[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

تب آب‌شیرین‌کن گرفته‌ایم، روزنامه شیراز نوین

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست یکی از مشکلات ایران را توسعه آب‌شیرین‌کن‌ها بیان و خاطرنشان کرد: در یک مقطعی از زمان تب سدسازی گرفتیم و امروز هم تب آب‌شیرین‌کن، آن هم در مقیاس‌هایی که در دنیا اینگونه نیست.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، احمدرضا لاهیجان‌زاده یکشنبه ١٦ تیر در نشست مشترک با مسئولان دانشگاه شیراز با بیان اینکه ایران جزو 10 کشور تولید کننده گاز گلخانه‌ای و این فاجعه‌ای در مصرف انرژی در کشور است، گفت: در بحث آلاینده‌های صنایع و ورود فاضلاب پتروشیمی‌ها به دریاچه‌ها و تالاب باید یک اهرم قانونی و علمی ‌مانند دانشگاه‌ها ورود کنند. 
وی ادامه داد: دانشگاه شیراز نباید به استان فارس محدود شود و باید به شکل تخصصی به مسائلی که در کشور وجود دارد، ورود کند.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تأکید کرد که برای آب‌شیرین‌کن‌ها باید کار علمی ‌بشود تا دچار تبعات سدسازی نشویم. 
لاهیچان‌زاده با بیان اینکه بالا رفتن شوری خلیج فارس موجب از بین رفتن مرجان‌ها می‌شود، اظهار کرد: طبق بررسی‌ها اعلام شده که تا سال 2050  خلیج فارس تماماً شور خواهد شد که یکی از علت‌های آن محدود شدن ورود آب شیرین از طریق رودخانه‌ها به خلیج فارس است. 
وی همچنین با بیان اینکه محیط زیست تنوع زیادی به لحاظ کاری دارد و این تنوع شاید علتی بوده که سازمان متبوع نتواند به همه مسائل مربوط ورود کند، گفت: دستگاه‌هایی در مقابل سازمان محیط زیست قرار گرفته‌اند که از لحاظ مالی، فنی و کارشناسی قدرتمند هستند و سازمان باید آنقدر مجهز باشد که بتواند مقابل این دستگاه‌های توسعه‌ای قدرتمند پاسخگو باشد.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: سازمان محیط زیست کشور بین پنج تا شش هزار پرسنل دارد که حدود سه هزار و 500 نفر آنها محیط‌بان هستند که نشان دهنده محدودیت نیرو در کنار محدودیت‌های تجهیزاتی سازمان است. مدیرکل محیط زیست فارس نیز در ادامه این نشست به توانمندی‌های دانشگاه شیراز در زمینه زیست محیطی اشاره و بیان کرد: در سال گذشته 100 درصد قراردادهای پژوهشی اداره‌کل محیط زیست فارس با دانشگاه شیراز بوده است. 
سعید محمودی تصریح کرد: نگاه ما به دانشگاه شیراز تنها مربوط به قراردادهای پژوهشی نیست که برای کارگاه‌های آموزشی نیز از آنها به دلیل ارزش‌های علمی مشارکت گرفته‌ایم. 
وی با تأکید بر اینکه مباحث محیط زیستی باید علمی و با نگاه به آینده باشد، گفت: در این حوزه اگر در کنار دانشگاه و مردم نباشیم که به صورت عام دربیاید، ارزشی نخواهد داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی