[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

اینستکس بدون اجرای تعهدات برجامی ‌به درد نمی‌خورد، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس، گفت: در شرایط کنونی فروش نفت و انتقال پول برای ایران مهم است. رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی‌ در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اعلام خبری مبنی بر انجام نخستین تبادل مالی توسط اینستکس، گفت: چیزی که ایران از اینستکس می‌خواهد با مواردی که مدنظر اروپایی‌ها بوده کاملاً متفاوت است. نماینده مردم آباده، بوانات و خرم‌بید در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اینستکس می‌تواند جایگزین خوبی برای برجام باشد، افزود: آنچه شنیده شده این است که اروپایی‌ها گفته‌اند این کانال را برای تأمین غذا و دارو ایجاد کرده‌اند؛ اما منظور ایران از ایجاد این کانال فروش نفت، تعامل مالی، بازگشت و نقل و انتقال پول است.
وی با تأکید بر اینکه باید تمامی ‌اقداماتی که در حوزه اقتصاد و تجارت عملیاتی می‌شود توسط این کانال مالی انجام شود، ادامه داد: این موضوع که اینستکس تنها در حوزه غذا و دارو باشد توسط ایران مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد، چراکه بدون اینستکس هم غذا و داروی ایران تأمین می‌شود.
زارع تأکید کرد: به نظر من اروپایی‌ها به صورت سطحی به اینستکس می‌نگرند، اما ایران به دنبال اقدامات سطحی نیست و باید تمامی‌ تعهدات بین المللی در قرارداد برجام در اینستکس دیده شود.
وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی فروش نفت و انتقال پول برای ایران مهم است، افزود: بحث غذا و داروی ایران تأمین می‌شود، چراکه ایران کشوری بوده که در منطقه با 15 دولت همسایه است و مرزهای آبی، زمینی و هوایی دارد و تا حدود زیادی می‌تواند غذا و داروی خود را تأمین کند، اما اینستکس باید همه‌جانبه و در تمامی‌ ابعاد اقتصادی باشد. سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: روسیه و چین اعلام کرده‌اند که با تحریم‌های آمریکا همراهی نمی‌کنند و در حوزه غذا و دارو این دو کشور می‌توانند نیازهای ایران را به همراه کشورهای همسایه تأمین کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی