[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

معاون دانشگاه شیراز: شناسایی ٣٢١ هزار بیمار مبتلا به فشار خون در فارس، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از شناسایی ٣٢١ هزار بیمار مبتلا به فشار خون در استان فارس خبر داد و گفت: فارس با شناسایی این تعداد بیمار، رتبه اول در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون را به خود اختصاص داده است.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، عبدالرسول همتی یکشنبه ٩ تیر در نشست خبری به اجرای طرح ملی کنترل فشار خون اشاره و بیان کرد: ایستگاه‌‌های ثابت و سیار در استان از ٢٧ اردیبهشت همگام با اجرای این مهم در سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی در ٢٠٠ پایگاه راه‌اندازی شد. وی با بیان اینکه جمعیت هدف اجرای این طرح گروه سنی بالای ٣٠ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی بودند، افزود: 50 درصد از جمعیت فارس بالای30 سال و حدود دو میلیون و ٢٠٠ هزار نفر تخمین زده شده است. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه از زمان اجرای این طرح یک میلیون و ٥٤٤ هزار نفر فشارخون خود را ثبت کرده‌اند، عنوان کرد: تاکنون ١٤٠ درصد جمعیت هدف استان در این طرح شرکت کرده‌اند. همتی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود حدود ٤٨٠ هزار بیمار مبتلا به فشار خون در فارس با شماره فشار ١٤٠ روی ٩٠ داشته باشیم.
وی همچنین به شهروندان توصیه کرد که اگر تاکنون موفق به حضور در پایگاه‌های بهداشت برای گرفتن فشار خون خود نشده اند، هرچه زودتر اقدام کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تأکید کرد که در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون، بیش از آمار به دنبال کیفیت هستیم. همتی اضافه کرد: ٦٠ درصد افرادی که توسط ایستگاه‌ها فشار خون آنها گرفته شد، آقایان بودند. محمدرضا کریمی، ‌سخنگوی طرح ملی کنترل فشار خون در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه سالانه دو هزار و ٥٠٠ نفر به دلیل سکته قلبی در فارس فوت می‌کنند، گفت: همچنین سالانه هشت هزار نفر دچار سکته مغزی می‌شوند که یک‌هزار و ٢٠٠ نفر از آنها جان خود را از دست می‌دهند. وی ادامه داد: سالانه ٧٠٠ نفر در استان دچار نارسایی کلیه می‌شوند. کریمی ‌افزود: حدود پنج هزار نفر سالانه در فارس به دلیل فشار خون سکته مغزی می‌کنند و ٧٠٠ نفر به دلیل سکته مغزی ناشی از فشار خون فوت می‌کنند. وی با تصریح بر اینکه یک سوم افرادی که دچار نارسایی کلیه می‌شوند به دلیل فشار خون بالا به این عارضه مبتلا شده‌اند، گفت: فشار خون بیماری قابل پیشگیری با سبک زندگی سالم و دارو است.
کریمی‌ تأکید کرد: در وضعیت تحریم باید آرایش دفاعی بگیریم و از وابستگی به خارج کم کنیم و با داروی داخلی نیازها را رفع کنیم. اگر فشار خون کنترل نشود و در یک برهه نیاز به دیالیز باشد، وابستگی به خارج ایجاد می‌شود، چرا که دستگاه‌های آن را باید از کشور آلمان وارد کرد. فریبا مرادی، دبیر اجرای طرح ملی کنترل فشار خون در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با بیان اینکه تاکنون فشار یک میلیون و ٥٠٠ هزار نفر در فارس ثبت شده است، یکی از علل اصلی مرگ و میر بیماری‌های قلب و عروق را فشار خون بالا عنوان کرد. وی با بیان اینکه بیماری غیرواگیر اصلی‌ترین علت مرگ و میر است، عنوان کرد: از این رو از سوی وزارت بهداشت استارت بسیج ملی فشار خون با هدف غربالگری ۵۰ درصد افراد جامعه زده شد.
به گفته مرادی، استقبال از این طرح افزایش آگاهی از خطر ابتلا به این بیماری را نشان می‌دهد که با پایان طرح بسیج ملی، این اطلاع رسانی‌ها به پایان نمی‌رسد. 
وی خاطرنشان کرد: همچنین پوشش خوبی از غربالگری سالمندان، پاکبان‌ها، عشایر و افراد حاشیه‌نشین در اجرای طرح فوق ایجاد شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی