[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

ذخیره ۱۱۰ هزار نمونه خون بندناف در پژوهشگاه رویان، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت علمی ‌و مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان اینکه اکنون 110 هزار نمونه خون بندناف در بانک عمومی ‌و خصوصی این مؤسسه ذخیره شده است، 15 هزار نمونه از این تعداد را مربوط به بانک عمومی ‌دانست و گفت: 54 درصد نمونه‌های ذخیره شده مربوط به نوزادن پسر و 46 درصد مربوط به نوزادان دختر است. به گزارش ایسنا منطقه فارس، مرتضی ضرابی شنبه 15 تیر در یک کنفرانس خبری در شیراز به تشریح آخرین یافته‌ها در زمینه سلول‌های بنیادی و خدماتی که از سوی پژوهشگاه رویان به متقاضیان ارائه می‌شود، پرداخت و با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری این پژوهشگاه گفت: این مؤسسه علمی‌تحقیقاتی از سال 84 به همت مرحوم دکتر سعید کاظمی‌آشتیانی، بنیان نهاده شد و اوایل دهه 80 کار تحقیقات روی سلول‌های بنیادی آغاز شد.
وی با بیان اینکه گرفتن خون بندناف بلافاصله در بدو تولد باید انجام شود، بندناف را از مهم‌ترین منابع دردسترس سلول‌های بنیادی دانست و تصریح کرد:  اگرچه این کار اقدامی ‌ساده تلقی می‌شود؛ اما اگر حین خون‌گیری دقت نشود، آلودگی ایجاد خواهد شد.
ضرابی با اشاره به اینکه بانک‌های خون بندناف به دو شکل عمومی‌ و خصوصی در دنیا راه‌اندازی شده‌اند، توضیح داد: در بانک عمومی، نمونه خون بندناف اهدا می‌شود و مالکیتی بر آن وجود ندارد؛ اما در بانک خصوصی این نمونه به درخواست خود والدین نگهداری می‌شود. وی در ادامه به فرآیند نگهداری خون بندناف هم اشاره و بیان کرد: نمونه بلافاصله به آزمایشگاه منتقل و درون تانک‌ها به مدت 20 تا 25 سال ذخیره می‌شوند. در دنیا بانک عمومی‌ خون بندناف 800 هزار نمونه و در بانک خصوصی حدود 5 میلیون نمونه ذخیره‌سازی شده است. ضرابی با بیان اینکه پژوهشگاه رویان مجهز به بانک عمومی ‌و خصوصی بوده و تنها مرکز علمی ‌به شمار می‌رود که هر دو بانک را دارد، گفت: 110 هزار نمونه خون بندناف در بانک‌ها ذخیره داریم که از این لحاظ بزرگ‌ترین ظرفیت سلولی در سطح خاورمیانه را به خود اختصاص داده‌ایم. 
وی به بانک اطلاعات ژنتیکی سلول هم اشاره و عنوان کرد: هر سلولی که ذخیره می‌شود باید یک شناسنامه و اطلاعات ژنتیکی داشته باشد که در حال حاضر برای 70 هزار نمونه خون ذخیره شده در رویان، اطلاعات سلول‌ها ذخیره شده است. 
مدیرعامل شرکت فناوری بن‌‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان اینکه، دفتر فارس جزو دفاتر پیشرو رویان و سلول‌های بنیادی بین 31 استان کشور محسوب می‌شود و از سال 84 فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: از مجموع 110 هزار نمونه خون بندناف پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی بیش از 11 هزار نمونه مربوط به استان فارس است. 
ضرابی گفت: به جز دفاتر داخلی، در شهر مسقط عمان و اربیل عراق نیز دفاتر این پژوهشگاه راه‌اندازی شده است.
وی با بیان اینکه از خون بند ناف ذخیره شده برای درمان بیماری‌هایی که منشأ خونی دارند، استفاده می‌شود، گفت: خود بندناف یک سلول بنیادی دیگری دارد که به عنوان پانسمان بیولوژیک در زخم‌ها و... قابل استفاده است. مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی ادامه داد: علاوه بر خون بندناف، پرده جنینی هم در این مؤسسه جمع‌آوری و فراوری می‌شود که در آینده‌ای نزدیک محصول آن وارد بازار خواهد شد. ضرابی اضافه کرد: به نوع دیگر سلول‌های بنیادی که از خود بندناف قابل جداسازی است اصطلاحاً سلول‌های بنیادی مزانشیمی‌گفته می‌شود که امکان تبدیل آنها به سلول‌های عصبی، عضلانی، غضروفی و ماهیچه‌ای وجود دارد.
وی در بخشی از سخنان خود گفت: ریشه دندان شیری کودکان نیز یک سلول بنیادی دارد که با جداسازی می‌توان از آن استفاده کرد. اگر خانواده‌ها تمایل به ذخیره سلول بنیادی دندان شیری فرزندان خود را دارند، باید در زمانی که دندان لق می‌شود، به این کار اقدام کنند. وی خواستار استفاده از ظرفیت خیرین برای توسعه بانک عمومی‌ شد و هزینه ذخیره‌سازی نمونه خونی هر بندناف را بالغ بر 3.5 میلیون تومان و هزینه شارژ سالانه آن را 160 هزار تومان اعلام کرد. مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی با بیان اینکه امکان استفاده از تسهیلات بانکی به میزان سه میلیون تومان فراهم کرده‌ایم، گفت: برای خانواده‌های دارای فرزند با مشکل خونی نیز تخفیف‌هایی اعمال می‌شود.
ضرابی تصریح کرد که هیچ کسی را به دلیل مشکلات مالی از ذخیره خون بندناف محروم نکرده‌ایم و ادامه داد: سال گذشته بیش از 400 میلیون تومان به خانواده‌های نیازمند ذخیره خون بندناف و پیوند توسط پژوهشگاه رویان کمک شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی