[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

بدون رقیب و ورشکسته ، روزنامه شیراز نوین

یک عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، ‌خصوصی‌سازی را راه نجات شرکت‌های خودروسازی دانست و تأکید کرد که ایران خودرو و سایپا با توجه به افزایش بدهی‌هایشان به سمت ورشکستگی می‌روند.
محمدرضا منصوری در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: روندی که خودروسازی‌ها در پیش گرفتند روند رو به افولی است. با توجه به بدهی‌های زیاد این شرکت‌ها و حمایت‌های بیش از حدی که از آنها صورت گرفته، آینده خوبی برای آنها متصور نیست. خصوصاً اگر روزی مرزها باز شود و تحریم برداشته شود، آنها قطعاً نمی‌توانند با این نحوه تولید با شرکت‌های خودروسازی بزرگ رقابت کنند. وی اضافه کرد: بهترین نسخه در شرایط فعلی توجه به خصوصی‌سازی است که رهبری هم بر آن تأکید داشتند و سیاست‌های مربوط را ابلاغ کردند. متأسفانه در ظاهر می‌گویند این کار را انجام می‌دهیم؛ ولی تاریخ نشان داده دولت‌ها حاضر به این کار نمی‌شوند و مدیران دولتی و خصولتی هزاران بهانه می‌آوردند که این کار انجام نشود. نماینده مردم ساوه در مجلس تأکید کرد: الان خودروسازها وضعیتی دارند که می‌توان آنها را واگذار کرد؛ ولی هرچه جلوتر برویم بدهی‌ها آنقدر افزایش پیدا می‌کند که شاید مجبور شویم مثل خیلی از کشورها کارخانه را به قیمت یک دلار بفروشیم. پس بهتر است خصوصی‌سازی زودتر انجام شود تا مدیری که صاحب فرآیند است بتواند مدیریت صحیحی بر این شرکت‌ها داشته باشد.
منصوری اصل ۴۴ را از کامل‌ترین اصول قانون اساسی توصیف کرد و گفت: اجرای این اصل راه نجات صنعت، به خصوص خودروسازی است.
این عضو کمیسیون صنایع مجلس با انتقاد از بی‌توجهی دولت‌ها به خصوصی‌سازی گفت: به هر حال سفره‌ای پهن است و مدیران دولتی حاضر نمی‌شوند آن را از دست بدهند. این شرایط به خیلی‌ها قدرت و جایگاه و عزت و احترام می‌دهد. آنها حاضرند در فلان کشور خارجی یک ساختمان برای فروش محصولات شرکت خودروسازی تأسیس کنند که هیچ کارایی هم ندارد یا شعبه‌ای بزنند که ضرر و زیان آن بیش از سود آن است. طیبعتاً اگر این کارخانه متعلق به یک شخص باشد بی‌مهابا دست به چنین کارهایی نمی‌زند؛ ولی مدیران دولتی هر کاری می‌کنند که خصوصی‌سازی اجرا نشود.
منصوری در پایان با بیان اینکه خودروسازها به سمت ورشکستگی می‌روند، تأکید کرد: آنها خودروهایشان را به چند برابر قیمت خودروهای جهانی فروخته‌اند و زیان ده شدند، آن هم در شرایطی که مرزها بسته شده و رقیبی نداشتند. من معتقدم هر مجموعه‌ دولتی که به این شکل اداره شود، ناگزیر ورشکست خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی