[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

تیم‌های فارس هیچ‌وقت نخواسته‌اند با آنان همکاری کنم، روزنامه شیراز نوین

بازی داره به دقایق پایانی خودش نزدیک می‌شه و تیم منچستر یک بر صفر از بایرن مونیخ عقب افتاده. تیم آلمانی با علی دایی داره یه قهرمانی اروپایی دیگه به دست میاره؛ اما نه، منچستر گل تساوی رو می‌زنه. حالا منچستر جبران می‌کنه. دقیقه نود مسابقه‌س و حالا بازی دو بر یک می‌شه. همه چیز از دقیقه نود به بعد تغییر کرد.
مسابقات امسال بسکتبال ان بی ا در حالی به فینال خودش رسید که بسیاری از مسابقات در لحظات آخر و ثانیه‌های پایانی برنده خودش را شناخت و کوارتر پایانی تعیین کننده و این تورنتو بود که در عین ناباوری قهرمان شد.
لیگ ملت‌های والیبال هر هفته با میزبانی یکی از کشورهای شرکت کننده برگزار می‌شود و تیم‌ها با توجه به بعد مسافت و تعداد مسابقات، نتایج متفاوتی به دست آورده اند.
کشتی‌های زیبای امید نوروزی در المپیک لندن در حالی به  اولین مدال طلای المپیکی فارس منجر شد که او چند مسابقه خود را در تایم دوم با پیروزی به پایان رساند.
سعید کیخا در 29 سالگی به مدال نقره آسیا رسید. این در شرایطی بود که وی در 28 سالگی 5 حرکت این رشته را به نام خود ثبت کرد تا در تاریخ ژیمناستیک ماندگار شود.
علاوه بر نمونه‌های بالا، می‌توان به هزاران مورد دیگر اشاره کرد که همگی در انتها یه یک معنا ختم می‌شوند و آن هم آمادگی بدنی است که در کنار تکنیک و تاکتیک  قرار می‌گیرد و اجرا را به اوج می‌رساند.
تیم‌ها و ورزشکارانی می‌توانند مسابقه را با پیروزی پشت سر بگذارند که از آمادگی بدنی بالاتری نسبت به حریف خود برخودار باشند. چه بسا تیم‌ها و ورزشکارانی که از نطر تکنیکی یا تاکتیکی یک مسابقه را بسیار خوب شروع کرده و از حریف پش افتاده بودند، اما در نهایت به دلیل آمادگی کمتر میدان را با شکست ترک کرده‌اند.
علم بدن‌سازی در رشته‌های مختلف ورزشی یکی از علوم اساسی و از پایه‌های موفقیت ورزشی است. یکی از مربیان شاخص بدن‌سازی ایران که در زمان‌های مختلف و در بیش از سه دهه در سطح بین‌المللی فعالیت گسترده‌ای  در باشگاه‌ها و تیم‌های ملی داشته، از مربیان استان فارس است که در ادامه می‌توانید به گفتگوی ما با وی توجه کنید:
خودتان را معرفی کنید.
نعیما خواجوی هستم، زاده داراب و متولد سال 1344 که در یک خانواده وزشی به دنیا آمدم. پدرم کشتی‌گیر بود و در سال 1320 قهرمان ارتش‌های ایران شد.
خودتان وزش را چگونه آغاز کردید؟
من از مدرسه راهنمایی و با رشته والیبال ورزش را شروع کردم. بعد به سمت وزنه‌بردای رفتم که متأسفانه به دلیل ناآگاهی این رشته را ادامه ندادم. بعدها وقتی در مجارستان بودم، فهمیدم می‌توانستم در این رشته تا سطح قهرمانی جهان فعالیت کنم.
اما رشته اصلی شما دو و میدانی است. درست است؟
بله. درست است. من توسط سیدرضا کمانه در سال 1363 به رشته دو و میدانی و پرتاب وزنه آمدم که برای تیم فارس انتخاب شدم و در رشت و در همان سال 63 چهارم شدم. در سال 1365سرباز شدم. به صورت حرفه‌ای‌‌تر با آقای جلیل دوران کار کردم که از بهترین‌های ایران است و جزو 3 نفر پرتاب نیزه ایران قرار گرفتم.
سال 1368 با گذراندن رشته تربیت بدنی در دانشگاه به سمت علمی‌تر شدن در این رشته رفتم که آقایان صالح‌نیا و صغادی و کماسی استادان من بودند. در سال‌های 74 و 75 در قهرمانی دانشگاه‌ها در ماده پرتاب نیزه قهرمان شدم و بعد از آن برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس قبول شدم.
همان زمان اولین دوره مربیگری دو و میدانی خود را که در مجارستان برگزار شد پشت سر گذاشتم که توسط کمیته ملی المپیک اعزام شدم.
در تیم ملی کاراته و استقلال هم‌زمان کار را شروع کردم که در نهایت با استقلال به مقام دوم باشگاه‌های آسیا رسیدیم و کاراته‌کایی مثل عموزاده در تیم ملی شکوفا شد و همان سال اولین طلای جهانی تاریخ ایران را به دست آورد که یک سال تمام قبل از مسابقات با من کار بدن‌سازی می‌کرد. هم‌زمان به تیم ملی قایقرانی دعوت شدم تا کار بدن‌سازی تیم ملی را انجام دهم و برای اولین بار در تاریخ قایقرانی کایاک، محسن میلاد افتخار‌آفرین شد. 
از دیگر تیم‌هایی که در آن حضور پیدا کردید، بگویید.
در تیم‌های فوتبال پاس تهران و استقلال اهواز کارم را ادامه دادم تا اینکه از سال 2002 با تیم‌های ملی والیبال بزرگسالان، جوانان کار کردم. با تیم ملی والیبال بزرگسال بعد از 48 سال به مقام دوم بازی‌های آسیایی رسیدیم.
تیم ملی شمشیربازی ادامه مسیر من در بدن‌سازی بود. با تیم ملی ووشو همکاری کردم و این تیم در دوحه و در بازی‌های آسیایی 5 مدال برای کاروان ایران به ارمغان آورد.
در این مدت دوره‌های دیگری را در این رشته گذرانید؟
بله. مثلاً در سال 2007 به مدت 4سال دکترای علم تمرین را در هندوستان گذراندم و به آمریکا رفتم و دوره‌های مربیگری را در آنجا تکمیل کردم. برای مربیگری استقلال تهران به درخواست مرحوم حجازی و پورحیدری به ایران برگشتم.
در حال حاضر در کدام تیم فعالیت دارید؟ 
تیم ملی کاراته. از سال 2011 به کادر فنی تیم ملی کاراته آمدم  و خوشبختانه مقام‌های زیادی به دست آوردیم که شامل قهرمانی در مسابقات اردن، بازی‌های آسیایی و کسب سکوی اول تا سوم در لیگ‌های جهانی شده است.
در جاکارتا از3 سهمیه آقایان دو طلا و یک نقره سهم کاراته ایران بود و برای سومین بار با کاراته قهرمان جهان شدیم.
در عرصه دانشگاهی هم ورود کرده‌اید؟
بله. 12 سال است عضو هیئت علمی ‌دانشگاه آزاد هستم و در حوزه تربیت بدنی تدریس می‌کنم و 25 کتاب در زمینه‌های مختلف نوشته یا ترجمه و تألیف کرده‌ام. نماینده پروفسور بومپا رومانیایی در ایرانم که از بزرگترین متخصصان علم تمرین جهان و پدر علم تمرین نوین دنیاست.
آیا تاکنون در استان فارس فعالیتی داشته‌اید؟
نه. متأسفانه زمینه‌ای برای همکاری ما شکل نگرفته و در هیچ تیمی ‌نیز کار نکرده‌ام و پیشنهادی نبوده است و بهتر بگویم، کسی از من نخواسته است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی