[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

ارزآوری فرش قشقایی ، روزنامه شیراز نوین

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس مدعی شد که هشتاد درصد از تولیدات فرش دستباف در این استان صادراتی است.
به گزارش شیراز نوین به نقل از روابط عمومی ‌سازمان صمت استان فارس، مهران افراسیابی در حاشیه بازدید از خانه فرش قشقایی در فیروزآباد، گفت: در فارس 167 هزار بافنده سالانه بیش از یک میلیون مترمربع فرش دستبافت تولید می‌کنند.
وی با بیان اینکه تعاونی‌های قالیبافی فیروزآباد به عنوان مرکز هنری فرش دستباف و قشقایی فعالیت می‌کنند، اضافه کرد: در این شهرستان تعداد 50  تعاونی با سه هزار و 200 بافنده فرش مشغول فعالیت هستند که از این تعداد 700 نفر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند. 
افراسیابی خاطرنشان کرد: استان فارس ظرفیت بزرگی در حوزه فرش دستباف دارد و تقویت تشکل‌های بخش خصوصی و آموزش نیرو‌های متخصص، زمینه ساز افزایش اشتغال، ارتقای توان تولید و توسعه صادرات این هنر است. 
وی همچنین با اشاره به وجود 35 هزار دارنده مجوز مشاغل خانگی در فارس، گفت: تاکنون برای یکصد و بیست و چهار هزار و 533 نفر در فارس کارت قالیبافی صادر شده است. 
افراسیابی اضافه کرد: سازمان صمت سال 97 به 47 طرح مبلغ 240 میلیارد ریال تسهیلات در قالب اشتغال پایدار روستایی و به 1165 متقاضی، بیش از 7 میلیارد ریال در قالب مشاغل خانگی تسهیلات اعطا کرده است. 
او تعداد قالیبافان تحت پوشش بیمه بافندگان در فارس را حدود 35 هزار نفر اعلام و اضافه کرد: بیشترین تعداد بیمه شدگان در این بخش با 7 هزار نفر مربوط به شهرستان شیراز است. 
افراسیابی با یادآوری اینکه فارس سال گذشته 15 درصد از سهم کل صادرات فرش کشور را به خود اختصاص داد، افزود: سال گذشته، ایران بیش از 46 میلیون دلار فرش دستباف به کشورهای چین، پاکستان، گرجستان، آذربایجان، آلمان، استرالیا، انگلستان، اندونزی، ایتالیا، ترکیه، یونان و سایر کشورها صادر کرده است. 
رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس به اهمیت آموزش‌های تخصصی در فرش اشاره و خاطرنشان کرد: حفظ، احیا و رونق هنر صنعت چند هزار ساله فرش دستباف فارس به عنوان میراث فرهنگی ماندگار این استان در طرح‌ها و نقش‌ها و رنگ‌های متفاوت ترکی، لری، عربی و تاجیک از اهداف خانه فرش قشقایی در شهرستان فیروزآباد است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی