[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

موفق به حفظ جمعیت روستایی نشده‌ایم، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- گروه خبر
امروزه مهم‌ترین راهکار برای ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری است و در روستاها نیز به دلیل نبود توجه کافی به همین موضوع، نتوانستیم جمعیت روستایی را حفظ کنیم. استاندار فارس در آیین بزرگداشت روز دهیاری‌ها در شیراز با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری دهیاری‌ها از سال ٧٦، افزود: حضور دهیاران در صحنه مدیریت روستا پس از انقلاب، خواسته بیشتر مردم بود و در دولت‌هایی که سر کار آمدند تصمیم بر تشکیل شوراهای شهر و روستا بود تا مردم در تصمیمات مربوط به زندگی‌شان دخیل باشند. به اعتقاد استاندار فارس، با وجود ایجاد زیرساخت‌ها نتوانسته‌ایم جمعیت روستایی را حفظ کنیم. وی دلیل این مهم را بی‌توجهی به اشتغال و معیشت عنوان کرد.
عنایت‌الله رحیمی ‌با دفاع از عملکرد شوراها، به تلاش برای ساماندهی روستاها اشاره و عنوان کرد: عمده‌ترین هدف مدیریت ارشد فعلی فارس تمرکز بر معیشت اشتغال و سرمایه‌گذاری است تا جمعیت روستایی را نگه داریم، هرچند مشکلات ممکن است در روند زندگی مطلوب آنان خلل ایجاد کند. وی تأکید کرد که برای حل موضوع اشتغال نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم و نهادهای پولی در قالب تسهیلات بانکی یا تعاونی‌ها یا سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این زمینه، طرح‌های خود را برای هدایت سرمایه‌گذاری‌ها و استفاده از این ظرفیت ارائه کنند.
استاندار فارس خاطرنشان کرد: با توجه به اقلیم خشک فارس، باید ابتدا تعادلی بین افراد مشغول در اراضی و فضای ایجاد شده بر اراضی ایجاد شود که به این منظور، طرح‌های مختلف در قسمت‌های استان انجام شد تا از بارندگی‌ها استفاده مطلوب بکنیم.
رحیمی ‌ادامه داد: با استفاده از تجربیات گذشته، تلاش کردیم کشاورزی خود را با تکیه بر علم و دانش توسعه داده و مقام گذشته خود را امروز نیز حفظ و ارتقا دهیم که به این منظور باید مشکلات سرمایه و زیرساختی را می‌دیدیم.
وی گفت: در چند ماه اخیر بیش از ۲۰ درصد به وسعت گلخانه‌های استان افزوده شده که کاهش مصرف آب، ارزش افزوده بیشتر و افزایش اشتغال را به دنبال داشته است. استاندار فارس خواستار تلاش و پیگیری بیشتر در زمینه اشتغال خرد و خانگی و استفاده از منابع بانکی مختلف شد و گفت: با آموزش‌های لازم، باید این ظرفیت گسترش یاید. رحیمی ‌تأکید کرد که با توجه به توانایی هر روستا علاوه بر اشتغال، اقتصاد و سرمایه‌گذاری، عمران و آبادانی روستاها نیز مهم است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی