[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

«از کجا آورده‌ای» شفاف‌سازی است، روزنامه شیراز نوین

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد هرکسی که نمی‌خواهد اموال و دارایی‌هایش شفاف باشد، نباید مسئولیت جایی را هم داشته باشد و در سطوح بالا انجام وظیفه کند.
 محمد جواد جمالی نوبندگانی در گفت و گو با  خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به موضوع راه اندازی سامانه حقوق و دستمزد مدیران، گفت: موضوع شفافیت مالی مدیران و مسئولان به اعتماد عمومی‌ کمک می‌کند و بسیار در این امر مؤثر است.
نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی ‌افزود: یکی از دلایل پایداری و ماندگاری نظام جمهوری اسلامی، ‌پشتوانه مردمی ‌آن است و دشمن هر کاری می‌کند تا این پشتوانه را از بین ببرد و بین مردم و نظام فاصله بیندازد.
وی  با اشاره به جوسازی‌های رسانه ای برخی کشورها علیه جمهوری اسلامی ‌ادامه داد: دشمنان با  جوسازی‌ها و با اشاعه شایعات در  شبکه‌های اجتماعی و ماهواره ای که البته تا حدودی هم توانسته‌اند کارهایی انجام بدهند، به طور مثال در فضای مجازی در خصوص موضوع فقدان شفافیت و عدم برخورد با مظاهر فساد سوءاستفاده و شیطنت‌هایی انجام می‌دهند و مردم هم متأسفانه برخی از آنها را باور می‌کنند.
این نماینده مردم در مجلس دهم با انتقاد از به کاربردن حروف الفبا یا کلمات مخفف برای متهمان، گفت: یکی از اشکالات موجود این است که متأسفانه قوه قضاییه متهمان را کامل معرفی نمی‌کند و این برای مردم خیلی جالب نیست. هرکسی که متهم است اعلام کرده و دلایل آن را هم برای مردم تبیین کنیم؛ اما توجه داشته باشیم که متهم لزوماً محکوم نیست. سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان  با بیان این که مسئولان و مدیران باید در اتاق شیشه‌ای باشند، تأکید کرد: در ایران سامانه شفافیت حقوق و مزایای مدیران هنوز راه‌اندازی نشده است، اما این سیستم در بسیاری از کشورها وجود دارد و به خوبی اجرا می‌شود. برخی از رؤسای جمهور گذشته می‌گفتند کابینه خط قرمز ما است یا خویشاوندان و اقوام من خط قرمز هستند. این برای مردم سوءتفاهم ایجاد می‌کند. شفافیت مالی مدیران باید کامل اجرا شود.
جمالی نوبندگانی با تأکید براین که  قانون «از کجا آورده‌ای» در بسیاری از کشورها به خوبی انجام می‌شود، مطرح کرد: اگر دارایی‌های مسئولی اضافه شود، توسط چند نهاد و دستگاه رصد می‌شود؛ مثل اداره دارایی و قوه قضاییه و... که «از کجا آورده‌ای؟» ما که مسلمان هستیم باید خیلی شفاف‌تر از این‌ها عمل کنیم و در مقابل این اموال مسئولیم.
وی ادامه داد: باید اموال مدیران و مسئولان مشخص شود. اگر مدیر یا مسئولی حقوقش تغییر می‌کند یا خودرویش عوض می‌شود، باید معلوم شود که این تغییرات روند طبیعی داشته، مثلاً ناشی از افزایش حقوق  آن فرد بوده؛ ارثی به او رسیده یا اینکه رانت بوده است. وقتی شفافیت نباشد، رانت‌خواری و فساد اقتصادی هم رشد می‌کند.
جمالی با بیان اینکه اموال و دارایی مسئولان نباید محرمانه باشد، خاطرنشان کرد: هر مسئولی اموالش باید مشخص باشد. هرکسی که نمی‌خواهد اموال و دارایی‌هایش را ارائه کند، نباید هم مسئولیتی هم بپذیرد و در سطوح بالای مسئولیت انجام وظیفه کند و هیچ اصراری هم بر کسی نیست. وزیر، معاون، وکیل و نماینده مجلس هم فرقی نمی‌کند.
این نماینده مردم در مجلس دهم با تأکید براینکه یکی از شرایط  پذیرش مسئولیت باید شفافیت مالی باشد، تصریح کرد: زمانی به فردی می‌گویند که باید ۱۵ ساعت کار کنید و این مقدار هم حقوق دریافت می‌کنید، شرط دیگر این است که همه بدانند فردی که می‌خواهد مسئولیتی بپذیرد قبل از پذیرش مسئولیت، خودش همسر و فرزندانش چقدر اموال و دارایی دارند، در غیر این صورت نباید مسئول باشد. این موضوع می‌تواند به عنوان شرط گذاشته شود.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: در مورد مصوبات مجلس، باید دیگر قوا هم همکاری کنند، افراد فرم‌های لازم را پر بکنند و مسئولان هم باید پاسخگو باشند. این از متن قانون اساسی گرفته شده است و به نظر من قوه قضاییه باید بدون تعارف این کار را انجام دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی