[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

چگونه از فرزندانمان در برابر اعتیاد مراقبت کنیم، روزنامه شیراز نوین

آموزش مهارت‌های خانوادگی، تقویت حمایت‌های اجتماعی اعضای خانواده از یکدیگر و خانواده درمانی، از مؤثرترین برنامه‌های پیشگیری در برابر سوءمصرف مواد محسوب می‌شود.
 به گزارش روابط عمومی ‌دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کارشناس واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب با اشاره به روند رو به رشد مصرف مواد در میان نوجوانان و جوانان، گفت: ارتقای آگاهی والدین و فرزندان با خطرات احتمالی و عوامل محافظتی امری ضروری است.
ندا محمدی، تضعیف خانواده را عامل احتمالی این روند فزاینده نام برد و افزود: اگر چه بر رویکردهای پیشگیرانه متمرکز بر آموزش مهارت‌های فردی و اجتماعی کودکان و نوجوانان تأکید شده است، اما نسبت به برنامه‌های متمرکز بر والدین و خانواده، اثرات محدودتری در پیشگیری یا کاهش مصرف مواد به جا می‌گذارد.
او در جمع مراقبان سلامت، رویکرد پیشگیری و توانمندسازی خانواده را موجب افزایش اثربخشی مداخلات پیشگیری دانست و ادامه داد: والدین نقش نیرومندی در تعیین گروه همسالان، شکل گیری نگرش‌ها، باورها و عملکردهای کودکان دارند.
محمدی آموزش مهارت‌های خانوادگی، تقویت حمایت‌های اجتماعی اعضای خانواده از یکدیگر و خانواده درمانی را از جمله مؤثرترین برنامه‌های پیشگیری در برابر مصرف مواد در سطح خانواده عنوان کرد و گفت: برای ایجاد محیطی امن و سازنده برای کودکان، ابتدا باید به آماده کردن یک محیط امن و مورد علاقه و سازنده برای یادگیری کودکان اقدام کرد، سپس با استفاده از انضباط قاطعانه، از خود و کودکان انتظاری واقع بینانه داشت.
او کیفیت حضور و ارتباط والدین با فرزندان را از کمیت آن مهم‌تر دانست و افزود: خانواده از ارکان مهم حمایت عاطفی اعضای خانواده از یکدیگر است و مهم است که خانواده به هنگام سختی با پذیرش احساس و حمایت منطقی، فرزندان را به سوی رفتارهای سالم اجتماعی سوق داده و آنان را به خاطر اشتباهات طرد نکنند.
این کارشناس سلامت روانی اجتماعی اعتیاد، ادامه داد: برخورد و ارتباط مثبت والدین با فرزندان و افزایش میزان حمایت اجتماعی، اثر تنش‌ها و فشارهای روانی فرزندان را در شرایط بحرانی و گذار از مقاطع مختلف تحصیلی کنترل کرده و زمینه انحرافات رفتاری را کاهش می‌دهد.
محمدی همچنین بی تفاوتی والدین، کم اهمیت دانستن مشکلات فرزندان، تحقیر، توهین، سرزنش و مواردی از این قبیل را از جمله مواردی نام برد که باعث می‌شود فرزندان در لحظات بحرانی به سراغ والدین نیایند و برای درک بهتر به سمت دوستان و همسالان خود تمایل پیدا کنند.
او آموختن مهارت همدلی را از جمله مواردی نام برد که به والدین کمک می‌کند تا با به دست آوردن توانایی درک احساسات و دیدگاه‌های دیگران بتوانند فرزندان خود را به درستی درک کرده و بتوانند فضای گفتگو و اعتماد را فراهم کنند.
این کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب تأکید کرد: در این مرحله، والدین تازه می‌توانند انتظار داشته باشند در تصمیمات و رفتارهای فرزندان خود، قدرت اعمال نظر به دست آورند و در صورتی که فضای عاطفی سرد، طردکننده، سرزنش آمیز و فاقد صمیمیت در خانواده باشد، کیفیت رابطه والدین و فرزند به صورت قابل ملاحظه‌ای افت کرده و در این شرایط می‌توان انتظار داشت که محیط خانواده از یک محیط محافظت کننده به یک محیط خطرزا برای سلامت روانی و اجتماعی فرزندان تبدیل شود و زمینه انواع انحرافات رفتاری از جمله خطر گرایش به مصرف مواد را افزایش دهد.
این دوره آموزشی به همت واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب، برای بیش از یکصد نفر از مراقبان سلامت دولتی و خصوصی، برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی