[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۱
  • دوره جدید

انتقال اعضای فرد دچار مرگ مغزی با اورژانس هوایی، روزنامه شیراز نوین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، همکاری اورژانس هوایی برای انتقال عضو به مراکز پیوند اعضا را پیشرفتی بزرگ در کشور عنوان کرد و گفت: با همکاری اورژانس هوایی در انتقال اعضا به مراکز پیوند، گام مؤثری در موفقیت تیم پیوند اعضای کشور برداشته شد.
دکتر علی بهادر در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی‌ دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: نخستین شبکه اهدای عضو مرگ مغزی در شیراز رقم خورد. قبل از اینکه مجلس شورای اسلامی ‌اهدای عضو مرگ مغزی را تصویب کند، تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز به ریاست دکتر سید علی ملک حسینی با فتوای حضرت امام خمینی(ره) این کار را در شیراز آغاز کرد.
او ادامه داد: شبکه اهدای عضو جنوب کشور شامل استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، هرمزگان، یزد و اصفهان بود و زمانی که مورد مرگ مغزی در این استان‌ها گزارش می‌شد، اعضای اهدایی بیشتر با اتومبیل به شیراز منتقل می‌شد.
رئیس دانشگاه اضافه کرد: در آغاز فعالیت تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعضای مرگ مغزی از شهرها و استان‌های دیگر با اتومبیل‌های استیجاری یا آمبولانس به شیراز منتقل می‌شد که بعدها با تلاش و هماهنگی با سازمان هواپیمایی، کار انتقال اعضای اهدایی فرد دچار مرگ مغزی به صورت هوایی انجام می‌شود.
دکتر بهادر با تأکید بر اینکه با همکاری اورژانس هوایی و انتقال سریع اعضا به مراکز پیوند، گام مؤثری در پیوند عضو برداشته شده است، افزود: به هر اندازه که بتوانیم اعضای فرد دچار مرگ مغزی را در کمترین زمان به دست تیم پیوند اعضا برسانیم، درصد نتایج پیوند عضو موفقیت‌آمیزتر است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: در بسیاری از کشورها، بالگردهای ویژه ای برای انتقال اعضای مرگ مغزی وجود دارد که امیدواریم این موضوع در ایران نیز اجرایی شود.
او با اشاره به دستاوردهای تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیرازگفت: سه ماه نخست امسال، 145 پیوند کبد، 99 پیوند کلیه، 4 پیوند روده، یک پیوند قلب و 2 پیوند پانکراس توسط تیم پیوند این دانشگاه در بیمارستان پیوند اعضای ابوعلی سینای شیراز انجام شده که برای ایرانیان افتخار بزرگی به شمار می‌رود.
این عضو تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: علی‌رغم آمار بالای بیماران مرگ مغزی ناشی از تصادفات، تعداد بیماران نیازمند اهدای عضو بیش از تعداد بیماران مرگ مغزی است که امیدواریم فرهنگ اهدای عضو در تمام اقشار نهادینه شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی