[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

وزیر تعاون: اعتبار تعاونی‌ها امسال ۱۱ برابر شد، روزنامه شیراز نوین

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نگاه دولت دوازدهم حمایت از تعاونی‌هاست و بر این اساس، اعتبار تعاونی‌ها در بودجه امسال ١١ برابر شده و بخش تعاون به عنوان یک اقدام مهم برای حل مشکلات اقتصادی می‌تواند به کار گرفته شود.
محمد شریعتمداری در مراسم نشست هم‌اندیشی توسعه بخش تعاون اقتصادی هم‌زمان با روز جهانی تعاون که با حضور تعاونگران و فعالان بخش تعاون برگزار شد، گفت: پس از اینکه اقتصادهای سوسیالیستی با استفاده از روش‌های سنتی با بحران مواجه شدند و نتوانستند مشکلات اقتصادی خود را حل کنند، زمینه فکر، مکتب و شکل مشارکت‌جویانه مردمی ‌از اقتصاد مبتنی بر انسان و بر پایه عدالت اجتماعی در جهان تحت عنوان اقتصاد تعاونی شکل گرفت.
وی ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی ‌با پیگیری‌های آیت‌الله شهید بهشتی، اندیشه تشکیل تعاون در کشور به وجود آمد و نظام جمهوری اسلامی ‌ایران در همان زمان اقدام به تأسیس وزارت تعاون کرد و در همان زمان، نقش تعاون در بخش‌های مختلف از جمله دوران دفاع مقدس را نمی‌توان نادیده گرفت.
شریعتمداری افزود: متأسفانه بعد از انقلاب به تدریج و به دلایل گوناگون شاهد نزول بخش تعاون بودیم و فکر می‌کنم با اقدامات و اهدافی که در پیش‌نویس گام دوم از سوی رئیس جمهور پیش‌بینی شده، گام‌های مثبتی در جهت رونق بخش تعاون برداشته شود. همچنین امیدواریم در پایان دولت دوازدهم شاهد اتفاقات مثبت در این بخش باشیم.
وی در ادامه به اولویت تعاونی‌ها در واگذاری شرکت‌های دولتی اشاره کرد و افزود: واگذاری‌ها با رویکرد اهلیت تعاونی‌ها مهم‌ترین رویکردی است که دولت به آن توجه دارد. به طوری که در واگذاری‌ها با رعایت بخش تعاون، علاوه بر رونق این بخش، منویات تعاون در حوزه اشتغال‌زایی نیز محقق خواهد شد.
شریعتمداری ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی بخشی از واگذاری‌ها به ویژه در شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی با اولویت بخش تعاون واگذار شوند و این اطمینان را می‌دهیم که با واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش تعاون، با پشتوانه سرمایه اجتماعی و سرمایه ملی می‌توانیم شفافیت و عدالت را در اقتصاد مشاهده کنیم.
عضو کابینه دولت دوازدهم درباره راه‌اندازی دو سامانه در حوزه تعاون هم‌زمان با هفته جهانی تعاون خبر داد و گفت: «سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون» و «سامانه جامع شفافیت صندوق ضمانت تعاون» با رویکرد توسعه شفافیت در بخش تعاون تأسیس شده است و من این وعده را می‌دهم که با راه‌اندازی این سامانه‌ها، شفافیت در همه امور مرتبط با بخش تعاون کاملاً مشهود خواهد بود. ضمن اینکه فرآیند ایجاد تعاونی نیز از حدود یک ماه به پنج روز کاهش می‌یابد.
شریعتمداری با بیان اینکه با تأسیس دو سامانه مذکور شاهد حذف امضاهای طلایی در این بخش خواهیم بود، افزود: شفافیت در این بخش به گونه‌ای است که به آدرس فرد متقاضی و مشخصات وی مشخص خواهد شد که چه کسی در چه منطقه‌ای و برای چه فعالیتی نسبت به دریافت تسهیلات ۴ درصدی بخش تعاون اقدام کرده است. در این شرایط قطعاً متخلفان باید این تسهیلات را برگردانند و در این زمینه یک شفافیت بسیار خوب ایجاد خواهد شد.
وی ادامه داد: ما امروز موفق شدیم سامانه‌ای را راه‌اندازی کنیم که بر اساس آن تمام فعالان بخش تعاون که تمایل به توسعه تعاونی خود دارند، در اولویت نخست و همچنین علاقه‌مندان به ایجاد شرکت‌های تعاونی در گام دوم می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند و پس از تأیید و احراز صلاحیت از منابع مالی خردی که توسط مردم وارد بخش تعاون می‌شود، استفاده کنند. البته صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون بازگشت این منابع را به مردم تضمین می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی