[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۳
  • دوره جدید

درآمدهای میلیاردی و اشتغال پایدار، روزنامه شیراز نوین

نخستین همایش استانی نهضت ساماندهی و توسعه گلخانه در استان فارس (پروژه توسعه تولید در محیط‌های کنترل شده) با حضور قاسمی ‌رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، زارع رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس، بنی‌عامری مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور، حسینی‌فر رئیس انجمن گلخانه‌داران کشور در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی ‌سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمد مهدی قاسمی ‌رئیس این سازمان با اشاره به اهمیت توسعه تولید در محیط‌های کنترل شده گلخانه‌‌ای گفت: مهم‌ترین نهاده تولید، آب              است و در گلخانه به عنوان محیطی کنترل شده تبخیر و تعرق کمتر است.
وی افزود: در گلخانه میزان آب مصرفی جهت تولید هر کیلوگرم محصول کمتر است و با مصرف آب کمتر محصول بیشتری را در محیط گلخانه می‌توان تولید کرد، به نحوی که به ازای آب مصرفی در گلخانه می‌توان ۵ تا ۱۵ برابر محصول بیشتری نسبت به فضای باز تولید نمود.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در محیط‌های کنترل شده (گلخانه‌ها) آفات و بیماری‌ها کمتر است و امکان کنترل به دلیل محدود بودن محیط راحت‌تر است و انتظار این است که از سموم کم خطر و به میزان کمتر استفاده شود. همچنین مبارزه بیولوژیک در این محیط بهتر انجام می‌شود و سرمازدگی، گرمازدگی و نوسانات اقلیمی ‌نیز در گلخانه‌ها کمتر اتفاق می‌افتد و قابل کنترل است.
وی در ادامه بیان داشت: اشتغال زایی بیشتر، خالی نشدن بازار از محصول در فصول مختلف، استمرار تولید، کنترل آفات و بیماری‌ها و تولید بیشتر از مزایای گلخانه‌ها است.
قاسمی ‌با اشاره به این که قبل از این دولت سطح گلخانه‌های استان فارس ۱۳۶ هکتار بوده و با تلاش‌های انجام شده در دولت تدبیر و امید، در حال حاضر این سطح به ۵۵۰ هکتار رسیده است، تأکید کرد: با توجه به شرایط آبی که در استان فارس حاکم است، ما به دنبال انتقال ۸۰ هزار هکتار کشت سبزی و صیفی از فضای باز به ۷۰۰۰ هکتار کشت سبزی و صیفی در گلخانه هستیم و بیشترین تعهد در این زمینه را در کشور داریم.
وی در ادامه اظهار داشت: حرایم گلخانه تا حدود زیادی از بین رفته‌اند و بهترین تسهیلات توسعه روستایی که ۶ درصد است با اولویت پرداخت برای توسعه گلخانه‌ها در نظر گرفته شده است و نیز تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ که از منابع استانی و ملی است، در مناطق غیربرخوردار با بهره ۷ درصد و در مناطق برخوردار با بهره ۹ درصد به توسعه گلخانه‌ها اختصاص داده شده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: ما در باغات به دنبال ایجاد سایه‌بان هستیم؛ زیرا با اجرای این مهم ۴۰ درصد نیاز آبی گیاه کمتر می‌شود.
در ادامه این جلسه، بنی عامری مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور گفت: با پیگیری‌های انجام شده در ستاد وزارت جهاد کشاورزی در زمینه توسعه تولید در محیط‌های کنترل شده، از این پس صدور پروانه‌های تأسیس و بهره برداری در زمینه گلخانه‌ها دیگر نیازی به استعلام از امور اراضی استان و شهرستان نخواهد داشت.
وی در ادامه سخنان خود به گشایش‌هایی که در زمینه توسعه تولید در محیط‌های کنترل شده در نظر گرفته شده اشاره و افزود: تسهیلات تکمیلی برای طرح‌های نیمه تمام گلخانه ای تصویب شده است و در زمینه بیمه تجهیزات گلخانه ای بایستی این مهم توسط بهره‌برداران انجام گردد که در این زمینه ۵۰ درصد از هزینه بیمه را دولت و مابقی را بهره بردار پرداخت می‌نماید.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ۳ چالش مهم آب، انرژی و امنیت غذایی در تمام دنیا وجود دارد که توسعه گلخانه‌ها راه حلی برای این مشکلات است. وی اظهار داشت: ما در افق ۱۴۰۴ به دنبال درآمدزایی ۱۴ میلیارد دلاری از محل صادرات محصولات گلخانه ای هستیم که رسیدن به این مهم، اشتغال پایدار در گلخانه‌ها را به دنبال دارد.
بنی عامری در ادامه بیان داشت: تسهیلات بانکی در زمینه توسعه گلخانه‌ها از ۵۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته، در سال جاری به بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است که رشد ۱۰ برابری داشته است و بیانگر اهمیت ویژه دولت به توسعه گلخانه‌ها در سطح کشور است.
وی در خاتمه سخنان خود یادآور شد: در زمینه اجرای طرح سایه بان در باغات موجود در سطح کشور، این مهم در ۲۰ استان و در ۲۶ محصول و توسط ۶۷ محقق در حال انجام است که نتایج به دست آمده از این طرح‌ها اعلام خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی