[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۶
  • دوره جدید

در آیین بزرگداشت روز اصناف عنوان شد: قوانین به نفع اصناف تصویب نمی‌شود، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز-شیرازنوین
 هم‌زمان با فرارسیدن روز اصناف، آیین بزرگداشت و تجلیل از اصناف برگزیده استان در سالن همایش‌های اتاق اصناف فارس برگزار شد. در این آیین که با حضور جمع زیادی از مدیران استان و فعالان صنفی استان برگزار شد، از واحدهای صنفی و اتحادیه‌های برتر استان تجلیل شد.
تعداد واحدهای صنفی 7 برابر بیش از استاندارد جهانی
در این آیین ابتدا رئیس اتاق اصناف استان با اشاره به لزوم حمایت از اصناف، تعداد واحدهای صنفی دارای پروانه کشور را بیش از 2 میلیون و 675 هزار واحد اعلام و اضافه کرد: این تعداد در فارس 147 هزار و در شیراز بیش از 53 هزار واحد است که این تعداد واحد صنفی هفت برابر نرم جهانی است. 
سیدمحمود ‌هاشمی ‌با اشاره به شرایط دشوار اقتصادی کنونی و تلاش دشمنان برای متوقف کردن نظام اسلامی، گفت: امروز بیش از هر زمان نیازمند رفع آسیب‌های شناخته شده بر سر راه فعالیت مطلوب اصناف هستیم. وی با برشمردن بخشی از مشکلات اساسی اصناف، تخصیص تسهیلات بانکی کم‌بهره و سهل‌الوصول را برای پیشبرد اهداف واحدهای صنفی، به ویژه کارگاه‌های تولیدی و خدمات فنی که مکمل صنعت است؟ یکی از راهکارها برای رفع مشکلات فعالان این بخش دانست و ادامه داد: اقدام در مسیر تثبیت قیمت اجناس و مواد اولیه، کاهش هزینه تأمین حامل‌های انرژی، حذف قوانین موازی، ممانعت از مداخله بعضی دستگاه‌های اجرایی در صدور مجوز، در نظر گرفتن رشد قیمت مواد اولیه و تأثیر آن بر قیمت تمام شده، رفع مشکلات مالیاتی، برخورد با واسطه‌های غیرضروری در چرخه توزیع، چابک شدن روند اجرای شهرک‌های صنفی و مواردی از این دست، از دیگر راهکارها برای رفع چالش‌های این بخش است.
هاشمی ‌با بیان اینکه امروز به طور میانگین به ازای هر 22 نفر جمعیت کشور و استان فارس، یک واحد صنفی در بخش‌های مختلف وجود دارد، کثرت واحدهای تصمیم‌گیر و دستگاه‌های صادر کننده مجوز را یکی از عوامل مهم در این موضوع دانست.
او با بیان اینکه امروز بخشی از بدهکارانی که در زندان به سر می‌برند، کاسبان خرد هستند، تأکید کرد: علی‌رغم سهم اصناف در تولید نقدینگی و اینکه 20 درصد تولید ناخالص ملی در این بخش انجام می‌شود، اصناف هیچ حاکمیتی در موضوع تصمیم‌سازی و قانون‌گذاری ندارد.
وی همچنین با اشاره به عملکرد اتاق اصناف فارس کسب رتبه نخست کشور از سوی این اتاق در 6سال پیاپی را به واسطه وجود اتحادیه‌های منظم و هماهنگی بالای این اتاق با سازمان صنعت و معدن دانست و افزود: متأسفانه در حال حاضر قوانین به نفع اصناف تصویب نمی‌شود و در همین راستا نیز 12 مورد را به عنوان درخواست اصناف به نمایندگان مجلس ارائه کرده‌ایم و امیدواریم حمایت‌های لازم از اصناف صورت پذیرد.
هاشمی ‌با یادآوری اینکه بازار و اصناف زیاد اهل نامه‌نگاری و گلایه نیست، تصریح کرد: امروز که گلایه کرده و از مشکلات می‌گوییم، کارد به استخوان اصناف و بازاریان رسیده و بدانید جامعه که از اصناف حمایت کند، پیشرفت خواهد کرد.
 استاندار فارس: 
اصناف می‌تواند رونق تولید را از روی کاغذ به متن جامعه بیاورد
 در ادامه، استاندار فارس نقش بازار را در تحولات کشور همیشه نقشی برجسته و بارز عنوان کرد و گفت: امروز در کشور وضعیتی تحمیل شده که بازار و اصناف می‌توانند نقش بی‌بدیلی در این عرصه ایفا کنند. عنایت‌الله رحیمی ‌با اشاره به اینکه حدود 18درصد از تولید ناخالص ملی و ایجاد 6 میلیون فرصت شغلی توسط اصناف و بازار محقق می‌شود، اشتغال‌زایی 200هزار نفری اصناف در سال گذشته را در کشور بسیار مهم و مؤثر ارزیابی کرد و افزود: اصناف به دلیل شاخصه‌های تأثیرگذار و نقش برجسته خود در ابعاد مختلف، می‌تواند در عملیاتی کردن رونق تولید به عنوان شعار امسال، تأثیرگذار بوده و رونق تولید را از روی کاغذ به متن جامعه بیاورد.
رحیمی ‌اصناف را مهم‌ترین عامل معرفی کالاهای ملی ذکر کرد و با بیان اینکه اصناف و بازار از گذشته دور تا امروز نقشی برجسته در جامعه ایرانی اسلامی ‌داشته و دارد،  ادامه داد: همراهی همیشگی بازار و بازاریان با نیروهای مصلح اجتماعی، به ویژه علمای برجسته و انقلابی، بالاخص همراهی با حضرت امام(ره) در دهه‌های چهل و پنجاه و ایام انقلاب، در دوران جنگ تحمیلی، در بحران‌ها و... کاملاً مشهود و آشکار بوده و نمونه‌ای از تأثیرگذاری آنان است.
استاندار فارس با بیان اینکه هرگاه جامعه ایران نیازی به حضور، ایثار و ازخودگذشتگی اصناف و بازاریان داشته، این گروه بدون چشمداشتی ورود کرده است، گفت: اصناف و بازار همواره با ورود خود به عرصه‌های مختلف، موجب دگرگونی در ساختار نظام اجتماعی و حتی سیاسی شده‌اند.
وی با اشاره حضور اصناف در عرصه دفاع مقدس، چه در جبهه نبرد، چه در پشتیبانی جبهه‌ها، اهدای 11 هزار شهید والا مقام را از نمودهای بارز این حضور توصیف و اضافه کرد: در گذشته هرگاه نیاز به ساخت حوزه علمیه و مسجد و حسینیه و مدرسه داشتیم، بازار پیش‌قدم بود. در پرداخت وجوه شرعی نیز بازار همواره جلودار بوده است.
استاندار فارس با یادآوری نقش اصناف در تبلیغ و استمرار دین، کار و فعالیت این بخش از اجتماع را عجین شده با شعائر اسلامی‌ دانست و گفت: در برگزاری مراسم مختلف مذهبی، چه اعیاد چه عزاداری، همیشه اصناف و بازار پیش‌قدم بوده‌اند.
وی با بیان اینکه تاریخ ایران نشانه‌های فراوانی از تأثیرات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی این قشر در خود ثبت کرده است، نقش اصناف در شرایط کنونی جامعه و وضعیت اقتصادی تحمیل شده بر کشور را بی‌بدیل توصیف و اضافه کرد: اگر زمانی در دوران دفاع مقدس و انقلاب بازاریان به اشکال مختلف حضور و تأثیر داشتند، امروز هم وظیفه ذاتی‌شان حضوری مؤثر و کارآمد در عرصه است.
استاندار فارس با تأکید بر اهمیت خواسته اصناف و بازاریان و پیگیری مطالبات آنان آمادگی خود و مجموعه مدیریت استان را برای رسیدگی به خواسته‌های به حق اصناف اعلام کرد و با اشاره به این نکته که اکثریت جامعه اصناف و بازاریان را کاسبان منصف و متعهد تشکیل می‌دهند، گفت: به حتم اگر اصناف، انصاف را سرلوحه کار قرار دهند، نقشی اثرگذار در جامعه خواهند داشت. رعایت انصاف، عدالت، اخلاق به عنوان ارزش‌های اعتقادی مورد نظر است که اصناف به آن عمل کرده و می‌کنند، که اگر چنین باشد که هست، می‌توان جامعه‌ای شکوفا و امیدوار را متصور بود.
رحیمی ‌با بیان اینکه در بعد فعالیت اصناف تکالیفی بر عهده حاکمان و دولتمردان قرار دارد و در مقابل انتظارات و تکالیفی از بازاریان و اصناف وجود دارد، گفت: انتظاری که بازاریان و اصناف از حاکمیت و دولت دارند، این است که امنیت در جامعه ساری و جاری باشد، رعایت حقوق آنها با عدل انجام و اصناف تکریم شود، بازار از التهاب کم برخوردار باشد، در سایه قانون حمایت شوند و کالا به اندازه نیاز وجود داشته باشد. وی افزود: امروز دولت ادعا نمی‌کند که همه این موارد را به نحو احسن انجام داده، اما تلاش در همین مسیر انجام شده تا در حد توان تمام موارد محقق شود.
رحیمی ‌با تصریح اینکه امنیت حاکم بر جامعه ایران، در منطقه آشوب‌زده خاورمیانه مثال زدنی است، گفت: علی‌رغم اینکه استکبار و معاندان سرمایه‌گذاری زیادی برای ایجاد ناامنی انجام می‌دهند، اما امروز ایران و به ویژه استان فارس از مؤلفه‌های امنیت برخوردار است.
استاندار فارس با بیان اینکه فراهم شدن امنیت زمینه‌ساز کار اصناف است، گفت: حاکمیت هم انتظار دارد که بازار به نقش‌های تاریخی و مورد نیاز امروز جامعه بپردازد. یکی از نقش‌های اصلی بازار ایجاد روحیه نشاط و امید در مردم و یکی دیگر پرداخت مالیات به عنوان بخشی از درآمد دولت برای اداره امور مملکت است.
رحیمی ‌با بیان اینکه اصناف نقش‌آفرینی جدی در زمینه اشتغال و کارآفرینی داشته و دارد، لزوم پرداخت دقیق مالیات و همچنین پرداخت بیمه برای شاغلان را یک ضرورت و وظیفه اصناف دانست و گفت: در موضوع شناسایی واحدهای فاقد پروانه و مقابله با قاچاق کالا هم بخشی از وظیفه اصناف است. 
رئیس سازمان صمت فارس:
اصناف چرخه اتصال تولیدکننده با جامعه 
اما در بخش دیگری از این آیین، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به نقش اصناف در چرخه اقتصادی جامعه، دستیابی به اقتصادی پویا را در گرو همراهی اصناف دانست و گفت: امروز در کل کشور بیش از 2 میلیون و 500 هزار فعال صنفی دارای پروانه و حدود 500 هزار واحد صنفی فاقد پروانه وجود دارد که با در نظر گرفتن سرانه اشتغال مستقیم 2.5 نفر به ازای هر واحد صنفی، حدود هفت میلیون نفر در این بخش شاغل هستند.
حمیدرضا ایزدی با اشاره به اینکه به ازای هر واحد صنفی به شکل غیرمستقیم برای سه نفر اشتغال ایجاد شده است، این بخش را تأمین کننده معیشت بیش از 20 میلیون نفر از ایرانیان عنوان کرد و با بیان اینکه بین 17 تا 19 درصد تولید ناخالص ملی مربوط به بخش اصناف است، گفت: از همه مهم‌تر اینکه اصناف چرخه اتصال تولیدکننده با جامعه محسوب می‌شود و هیچ تولیدکننده‌ای بدون فعالیت اصناف، موفق نیست.
وی با تأکید بر اینکه صنعت زیرساخت اصلی جامعه محسوب می‌شود، گفت: اما باید قبول کرد که محصول تولیدی بخش صنعت، توسط اصناف به جامعه عرضه می‌شود، بنابراین اصناف حلقه واسط و تضمین کننده توفیق تولید کننده است.
رئیس سازمان صمت فارس یکی از دغدغه‌های اصلی این سازمان و مجموعه مدیریت استان فارس را رسیدگی و رفع مشکلات و تنگناهای اصناف دانست و با بیان اینکه امروز شاهد همگرایی مطلوبی در سطح مدیران فارس هستیم، تصریح کرد: امروز اصناف بر لبه تیغ حرکت می‌کنند و اگر بتوانند اعتماد جامعه را جلب کنند، هم خودشان موفق خواهند بود و هم زمینه را برای پویایی اقتصاد و ایجاد امید و نشاط فراهم کرده اند.
رئیس سازمان صمت استان فارس گفت: اعتماد مردم از طریق رعایت عدالت و انصاف، پرهیز از گران‌فروشی و کم‌فروشی و توجه به تمام حقوق قانونی جامعه، حاصل می‌شود.
ایزدی با بیان اینکه می‌توان با همگرایی دولت و بخش خصوصی، زمینه نقش آفرینی اصناف در عرصه‌های مختلف را فراهم کرد، گفت: اصنافی که همواره و بدون هیچ چشمداشت و هیاهوی تبلیغاتی، در عرصه‌های مختلف و هنگام وقوع مشکلاتی نظیر سیل، همراه بوده، شایسته حمایت است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی