[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۶
  • دوره جدید

نبرد من، روزنامه شیراز نوین

 خاورمیانه به محل زورآزمایی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان ایالات متحده بدل شده است. راست‌های جنگ‌طلب و چپ‌های پوپولیست، مرزهای تخریب و دسیسه علیه یکدیگر را در مناظره‌های انتخاباتی در هم نوردیدند و اینک پا را از قلمرو خاک خود فراتر گذاشته و از قربانی کردن سایر ملت‌ها برای پیشبرد اهدافشان ابایی ندارند.
 اگرچه زورآزمایی قدرت همیشه در آن کشور صد ساله وجود داشته؛ بنا بر گواه تاریخ هیچ‌گاه عداوت و تسویه‌حساب میان احزاب امریکا بدین شدت اوج نگرفته بود. به همین دلیل، آنها جنگ قدرت را به اصلی‌ترین کانون انرژی جهان کشانده‌اند تا زودتر از موعد، تیر خلاص را بر پیکره یکدیگر شلیک کنند...

کوچک‌ترین اشتباهی در خاورمیانه تبعات فراوانی در عرصه جهانی خواهد داشت و به دموکرات‌ها فرصت گرانبهایی برای تسویه حساب و بی‌کفایت نشان دادن حزب رقیب اعطا می‌کند. این در حالی‌ست که توافق با ایران و کره شمالی هم موفقیت شگفت‌انگیزی برای جمهوری خواهان است و می‌تواند نقش پررنگی در پیروزی آنها در انتخابات 2020 ایفا کند.
 اقامت 4ساله در کاخ سفید، ضربه سنگینی برای راست‌های افراطی به شمار می‌رود و آنها تمامی ‌نیرنگ‌های خود را به کار می‌گیرند تا رئیس جمهور پرحاشیه، تا 2024 بر مسند کار بنشیند. برای نیل بدین هدف است که ترامپ طی اقداماتی پوپولیستی در خاک کره شمالی قدم می‌زند و از توافق‌های بزرگ و غیرممکن سخن می‌گوید. انگار رئیس جمهور پرحاشیه از یاد برده است که موشک‌های کیم جونگ اون، همچنان سواحل آفتابی ایالات متحده را نشانه رفته‌اند و هر لحظه بیم آغاز جنگ هسته‌ای میان آنها می‌رود. انگار رئیس جمهور پرحاشیه از یاد برده است که با ادبیات زور و زیر سایه باتوم نمی‌توان با ایرانیان به توافق رسید و آنها کارنامه درخشانی در دفاع و میهن‌پرستی و پاسداشت ارزش‌هایشان دارند. انگار رئیس جمهور پرحاشیه از یاد برده است که در جنگ اقتصادی با چین، پیروز میدان نیست و نمی‌توان بدون در نظر گرفتن واقعیت‌های جهانی و با چشمانی کاملاً بسته، به افزایش تعرفه‌ها اقدام کرد. شاید ترامپ نمی‌خواهد بپذیرد توطئه براندازی‌اش در ونزوئلا با شکست مواجه شده و روزگار قداره‌کشی‌ها به سر آمده است.
 با درنظر گرفتن همه این موارد است که اندیشمندان و کارشناسان سیاسی، وقوع جنگ در خاورمیانه را تا انتخابات 2020 دور از ذهن می‌دانند و بر این باورند که افراطی‌ترین سناتور جمهوری‌خواهان تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری جرأت برافروختن آتش جنگ را نخواهد داشت. از سوی دیگر، دونالد ترامپ از یک توافق همه‌جانبه بین‌المللی به امید دست یافتن به امتیازاتی بیشتر پا پس کشیده و چنانچه در ماه‌های پیش رو نتواند نظر مساعد ایران و کره شمالی را برای مذاکره جلب کند، ضربات مهلکی را در مناظره‌های انتخاباتی‌اش متحمل خواهد شد. این در حالی است که ایرانیان با هوشمندی راهکار افزایش زیرکانه ذخایر اورانیوم را پیش گرفته و این مسئله فشارهای مضاعفی را بر پیمان شکنان وارد می‌کند.
البته روی کار آمدن دموکرات‌ها هم دروازه‌های بهشت را به روی ما نمی‌گشاید. به نظر می‌رسد پایبندی آنها هم به برنامه جامع اقدام مشترک فقط جنبه صوری و تبلیغاتی داشت و در عمل، راه‌های تجارت ما با جهانیان بسته بودند. به همین دلیل، در شرایط فعلی باید در نظر گرفتن جمیع جوانب، با درایت و زیرکی دوچندانی در عرصه سیاست خارجی گام برداشت. دولتمردان ایران در سایه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به خوبی بر این حقیقت واقف‌اند که هیچ یک از احزاب ایالات متحده در عمل برای آرامش اقتصادی و برقراری ثبات در ایران ارزش چندانی قائل نیستند؛ بلکه می‌کوشند با سیاه‌نمایی و اتهامات واهی، از ما تهدیدی برای امنیت منطقه ساخته و فرآیند فروش اسلحه و چپاول شیخ‌نشین‌های خلیج فارس را شدت بخشند. البته اختلافات داخلی عموزاده‌های عربی هم اهمیت چندانی برای دولتمردان امریکا نخواهد داشت و آنها با فراغ بال به عربستان و قطر و امارات به صورت یک‌جا اسلحه فروشی می‌کنند.
همچنین در نظر داشته باشیم که ترامپ به واسطه دلارهای عربی توانسته ضریب تولید ناخالص ملی امریکا را افزایش دهد و به همین دلیل، احتمال حضور او تا سال 2024 در کاخ سفید  مطرح است. بنابراین، ما باید با در نظر گرفتن بدترین شرایط احتمالی آماده دفاع نظامی ‌و اقتصادی از منافع کشور و مردم باشیم و به وعده‌ها و چراغ‌های سبز دموکرات‌ها دل خوش نکنیم. آنها پیش از آن که به فکر سعادت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و روانی ایرانیان باشند، به دنبال یافتن بهانه‌ای برای تاختن به حزب رقیبشان هستند و رفاه ملت‌های مستقل برایشان ارزش چندانی ندارد. از یاد نبرده‌ایم که در دوره صدارت چپی‌ها هم کانال انتقال پول برای خرید دارو و مایحتاج اساسی باز نبود و بسیاری از تحریم‌های ناجوانمردانه همچنان پابرجا مانده بودند. 
برای آمادگی در برابر تهدیدهای احتمالی، راهکارهای مختلفی وجود دارد. به طور حتم تقویت روحیه آحاد جامعه دست کمی ‌از سرمایه‌گذاری در عرصه زیرساخت‌های دفاعی کشور ندارد. در نظر داشته باشیم با گسترش اخبار فساد، شیوع زندگی‌های لاکچری میان آقازاده‌ها، رانت و رانت‌بازی، اختلاس و مواردی از این دست، روحیه جامعه شکننده خواهد شد و مردمی ‌که در شرایط دشوار اقتصادی گرفتار آمده‌اند، سوءمدیریت و غفلت را برنمی‌تابند. به همین دلیل، قوای سه‌گانه باید فارغ از هرگونه چشم‌پوشی و در راستای ریشه‌کنی بنیان مفسده‌ها گام‌های استواری برداشته و در این مسیر مقدس از هیچ اعمال نفوذ و فشار و کارشکنی خم به ابرو نیاورند. ایرانیان در دوران 8سال دفاع مقدس و به طور کلی  در همه بزنگاه‌های تاریخی، نشان داده‌اند که پشتوانه محکمی ‌برای آرمان‌های انقلاب و اقتدار نظام بوده‌اند و در موقعیت فعلی، مهم‌ترین و برجسته‌ترین خواسته مشروع آنان جلوگیری از چپاول و غارت بیت‌المال است؛ بیت‌المالی که باید برای تأمین نیازهای اولیه مردم صرف شود و برای آنها رفاه حداقلی را به همراه بیاورد.
در وضعیت کنونی شاید اصلی‌ترین جبهه‌ای که در آن نیازمند جهاد باشیم، عرصه داخلی باشد. ایرانیان همیشه در برابر متجاوزان خارجی کارنامه پرغروری داشته‌اند؛ اما ضربات و هجمه‌هایی که از داخل پمپاژ می‌شود، نتایج مهلکی بر اعتماد مردم خواهد داشت. نتیجه انتخابات 2020 ایالات متحده هرچه باشد، تا زمانی که مشکلات و چالش‌های داخلی ایران اصلاح نشود، روی سعادت و بهروزی و رفاه حداقلی را نخواهیم دید. قوای سه‌گانه باید با مدیریتی جهادی و انقلابی پای کار بیایند. 
جهاد با وسوسه‌های نفس بالاترین نبردهاست؛ نبرد من؛ نبرد ما.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی