[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

رویکرد کارآفرینی در حوزه فرهنگی، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- گروه خبر
رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در نشست خبری روز گذشته خود از برنامه‌های ویژه شهرداری شیراز برای تابستان پیش رو خبر داد و با بیان اینکه در سه حوزه  معاونت فرهنگی و ورزشی و معاونت اجتماعی و مشارکت مردمی ‌و مدیریت گردشگری برنامه‌های اوقات فراغت پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: دسته‌بندی برنامه‌ها با اهداف پر کردن اوقات فراغت و توسعه فرهنگ عمومی ‌بر پایه گردشگری و شناخت شیراز به شیرازی‌ها و دیگران در سطح ملی و بین‌المللی و توسعه کتابخوانی با مسابقات کتابخوانی و نمایشگاه‌های کتاب با هدف کسب پایتختی کتاب در سال آینده برنامه‌ریزی شده است؛ زیرا بحث اصلی ما این است که شیراز را سال آینده به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی کنیم. 
ابراهیم گشتاسبی‌راد در این نشست که هم‌زمان با دهه کرامت برگزار شد ضمن تبریک این دهه، با بیان اینکه سه بزرگ میهمان ما ایرانی‌ها حضرت امام رضا و حضرت معصومه و حضرت احمد بن موسی هستند و این دهه متعلق به این سه بزرگوار است، اظهار داشت: امیدوارم کارهای خوبی توسط شهرداری به ویژه سازمان فرهنگی و اجتماعی انجام شود تا اوقات فراغت شهروندان به خوبی پر شود؛ چرا که معتقدیم اگر اوقات فراغت مردم به خوبی پر شود، خیلی از مشکلات اجتماعی حل می‌شود. گشتاسبی‌راد توسعه کتابخوانی با برپایی نمایشگاه‌های کتاب را از برنامه‌های شاخص پیش‌بینی شده این سازمان در فصل تابستان شده ذکر و عنوان کرد: در تلاشیم تا سال آینده شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شود.
وی اجرای نمایش‌های خیابانی در حوزه کودک و نوجوان، اجرای تورهای گردشگری به ویژه برای محلات و اقشار آسیب‌پذیر، برگزاری مسابقات ورزشی، برنامه ویژه کودکان در راستای تثبیت شیراز به عنوان شهر دوستدار کودک و اجرای برنامه‌های زیربنایی جهت افزایش مسائل فرهنگی شهروندان را از دیگر برنامه‌های قابل اجرا در فصل تایستان برشمرد. گشتاسبی با بیان اینکه در راستای توسعه کارآفرینی نمایشگاه‌های هنری و مشاغل خانگی با همکاری دو حوزه اجتماعی و فرهنگی برگزار خواهد شد، گفت: بازی‌های فکری در محلات که سال گذشته 23 هزار نفر از جوانان و خانواده‌ها در آن شرکت کردند امسال نیز با همکاری دو معاونت فرهنگی و اجتماعی اجرا می‌شود.
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز همچنین ایجاد باغ‌های موضوعی را دیگر برنامه‌ها اعلام کرد و افزود: باغ کتاب در تابستان راه‌اندازی می‌شود و قرارداد باغ مهارت‌های کودکان نیز در حال انعقاد است.
گشتاسبی با بیان اینکه برنامه‌های اجتماعی دختران صدف در جهت سلامت خانواده و پیوند اعضای آن و مسابقه نامه به دخترم که به صورت جشنواره دنبال می‌شود و جامعه هدف ما دختران هستند، اظهار کرد: طرح فرزانگان دو با هدف جامعه‌پذیری کودکان و افزایش مشارکت اجتماعی و اصلاح نظام آموزشی و مدیریت صحیح اوقات فراغت کودکان، اجرای برنامه جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی در محله هدف ده‌پیاله و شیخ علی چوپان، ویژه برنامه مبارزه با مواد مخدر با عنوان پنجره شامل نمایشگاه نقاشی و فوتبال نونهالان بدسرپرست، ویژه‌برنامه سایبان با هدف حمایت و توانمندسازی گروه‌های در معرض آسیب و آسیب دیده، تابستان محلات شیراز، کافه بازی محله با هدف پرورش استعدادها و افزایش اعتماد به نفس در کودکان شهرک سعدی، نمایشگاه دست آفرین، زنگ تابستان و اجرای برنامه یک روز سینمایی ویژه کودکان کم‌برخوردار از دیگر برنامه‌های سازمان در جهت پر نمودن اوقات فراغت شهروندان است.
وی همچنین قبرستان دارالسلام را به مثابه کتاب تاریخ شیراز توصیف و خاطرنشان کرد: این قبرستان علاوه بر کتاب تاریخ در آینده‌ای نزدیک به عنوان ناحیه‌ای گردشگری برای کلانشهر شیراز معرفی خواهد شد. 
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به ثبت شهر شیراز تحت عنوان شهر خلاق ادبی هم اشاره و عنوان کرد: مستندات را جمع‌آوری و ترجمه کرده‌ایم و با همکاری نماینده یونسکو در ایران، به سازمان مرکزی یونسکو ارسال کرده‌ایم. 
گشتاسبی گفت: مرمت خانه‌های تاریخی با جدیت دنبال می‌شود و در تلاشیم سلسله مکاتب شیراز را در این خانه‌ها داشته باشیم؛ زیرا در نگارگری، خاتم، معماری، ادب، فلسفه مکتب و عرفان و غیره شیراز مکتب دارد.
وی افزود: برنامه‌هایی نیز در تابستان به صورت نمایشگاهی برای حمایت از زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست داریم و از آنها پشتیبانی می‌شود.
رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز همچنین از تلاش برای احیای سینماهای خاطره‌انگیز شیرازخبر داد و گفت: اختلافی بین بخش خصوصی و انتظاراتی که دارد و بخشی که دست حوزه هنری است وجود دارد که باید بین آنان هماهنگی‌هایی انجام شود تا شهرداری بتواند کارهایی انجام دهد و ما نیز  دوست داریم بخش خصوصی پای کار بیاید تا شهرداری حمایت کند.
گشتاسبی با بیان اینکه برای انجام کارهای فرهنگی نباید منتظر ماند تا دولت همه کارها را انجام دهد، گفت: از تمام دستگاه‌های دولتی و شهروندان درخواست می‌شود در انجام کارها و مناسبت‌های فرهنگی منتظر دولت نمانده و خودشان اقدام کنند و در این راستا تمام بیلبوردهای در اختیار سازمان به امور فرهنگی اختصاص دارد که مصادیق آن اختصاص 40 سازه شهری شامل بیلبورد و استند به دهه کرامت است.
وی با بیان اینکه قرارداد پخش فیلم در فرهنگسراهایی که در نقاط کم‌برخوردار است را تمدید خواهیم کرد، افزود: 44 اکران فیلم در سال گذشته بوده و تا اوایل امسال هم ادامه داشت ودر تابستان هم انجام می‌شود.
گشتاسبی گفت: گردشگری شبانه کوی رندان مکانی است که بلااستفاده مانده است و فضای خوبی برای ایجاد جاذبه گردشگری است تا با توجه به این ظرفیت گردشگری ادبی در آنجا رونق یابد.
گشتاسبی گفت: یک دهه از ایجاد حوزه گردشگری در سازمان فرهنگی می‌گذرد. در این یک دهه نه چارت و شرح وظایف داشته و در این یک سال شرح وظایف تعریف شده که امیدواریم به رونق صنعت گردشگری کمک کند. 
به دنبال توسعه بخش فرهنگی هنری در برنامه‌های اوقات فراغت هستیم
معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی اجتماعی و شهرداری شیراز نیز در ادامه این نشست بیان کرد: درصدد هستیم که باغ ادب را راه‌اندازی کنیم. جمشید رضایی ادامه داد: با محوریت فعالیت‌های ترویجی در‌ فرهنگسراها تلاش کردیم که بخش فرهنگی هنری را در کنار اوقات فراغت گسترش دهیم. وی اجرای برنامه‌های آموزشی موسیقی در ١٠ تا ٢٤ فرهنگسرا، آموزش ١٢ هنرنمایشی و رایزنی با مرکز حافظ‌شناسی برای تمرکز در دورهمی‌های ادبی به ویژه در آموزش صحیح‌خوانی اشعار حافظ را از برنامه‌های این معاونت در تابستان امسال عنوان کرد. معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی اجتماعی و شهرداری شیراز همچنین به راه‌اندازی دبیرخانه دائمی ‌ترویج کتابخوانی شیراز در بلوار گلستان اشاره و اعلام کرد که هفته آینده این مرکز افتتاح خواهد شد. 
المان مهربانی مردم شیراز طراحی و نصب می‌شود
سارا همت، معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در ادامه این نشست بیان کرد: ١٠ برنامه در محلات کم‌برخوردار با هدف نشاط اجتماعی در فصل تابستان اجرایی خواهد شد.
وی اجرای طرح نشاط اجتماعی در ٣٥ محله، برگزاری جشنواره دختران صدف به مدت سه شب از ١٧ تا 19 تیرماه در باغ خانواده گلشن و تجلیل از 1300پلیس راهور و خانواده‌های آنها در دهه کرامت را از دیگر برنامه‌ها اعلام کرد. 
معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی اجتماعی و شهرداری شیراز یکی از رویکردهای این معاونت را توجه به مکان‌هایی که کارکرد اجتماعی‌شان دیده نمی‌شود یا ضعیف دیده شده ذکر و بیان کرد: به عنوان مثال تلاش کرده‌ایم در مساجد حضور نوجوانان و جوانان را تقویت کنیم.
وی، همکاری با سازمان‌های مردم‌نهاد و مؤسسات خیریه را از دیگر برنامه‌های سازمان متبوع عنوان کرد و گفت: برپایی نمایشگاه دست‌آفرین سالمندان از جمله این همکاری‌هاست تا نشان دهیم سالمندی دوران رکود نیست. این مهم با همکاری بهزیستی، کانون مهمان دیدگان و فرزانگان اجرایی می‌شود و محصولات آنها در حوزه‌های مختلف و در یکی از پارک‌های پرتردد شهر نمایش داده خواهد شد.
همت به اجرای برنامه فرهنگ مهربانی در ۲۲ مرداد امسال با همکاری کمیته اجتماعی شورای شهر هم اشاره کرد و در این خصوص نیز گفت: در این برنامه فراخوان المان مهربانی در سیل شیراز در بعد ملی و بین‌المللی ارائه و به بهترین المان جایزه اهدا می‌شود.
 برگزاری همایش شیراز در گل نوشته‌های پارسه
سرپرست اداره گردشگری و امور زیارتی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز نیز در این نشست از برگزاری همایش شیراز در گل‌نوشته‌های پارسه در مردادماه امسال با حضور راهنمایان گردشگری خبر داد.
علی نیری با بیان اینکه شهرهای ثبت جهانی گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کنند، به روند ثبت شیراز به عنوان شهر خلاق ادبی اشاره و بیان کرد: پروپوزال کامل و جامع برای ثبت این مهم ارسال شده است. وی ادامه داد: در مجموعه پارک بعثت، سه دوره جشنواره شیرازشناسی برگزار شده و تلاش شده ظرفیت‌های این کلانشهر بررسی شود و در موضوع عصرانه ادبی نیز بیش از یکهزار و ٥٠٠ کودک و نوجوان توانمند در حوزه ادبیات تاریخ با لهجه شیرازی، آیین‌ها‌ی شیرازی را اجرا و تفسیر می‌کنند. 
وی به اجرای تورهای تخصصی مسجدگردی با عنوان آستان دوست هم اشاره و در این باره گفت: مساجد بی‌نظیری در فارس و شیراز وجود دارد که کارکردهای خاصی دارند که برای ساماندهی آنها اداره‌کل میراث فرهنگی فارس، بخش خصوصی و اوقاف استان همکاری کرده‌اند. نیری با بیان اینکه گردشگران که با شرکت در تور تخصصی دوچرخه‌سواری در بافت تاریخی در کوچه پس کوچه‌های بافت تردد می‌کنند و در سایت‌های مختلف پرزنت می‌شوند باید رکورد مسابقه را هم رعایت کنند، گفت: این مسیر به رینگ دوچرخه‌سواری از سعدیه به سمت بافت هدایت خواهد شد. سرپرست اداره گردشگری شهرداری شیراز، به اجرای مدل تور گردشگری راز سنگ سیاه به عنوان یکی از برنامه‌های در دستور کار این سازمان هم اشاره کرد و گفت: به درستی صنعت گردشگری را معرفی نکرده‌ایم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی