در بستر مقاومت است نه مذاکره، روزنامه شیراز نوین

رئیس قوه قضاییه با اشاره به گزارش عملکرد دستگاه قضا گفت: با همه تلاش‌هایی که تاکنون انجام شده در گام دوم لازم است تحول پیدا کنیم.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم رئیسی صبح سه‌شنبه در همایش سراسری قوه قضائیه حجم اطاله دادرسی در دادگاه‌های تجدید نظر به طور خاص در استان‌های تهران، مازندران و اصفهان را رو به رو با مشکلات نگران کننده دانست و افزود: این دادگاه‌ها درگیر اطاله دادرسی و کمبود نیروی انسانی هستند. از مسئولان قضائی آنجا خواهش کردم تا با خود همکاران قضائی آن مجموعه مشورت شود؛ زیرا قطعاً آن گره گشا هستند. در دیوان عدالت و دیوان عالی کشور نیز برای کمک به موضوع همت شده است.
رئیسی با تأکید بر اینکه دستگاه قضائی به قضا و قضاوتشان شناخته می‌شود در رابطه با کاهش جمعیت کیفری، گفت: در رابطه با موضوع کاهش جمعیت کیفری آنجا که شرع و قانون تکلیف کرده تابع شرع هستیم؛ اما در مورد صدور قرارها استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس رعایت شود تا در عمل کاهش ورودی زندانی به زندان داشته باشیم. مسئله کاهش جمعیت کیفری موضوع مهمی ‌است.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه پشتیبانی و رفع مشکل نیروی انسانی چه در حوزه قضا و در چه در حوزه اداری اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: بودجه و اعتبارت، نیروی انسانی کارآمد به برنامه‌ریزی نیاز دارد. ما با شرایط خاص اقتصادی در کشور مواجه هستیم. تصور بر آن است که با ایجاد فشار ملت ایران عقب‌نشینی کنند؛ اما زهی خیال باطل. درست است کشور با مشکلات تأثیرگذار اقتصادی حتی در دستگاه قضا مواجه است و از آن بی نصیب نیست؛ اما بدانند ما مصمم هستیم در حرکتمان گم نشویم و ان‌شاءالله با فشار و کار مضاعف همکاران مخلص کمبودها را جبران می‌کنیم.
رئیسی با اشاره به جذب شش تا هفت هزار نفری کارآموزان در دستگاه قضا، تأکید کرد: جذب این تعداد که انجام شده است با کندی انجام می‌شود؛ اما باید انجام شود. کار جذب آغاز می‌شود اما اینکه همه تعداد جذب شوند زمان بر خواهد بود.
رئیس قوه قضائیه سلامت در دستگاه قضائی و اداری کشور را امر مهم و قابل توجهی دانست و افزود: همکاران و همه دوستان مدیریت‌ها، بازرسی و دادسرای انتظامی ‌در سلامت دستگاه قضا نقش مهمی ‌دارند؛ اما نقش اول برای تک تک همکاران است. همکاران باید امر به خوبی‌ها و نهی به زشتی‌ها و پلشتی‌ها و هیچ کاستی را در دستگاه قضائی برنتابند و آنجا را مانند خانه خود بدانند. این افراد بانشاط‌ترین و بهترین وقت خود را در این دستگاه می‌گذارند. شایسته نیست قضات متدین، پرتلاش و مخلص به خاطر یک یا چند ناپاکی چهره پاکشان زیر سوال برود. رئیس قوه قضائیه سرمایه اجتماعی را مسئله مهمی ‌برای نظام، کشور و دستگاه قضائی عنوان کرد و گفت: سرمایه اجتماعی از سرمایه‌های بزرگ و بی‌بدیل است. خواسته، قضاوت، رفع مشکلات مردم، نگاه مثبت مردم، رضایت مردم و افزایش اعتماد عمومی ‌مردم بسیار مهم است و این موضوع امری شعاری نیست. برای امام(ره) هم این موضوع اهمیت داشت و ایشان حقیقتاً به مردم باور داشتند. رهبر معظم انقلاب نیز حقیقتاً مردم را باور دارند و خدمتگزاران نیز باید مردم را در حقیقت باور داشته باشند.
رئیسی با بیان اینکه ما در کشور مسئولیت داریم، اظهار کرد: ظرفیت بسیاری در کشور وجود دارد. آن جایی که از ظرفیت‌ها استفاده کردیم آثارش را دیدیم. آرامشی که دیده می‌شود در بستر مقاومت است نه در بستر مذاکره و چیز دیگر. امروز شاهد ظرفیت سپاه در منطقه هستیم. ما در این حوزه به منویات مقام معظم رهبری عمل کردیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی