[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۵
  • دوره جدید

دولت مجوز صادرات کاغذ را کاهش دهد، روزنامه شیراز نوین

یک مقام مسئول با بیان اینکه دولت باید مجوز صادرات کاغذ را تا سقف یک چهارم حجم کارتن باطله وارداتی صادر نماید، گفت: قیمت فروش هر تن کارتن، حدود ۸۰۰ دلار است.
به گزارش خبرنگار مهر، علی قلی حسنی اعظمی، شنبه ۱۵ تیر ۹۸ در نشست خبری خود با خبرنگاران با بیان اینکه در شرایط سخت اقتصادی قرار داشته و بسیاری از تولیدکنندگان با تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، گفت: این تحریم‌ها منجر به دلسردی تولیدکنندگان نشده است و آنها با قدرت و قوت، علی‌رغم همه سختی‌ها، مشغول تولید و توسعه کارهای خود هستند. در این میان صنعت کاغذ و مقوا نیز در حال فعالیت است و تلاش دارد علاوه بر حفظ اشتغال، تولید را نیز ادامه دهد.
مدیرعامل انجمن مدیران و صنایع کارتن و ورق کشور با بیان اینکه تحریم‌ها اگرچه ناجوانمردانه است، اما تولیدکنندگان همچنان ایستاده و تلاش کرده‌اند تا تولید مقوا، کارتن و کاغذ را بهینه و بر اساس استانداردهای روز دنیا پیش ببرند، افزود: ۱۶۷ واحد کارتن‌سازی بزرگ در سطح کشور فعال هستند که در کنار آنها، حدود ۴۰۰۰ واحد تبدیلی فعالیت کرده و مواد مورد نیاز خود را از ۱۶۷ واحد یاد شده دریافت می‌نمایند.
وی با بیان اینکه این واحدهای تولیدی، مواد اولیه مورد نیاز خود را از کارخانه‌های کارتن‌سازی دریافت کرده و به سایر محصولات نهایی تبدیل و به فروش می‌رسانند، تصریح کرد: بر اساس برآوردها و آمارهای رسمی، در حال حاضر، ۵۰ هزار نفر به طور مستقیم یا غیرمستقیم در این صنف مشغول به کار هستند که عمده مشکلات آنها، به دلیل فعال نبودن دو سوم ظرفیت ایجاد شده کارخانجات است.
به گفته اعظمی، برای رفع این مشکلات، دولت باید مجوز صادرات کاغذ را تا سقف یک چهارم حجم کارتن باطله وارداتی و نه بیشتر ارائه دهد؛ چراکه در غیر این صورت، با کمبود کارتن در داخل و افزایش قیمت‌ها مواجه خواهیم شد. این در حالی است که قیمت‌های فروش صادراتی به ازای هر تن کارتن حدود ۸۰۰ دلار است.
وی اظهار داشت: دولت انتظار دارد فعالان این صنعت بازگشت ارز حاصل از صادرات معادل تنی ۸۶۰ تن داشته باشند و این امر، انگیزه صادرکنندگان کاهش داده است. این در شرایطی است که سال گذشته حدود یک میلیون تن کاغذ بسته‌بندی در کشور تولید شد که مواد اولیه آن از یکی از سه طریق چوب درختان جنگلی، واردات خمیر کاغذ از خارج یا آخال (ضایعات کارتن و کاغذ) تأمین شده است. ضمن اینکه مشکلات تأمین مواد اولیه و افزایش نرخ ارز سبب شد ۲۰۰ هزار تن کاغذ به خارج کشور صادر شود که به نوعی خام‌فروشی و هدررفت منابع ملی بود.
اعظمی ‌با بیان اینکه از مجموع یک میلیون تن کاغذ بسته‌بندی تولید شده در سال گذشته، ۱۵۰ هزار تن آن صرف بسته‌بندی محصولات کشاورزی صادراتی و ۱۵۰ هزار تن دیگر صرف بسته‌بندی کاشی، سرامیک و لوازم ساختمانی شده است، خاطرنشان کرد: در حالی که برای تولید هر تن کاغذ بسته‌بندی ۱.۴ برابر آن آخال مورد نیاز است، سختگیری‌های محیط زیست سبب شد با وجود مجوز واردات ۲۳۰ هزار تنی، در نهایت فقط ۳۰ هزار تن آخال وارد کشور شود. این در حالی است که وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت در سال گذشته، ممنوعیت واردات کاغذ به هر شکل را اعلام نمود تا وضعیت کیفی تولید داخل بهبود یابد. در حالی که واحدهای کارتن‌سازی در حال برنامه‌ریزی برای این موضوع بودند طی ۲۷ روز مجدداً مصوبه قبلی ملغی شد و این مسئله مشکلات زیادی برای واحدهای کارتن‌سازی، به ویژه کارتن خرما و کارتن شانه تخم‌مرغ ایجاد کرد.
وی با بیان اینکه تاکنون هیچ ارزی برای تأمین کاغذهای صنعتی به منظور تولید کاغذهای بسته‌بندی و کارتن داده نشده و عمده ارز به کاغذ تحریر و روزنامه اختصاص می‌یابد، تأکید کرد: سال گذشته، حتی ارز برای تولید کاغذهای خاص از جمله فودگرید و ویرجین کرافت که مورد استفاده در صنایع غذایی و کیسه‌های مواد غذایی بوده و در داخل تولید نمی‌شوند، ارزی به فعالان این صنف تخصیص نیافت.
اعظمی ‌ادامه داد: سالانه حدود ۲۰ هزار تن کاغذهای فود گرید و ویرجین کرافت در کشور مورد نیاز است؛ در حالی که در خوش‌بینانه‌ترین حالت، تنها ۷۰ درصد کارتن‌های مورد استفاده در بازار بهداشتی و سالم است، زیرا کاغذ بهداشتی کاغذی است که از چوب تولید می‌شود اما اجازه واردات چوب یا خمیر کاغذ داده نمی‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی