[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

دلال‌ها جای صنعتگران را گرفته‌اند ، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اشاره به لزوم عملیاتی شدن رونق تولید به عنوان شعار سال، لازمه رسیدن به این هدف مهم را اصلاح نظام سنگین بروکراسی حاکم بر کشور دانست.
به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی ‌نهاد نمایندگی ولی فقیه در فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در دیدار رئیس و جمعی از معاونان سازمان صمت استان فارس، گفت: امسال با توجه به شعار سال که رهبر معظم انقلاب رونق تولید تعیین کردند، یکی از ارگان‌هایی که الویت امسال کشور باید باشد بخش صنعت، معدن و تجارت است.
او با اشاره به لزوم داشتن مدیریت با نگاه کارکردگرا، گفت: مدیریت با نگاه کارکردگرا یعنی دوستان در هر جمعی احساس همکاری و هم‌افزایی داشته باشند. این تمرینی برای چگونگی کار در چهل سال دوم و افقی برای آینده است. باید سعی کنیم یک فضای گفتگو و تعامل در جامعه نهادینه کنیم و این امر به حل مشکلات کمک می‌دهد.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه تمام مدیران و دست‌اندرکاران نظام به لزوم مقاومت در برابر زورگویی دشمن به عنوان تنها راهکار منطقی واقف شده‌اند، گفت: کم‌هزینه‌ترین راه در برابر دشمنان همین مقاومت است.
امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه رئیس بانک جهانی اخیراً اعلام کرده تا پایان سال میلادی رشد اقتصادی ایران مثبت خواهد شد و تحریم‌ها اثر نخواهد کرد، خطاب به حاضران در جلسه گفت: این 6 ماه باقی مانده را هرچه می‌توانید زحمت بکشید. اجری که در این دوره می‌برید در هیچ زمان دیگری نصیب شما نخواهد شد. شهدا که کار خود را انجام دادند و مزد گرفته‌اند و رفته‌اند؛ اما ما که مانده‌ایم بالاخره باید چه کار کنیم؟ شاید امروز مقدر ما این باشد که در این فضا کاری انجام دهیم و در صف آنها قرار بگیریم. 
وی همچنین با اشاره به طولانی شدن برخی امور گفت: در این رابطه ما دو مشکل داریم که در این دوره اوج تحریم‌ها شاید کامل حل نشود؛ اما باید استارت کار بخورد. اول اصلاح ساختار اقتصادی و دوم اصلاح ساختاری اداری است.
نماینده ولی فقیه در فارس با بیان اینکه در ساختار اداری مبتلا به بروکراسی هستیم، اقتضای نظام بوروکراتیک را زمان‌بر بودن امور دانست و گفت: در این نظام کاری می‌کنند که کار طول بکشد تا افراد درگیر کار باشند. نظام بروکراسی با یک دستور حل نمی‌شود. برای حل این مشکل، هم فرهنگ‌سازی و هم زمان لازم است تا کارویژه‌های زیادی که تعیین شده را تشخیص دهیم.
امام جمعه شیراز با تصریح اینکه در دولتی که از رانت نفت استفاده می‌کند، سازمان صمت فکر درآمد نیست، گفت: اینگونه است که صنعت شما واقعی نیست؛ ولی اگر صنعت به دنبال رقابت با تکنولوژی مدرن دنیا باشد، به دنبال تولید با کیفیت مثل یا بهتر از آن و قیمت ارزان‌تر از آن است و اینگونه به‌صرفه درمی‌آید؛ اما برای انجام این کار نمی‌شود از رانت نفتی استفاده کرد و تا زمانی که از رانت نفت استفاده می‌شود، صنعت ما توانایی رقابت ندارد. نماینده ولی‌فقیه در فارس گفت: وقتی خودروسازی اعتقاد دارد مصرف کننده مجبور به خرید است و با دلالان کار می‌کند، وضعیت همین می‌شود. یعنی دلال سودی را به حرام و کلک می‌خورد و از جیب مردم بیرون می‌آورد و جنس گران می‌شود و صنعت به جایی نمی‌رسد که بتواند آپشن جدید ایجاد کند و فرصت رقابت از بین می‌رود.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه امروزه برای بهبود شرایط تولید شرکت‌های دانش‌بنیان خیلی می‌توانند کمک کننده باشند، گفت: این ساختار اقتصادی دولت رانتی است و ما باید از این رانت نفتی کشور را نجات دهیم که به حمدالله امروزه به دلیل شرایط و تحریم‌ها در این مسیر خوب پیش رفته‌ایم. از طرفی، مقداری باید نظارت‌ها و بازرسی‌ها قوی‌تر شود. با وجود دلال‌ها اقتصاد رشد نمی‌کند، یعنی بیشتر دلال هستند و صنعتگر نیستند.
امام جمعه شیراز با تصریح اینکه بحثی با عنوان اخلاق حرفه‌ای وجود دارد، گفت: صنعتگر اخلاق حرفه‌ای دارد و غیر از دلال است. در اخلاق حرفه‌ای برای صنعتگر کیفیت جنس مهم است و حتی اگر باعث ضرر شود ارزش جنس خود را پایین نمی‌آورد؛ اما دلال اینگونه نیست، چون اخلاق حرفه‌ای ندارد و بدترین جنس را وارد ایران می‌کنند. اما اگر نگاه صنعتگرانه باشد جنس بهتر را می‌آورد تا کیفیت جنس خودش در آخر خط تولید بالا رود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی