[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

سمن‌ها بازوی توانمند دولت‌اند، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس در مراسم افتتاح طرح ملی تشکل‌های غیردولتی استان‌های جنوب کشور در شیراز، تأکید کرد که سمن‌ها، بازوی پرتوان دولت تدبیر و امید محسوب می‌شوند.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، عنایت‌الله رحیمی‌ شنبه 15 تیر در جلسه افتتاح طرح ملی تشکل‌های غیردولتی استان‌های جنوب کشور، با بیان اینکه اهداف تشکل‌های مردم‌نهاد ارزشمند است، افزود: تشکل‌های مردم نهاد و سمن‌ها در واقع تکمیل کننده و بازوی دولت برای خدمات رسانی به مردم  در مواردی هستند که امکان حضور دولتی کمتر است. 
او که اعتقاد دارد در شرایط کنونی چابک‌تر شدن و کاهش تصدیگری دولت، کارآمدی را ارتقا می‌بخشد، این مهم را در گرو تقویت تشکل‌های مردم‌نهاد و گسترش آنها دانست و گفت: اگر تصدی‌گری دولت به سمتی سوق یابد که کار مردم توسط مرد انجام شود، شاهد کارایی بالاتر در سیستم تصمیم گیری، کنترل و نظارت خواهیم بود. 
رحیمی، توانمندسازی و توان افزایی مردم را از اهداف متعالی تشکیل سازمان‌های مردم نهاد بیان و اضافه کرد: تحقق این هدف با برنامه‌ریزی مدون از سوی متولیان سمن‌ها محقق خواهد شد. 
استاندار فارس با تأکید بر اهمیت حفظ و تقویت سرمایه‌های اجتماعی به عنوان نیاز اساسی امروز در کشور، اظهار کرد: فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد می‌تواند در راستای احیا و تقویت این سرمایه‌های اجتماعی  که در توسعه و پیشرفت کشور اثرگذار هستند، گام‌های مؤثری بردارند. 
رحیمی ‌بیان کرد: امروز کشور نیازمند این است که سرمایه‌های اجتماعی را افزایش دهد و  از این سرمایه‌ها  و کسانی که مورد قبول مردم هستند، مورد تجربه واقع شده اند و پذیرش و مقبولیت عمومی‌ دارند، استفاده بیشتری کند.
وی ادامه داد: بی‌تردید کاهش محدودیت‌هایی که برای چنین سرمایه‌هایی متصور شده اند زمینه استفاده از این ظرفیت در راستای انسجام اجتماعی و جلوگیری از گسیختگی را فراهم خواهد کرد. 
رحیمی، ‌پر کردن شکاف جامعه و حکومت، اولویت‌بندی تقاضاهای اجتماعی، مشاوره به حکومت، نقد عملکرد مدیران، تأثیرگذاری آنها بر نهاد‌های دولتی، ارتقای سطح فرهنگ مشارکت عمومی، افزایش آگاهی‌های اجتماعی مردم، ایجاد انسجام اجتماعی و کاهش خشونت را از دیگر نقش‌ها و کارکرد‌های تشکل‌های مردم نهاد دانست. 
وی با بیان اینکه در مسیر ایفای این نقش‌ها و کارکردها مشکلات و موانعی نیز وجود دارد، عنوان کرد: حرکت نکردن بر مبنای برنامه، گم کردن هدف، کمبود آموزش، موازی کاری، ناشناخته ماندن و ضعف تجربه از جمله این موانع و مشکلات است که باید شناسایی و با برنامه‌ریزی رفع شود. رحیمی‌از بخش‌های دولتی نیز خواست تشکل‌های مردمی ‌را مکمل و بازوی توانمند خود بدانند که در موارد مختلف به پیشبرد امور کمک می‌کنند. وی گفت: تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد باید در چنین نشست‌هایی به تبادل تجربیات خود پرداخته و آنچه آموخته اند را انتقال دهند.
استاندار فارس با بیان اینکه خلاقیت و نوآوری اثرگذاری تشکل‌ها را افزایش داده و تحقق اهداف آنها را امکان پذیر می‌کند، افزود: بی‌تردید کاهش وابستگی این گروه‌ها به دولت، قدرتمند شدن آنها را در پی خواهد داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی