[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

افت آمار صادرکنندگان خوب ، روزنامه شیراز نوین

خسرو فروغان گفت: امروز صادرکنندگانی که توان صادرات خوب داشته باشند یا تشکل‌های صادراتی که وظیفه خود را در این زمینه انجام دهند، در کشور بسیار کم هستند. به گزارش روابط عمومی ‌اتاق بازرگانی استان فارس در نخستین جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک با حضور فعالان این حوزه و با دستور کار جدید در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد.
خسرو فروغان، رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس در این جلسه اظهار داشت: بحث صادرات و واردات همیشه مهم بوده، ولی امروز به دلیل تحریم اهمیت بیشتری دارد. 
وی با بیان اینکه با یک ساز و کار درست می‌توانیم مشکلات کشور را در این برهه زمانی کمتر کنیم، گفت: در حوزه صادرات و واردات به دلایل مختلف به درستی کار نشده است. تنها بحث مدیریت و ضعف در این قسمت نیست، بلکه حتی در زمینه تشکل صادراتی قوی نیز مشکل داریم. 
فروغان افزود: امروز صادرکنندگانی که توان صادرات خوب داشته باشند یا تشکل‌های صادراتی که وظیفه خود را در این زمینه انجام دهند، در کشور بسیار کم هستند.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با انتقاد از عملکرد بخش دولتی در زمینه صادرات و واردات گفت: در سالی که گذشت هر روز بخشنامه‌های مختلف که با همدیگر مغایرت داشت، صادر می‌شد و هر روز یک سری تصمیمات جدید گرفته می‌شد.
وی با بیان اینکه باید روشی که تاکنون بوده تغییر کند، افزود: برندسازی در صادرات باید نزد افرادی باشد که در این امر علم و تجربه داشته باشند تا بتوانند خوب عمل کنند. به عنوان مثال اگر کسی می‌خواهد زعفران صادر کند، باید مثل اسپانیا در برندسازی این محصول خوب عمل کند تا زعفران ما که به صورت خام فروشی از ایران خریداری می‌کنند، به اسم آنها در دنیا ثبت نشود.
سید رضا ساداتی، رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز در این جلسه گفت: شرایط کنونی به دلیل تحریم سبب شده که فضای جدیدی نسبت به گذشته در حوزه صادرات و واردات داشته باشیم.
وی با اشاره به یکی از تغییرات مهم که توسط فعالان این حوزه نیز درک می‌شود، افزود: بحث برگشت ارز حاصل از صادرات به کشور یکی از موضوعات مهم است. 
ساداتی بیان کرد: صادرکنندگان باید در این زمینه دقیق‌تر عمل کنند و براساس قانون و سیاستی که دولت گذاشته به گونه‌ای عمل کنند که ارز به کشور بازگردد. 
سکینه سیاحی، مدیر عامل صندوق توسعه صادرات استان فارس نیز در این جلسه گفت: بحث کارگو از موضوعات مهم استان است که توسط استاندار و معاون ایشان نیز پیگیری زیادی شده است. 
وی از برگزاری جلسات متعدد با ایران ایر خبر داد و افزود: به دلیل اینکه صادرات میوه و تره بار در تابستان با مشکل روبه‌رو است. ایران ایر اعلام آمادگی کرده که تا سقف 100 تن نیز ببرند و تا 60 تن جوابگوی نیاز صادرکنندگان است. 
مدیر عامل صندوق توسعه صادرات استان فارس بیان کرد: اگر صادرکنندگان در استان اعلام آمادگی کنند، تا چند روز آینده یک جلسه گرفته شود و  این امر در دستور کار قرار گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی